PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

URE chce cofać koncesje, zobacz komu

Autor: wnp.pl (ICH)
21-08-2017 20:11
URE chce cofać koncesje, zobacz komu
Fot. Shutterstock.com

Prezes URE w czerwcu br. wszczął postępowanie administracyjne w sprawie cofnięcia koncesji na obrót energią elektryczną udzielonej firmie Polski Prąd i Gaz, a w styczniu br. wszczął postępowanie administracyjne w sprawie cofnięcia koncesji na obrót paliwami gazowymi firmie Energetyczne Centrum.

Urząd Regulacji Energetyki (URE) poinformował, że 22 czerwca 2017 r. zostało wszczęte z urzędu postępowanie administracyjne w sprawie cofnięcia koncesji na obrót energią elektryczną udzielonej przedsiębiorcy Polski Prąd i Gaz (poprzednia nazwa: Polska Energetyka Pro).
Dlaczego tak się stało? Regulator poinformował, że na podstawie informacji będących w posiadaniu prezesa URE zachodzi podejrzenie, że koncesjonariusz mógł dopuścić się rażącego naruszenia warunku 2.2.2. udzielonej mu koncesji na obrót energią elektryczną oraz innych warunków wykonywania koncesjonowanej działalności gospodarczej, określonych przepisami prawa - w szczególności - poprzez wprowadzanie odbiorców w błąd w czasie sprzedaży bezpośredniej co do swojej nazwy, rzeczywistego celu wizyty oraz warunków dostarczania im energii elektrycznej, a także poprzez nieudzielanie im pełnych, rzetelnych i wyczerpujących informacji dotyczących ich uprawnień i obowiązków, co spowodowało wpływ skarg do Prezesa URE.

Wymieniony wyżej warunek 2.2.2 koncesji mówi, że „Koncesjonariusz jest obowiązany do przestrzegania chronionych prawem interesów odbiorców, w tym poprzez udzielanie odbiorcom końcowym pełnych, rzetelnych i wyczerpujących informacji dotyczących ich uprawnień i obowiązków. Koncesjonariusz nie może stosować praktyk powodujących wprowadzanie odbiorców w błąd co do ich uprawnień lub obowiązków. W szczególności postanowienia umów zawieranych z odbiorcami powinny być czytelne i zrozumiałe, a postanowienia inne niż związane z dostarczaniem energii elektrycznej (art. 5 ustawy – Prawo energetyczne) powinny być odrębnie i wyraźnie oznaczone. Umowa powinna wyraźnie określać koszty wynikające z postanowień innych niż dotyczących realizacji usług związanych z dostarczaniem energii elektrycznej.”

Zgodnie z informacjami uzyskanymi w URE przedmiotowe postępowanie jest w toku, a do czasu zakończenia postępowania przedsiębiorstwo obowiązuje obecna koncesja. Od decyzji Prezesa URE przysługuje odwołanie do Sądu Okręgowego w Warszawie – Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a od wyroku tego sądu stronie przysługuje odwołanie do Sądu Apelacyjnego.

Na podstawie zbliżonych przesłanek, co w przypadku przedsiębiorcy Polski Prąd i Gaz (naruszanie chronionych prawem interesów odbiorców), w styczniu 2017 roku nastąpiło przez Prezesa URE wszczęcie z urzędu postępowania administracyjnego w sprawie cofnięcia koncesji na obrót paliwami gazowymi wobec przedsiębiorcy Energetyczne Centrum. URE komunikował wtedy, że na podstawie dokumentów i informacji będących w posiadaniu Prezesa URE zachodzi podejrzenie, że koncesjonariusz wprowadzał odbiorców paliw gazowych w gospodarstwach domowych w błąd, co do warunków dostarczania im tych paliw, a także nie udzielał im pełnych, rzetelnych i wyczerpujących informacji dotyczących ich uprawnień i obowiązków. Spowodowało to wpływ skarg do Prezesa URE w tej sprawie. Według informacji przekazanych nam przez URE także to postępowanie jest w toku.
Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

36 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

726 919 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 992 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP