UOKiK zgodził się na przejęcie przez spółkę Enea 69% akcji EC Białystok

UOKiK zgodził się na przejęcie przez spółkę Enea 69% akcji EC Białystok
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) zgodził się na przejęcie przez spółkę Enea kontroli nad Elektrociepłownią Białystok, poinformował urząd w komunikacie.

"W wyniku koncentracji Enea nabędzie udziały przejmowanego przedsiębiorcy od francuskiej spółki SNET – stając się tym samym posiadaczem 99,94% akcji EC Białystok. Po przeprowadzeniu postępowania antymonopolowego prezes urzędu uznała, że koncentracja nie doprowadzi do istotnego ograniczenia konkurencji" – czytamy w komunikacie

Zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.

Na początku czerwca Enea podała, że kupiła od fimy Société Nationale d'Électricité et de Thermique (SNET) z Francji 69,58% akcji Elektrociepłowni Białystok i razem z walorami kupionymi od Skarbu Państwa w 2008 roku będzie mieć prawie 100% akcji.

Ceny transakcji z 2011 roku nie ujawniono, a pod koniec grudnia 2008 roku Enea płaciła za 30,36% akcji Elektrociepłowni Białystok Skarbowi Państwa 173,60 mln zł.

W pierwszym etapie prywatyzacji EC Białystok 45-proc. pakiet akcji spółki kupiła od SP francuska firma Societe Nationale d'Electricite et de Thermique (SNET). W 2001 roku za 45% akcji ECB nabywca zapłacił 44,3 mln USD. Po podwyższeniu kapitału i odkupie akcji pracowniczych inwestor zwiększył udział do ok. 70%.

Elektrociepłownia Białystok SA to jedno z największych przedsiębiorstw regionu. Jej głównym zadaniem jest produkcja energii cieplnej. Największym odbiorcą podstawowego produktu Elektrociepłowni jest Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Białymstoku, które kupuje 92% ciepła wytwarzanego przez zakład. Osiągalna moc cieplna Elektrociepłowni Białystok to 459,2 MW.

Równolegle z ciepłem EC wytwarza również energię elektryczną i parę technologiczną dla potrzeb szpitali i zakładów przemysłowych. Urządzenia Elektrociepłowni mogą wytwarzać 350 GWh energii elektrycznej, która następnie jest sprzedawana na rynku hurtowym.

Elektrociepłownia Białystok zatrudnia 187 osób.

Podstawowym paliwem wykorzystywanym w Elektrociepłowni jest węgiel. W 2008 r. w bloku nr I uruchomiono kocioł opalany wyłącznie biomasą. Uruchomienie instalacji opalanej biomasą pozwoliło na zmniejszenie zużycia węgla o 120 tys. ton i zastąpienie go 270 tys. ton biomasy. Moc instalacji opalanej tym paliwem to 75,2 MW.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!