XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

URE i PSE wprowadzą już od 2014 r. elementy rynku mocy

URE i PSE wprowadzą już od 2014 r. elementy rynku mocy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Prezes URE Marek Woszczyk oświadczył, że dobiegają końca prace nad uruchomieniem od początku przyszłego roku usługi operacyjnej rezerwy mocy, czyli utrzymywania przez wytwórców - za odpowiednią opłatą - rezerwy mocy wytwórczych.

Budżet byłby rzędu kilkuset mln zł, zawartych w taryfie PSE - poinformował Woszczyk.

Woszczyk wyjaśnił, że rynek mocy to - z definicji - wynagradzanie za utrzymywanie w systemie pewnego poziomu dostępnej mocy za odpowiednią opłatą. Ma to gwarantować m.in. bezpieczeństwo dostaw. Woszczyk dodał, że jest zdecydowanym zwolennikiem wdrażania takiego rynku zarówno w Polsce jak i w Europie. Prezes URE zaznaczył, że w Europie wolny rynek energii nigdy w pełni nie zadziałał z powodów "interferencji politycznych".

Dodał, że widzi związane z rynkiem mocy pewne ograniczenia konkurencji, wynikające z konieczności zapewnienia bezpieczeństwa systemu i innowacyjności źródeł, ale jednak jest jego zwolennikiem. Zauważył też, że KE we wrześniu ma nakreślić reguły interwencji na rynku energii elektrycznej w zakresie koncepcji rynku mocy.

Prezes PSE Henryk Majchrzak podkreślił, że ostatnie dane wskazują jednoznacznie, że od roku 2016 Polska będzie się borykać z niedoborem mocy. Powodem jest konieczność wycofywania starych bloków w momencie, gdy nowe nie są jeszcze gotowe. W jego ocenie, proponowane przez URE rozwiązanie wraz z innym, nad którym pracuje PSE - zimną rezerwą mocy - powinno pozwolić przetrwać te lata.

Majchrzak podkreślił, że przetarg na utrzymywanie zimnej rezerwy - czyli utrzymywanie za opłatą wyłączonych bloków - trwa. Majchrzak dodał, że ważnym elementem bezpieczeństwa energetycznego jest inteligentne dopuszczanie na rynek źródeł niestabilnych, czyli odnawialnych (OZE).

Wicepremier Janusz Piechociński zadeklarował zaś, że na poziomie rządu uzgodniono, że w ustawie o OZE źródła te będą wspierane na poziomie inwestycji i budowy, natomiast ich dalsze funkcjonowanie powinno się odbywać na warunkach "maksymalnie rynkowych". Piechociński dodał, że rząd chce, by tzw. duży trójpak energetyczny, zawierający ustawę o OZE, trafił do podpisu prezydenta jeszcze przed końcem roku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: URE i PSE wprowadzą już od 2014 r. elementy rynku mocy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!