XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Unia chce pomóc przy polskich mostach energetycznych

Unia chce pomóc przy polskich mostach energetycznych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Bruksela dołoży się do badań nad połączeniem energetycznym Polska-Litwa. Jeśli będziemy pracować nad liniami do Niemiec - również.

Komisja Europejska chce wyłożyć więcej pieniędzy na rozbudowę infrastruktury, w tym również tej potrzebnej do przesyłania energii elektrycznej. O więcej środków na budowę połączeń transgranicznych starać się może także Polska - pisze "Parkiet".

- Wysiłki naszego kraju w zakresie dążenia do budowy połączenia elektroenergetycznego Polska-Litwa zostały już docenione przez Komisję Europejską - uważa prof. Władysław Mielczarski, unijny koordynator do spraw budowy połączeń sieci energetycznych między Polską a Litwą oraz Polską a Niemcami.

Profesor Mielczarski wyjaśnia, że powołana przez operatorów sieci elektroenergetycznych Polski i Litwy PSE-Operator i Lietuvos Energija dostanie dofinansowanie na poziomie 2 milionów euro. Pieniądze te mają zostać przeznaczone wyłącznie na kluczowy dla spółki Lit-Pol cel, czyli na badania. Zadaniem powołanego niedawno do życia podmiotu jest przeprowadzenie symulacji kilku tras, którymi mogłoby przebiegać połączenie energetyczne naszego kraju z Litwą. Oprócz tego opracowane mają zostać badania due-diligence, czyli studia opłacalności projektu.

Dokumenty w sprawie utworzenia polsko-litewskiej spółki podpisane zostały 12 lutego. Wyniki jej analiz będą podstawą do budowy połączenia. Jak się teraz przypuszcza, prace konstrukcyjne, razem z kupowaniem gruntów pod budowę, potrwać mogą około pięciu lat. Linia przynajmniej częściowo ma być udostępniana do użytku w trybie aukcyjnym. Taka zasada jest wymagana przez Komisję Europejską. W przypadku linii Polska-Litwa chodziłoby nie tylko o integrację krajów nadbałtyckich z unijnym systemem energetycznym. Dla naszego kraju istotna jest również możliwość sprowadzania energii z elektrowni atomowej w Ignalinie, do której przymierza się Litwa, we współpracy z Polską, Łotwą i Estonią.

To jednak nie koniec. Jeżeli Polska zdecyduje się na powołanie drugiej, podobnej spółki, odpowiedzialnej za prowadzenie badań nad nowymi połączeniami transgranicznymi Polska-Niemcy, to dostanie ona tyle samo pieniędzy co Lit-Pol. Dlaczego nie można przydzielić tych zadań tej samej firmie? Chodzi o to, że Komisja Europejska stara się pilnować, aby jedna firma nie brała podwójnych grantów przeznaczanych na ten sam cel.

Obecnie z Niemcami łączą nas dwie linie energetyczne, których całkowite dopuszczalne obciążenie to moc około 1600 MW. Trzecie połączenie jest obecnie w budowie. Według planów PSE-Operator, tego typu połączeń trzeba wybudować jeszcze kilka (pięć-sześć).

Dzięki pieniądzom z Unii, Polska mogłaby na bazie doświadczeń niemieckich prowadzić badania nad tym, co robić z nierównomiernymi dostawami energii z farm wiatrowych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Unia chce pomóc przy polskich mostach energetycznych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!