Unia powinna współpracować w zakresie energetyki

Unia powinna współpracować w zakresie energetyki
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Jeśli Unia Europejska chce skutecznie rywalizować z innymi potęgami gospodarczymi świata to nie może wyłącznie tylko na siebie nakładać ograniczeń. Wówczas bowiem nie będzie konkurencyjna - zgodzili się uczestnicy panelu poświęconego Polityce Energetycznej Unii Europejskiej, będącego częścią Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Jak podkreśliła wiceminister gospodarki Joanna Strzelec Łobodzińska, zakończono uzgodnienia międzyresortowe w sprawie dokumentu Polityka Energetyczna Polski do 2030 roku

- Dokument pokazuje kilka głównych kierunków strategicznych łącznie z potrzebnym pakietem legislacyjnym. To m.in.: poprawa efektywności energetycznej, wzrost bezpieczeństwa energetycznego, dywersyfikacja, konkurencyjne rynki, wpływ na środowisko – powiedziała wiceminister.

Jak zaznaczyła polityka energetyczna Polski jest spójna z polityką energetyczną UE.

- Do dobrze, że ten dokument jest. Bez niego planowanie rozwoju gospodarczego kraju byłoby niezmiernie trudne. Wyrażam obawy, że polityka energetyczna Polski nader często się zmienia i jest niestabilna. Treść dokumentu oceniam za pozytywną – powiedział Janusz Steinhoff były wicepremier i minister gospodarki w rządzie Jerzego Buzka.

Według Mirosława Dobruta, wiceprezesa PGNiG, dobrze, że w dokumencie znalazły się odniesienia do branży gazowej. – Trudno sobie wyobrazić, aby w takim dokumencie nie było o niej wzmianki. Pamiętajmy, że znaczenie branży gazowej będzie rosło. Choćby z powodu ograniczeń związanych z emisją gazów szkodliwych dla środowiska – podkreślił wiceprezes Dobrut.

Zdaniem Pawła Olechnowicza, prezesa Grupy Lotos, wciąż dużo czasu poświęca się planom, które w przyszłości nie są realizowane. Na szczęście, jak podkreślał Olechnowicz, branża naftowa jest i w Polsce i w Europie bezpieczna. To znaczy dobrze działa rynek.

Europejski Kongres Gospodarczy 2009 (EEC 2009) to największa impreza biznesowa w Europie Środkowej. W ciągu trzech dni (15-17 kwietnia) w ponad 20 panelach tematycznych weźmie udział około 3000 gości, wśród nich najważniejsze postaci polityki, biznesu i nauki. Najświeższe informacje z Kongresu publikujemy na stronie eec2009.wnp.pl


×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Unia powinna współpracować w zakresie energetyki

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!