XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

URE: uprościmy procedury

URE: uprościmy procedury
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rozmowa z Maciejem Bando, wiceprezesem Urzędu Regulacji Energetyki

Czy w związku z projektowaną zmianą ustawy Prawo energetyczne możemy spodziewać się zniesienia obowiązku koncesji w zakresie paliw płynnych?

Jeden z projektów przewiduje zmianę formuły reglamentacji działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania, magazynowania lub przesyłania paliw ciekłych oraz obrotu tymi paliwami. Zmiana ta ma polegać na zastąpieniu koncesji udzielanej przez Prezesa URE wpisem do rejestru działalności regulowanej. Organem rejestrowym byłby również Prezes URE.

Czy w razie zniesienia koncesji na obrót paliwami płynnymi URE mogłoby utracić kontrolę nad podmiotami zajmującymi się ich obrotem? Czy istnieją obawy o nadużywanie wówczas przez przedsiębiorców ułatwionych procedur lub działanie sprzeczne z ustawą?

Istotą projektowanej zmiany jest przyjęcie mniej restrykcyjnej formy regulacji działalności gospodarczej na rynku paliw ciekłych, jaką byłby rejestr działalności regulowanej. Rozwiązanie to ma na celu uproszczenie procedur umożliwiających przedsiębiorcom rozpoczęcie działalności.

Takie rozwiązanie, które zmniejsza stopień oddziaływania organu rejestrowego na sposób wykonywania działalności, z natury rzeczy powoduje zmniejszenie kompetencji władczych nad podmiotami działającymi na rynkach paliwowych. Jednak niezależnie od przyjętej formuły kontroli Państwa nad rynkiem paliw ciekłych, wpływ na ewentualne występowanie nieprawidłowości i naruszeń prawa będzie pochodną stosunku poszczególnych przedsiębiorców do przestrzegania obowiązującego porządku prawnego.

Czy i jak obowiązek wpisu działalności do rejestru działalności regulowanej przełoży się na wielkość szarej strefy?

Zakładając, iż pod pojęciem szarej strefy rozumiemy wykonywanie działalności gospodarczej z pominięciem obowiązków wynikających z przepisów, co w dzisiejszym stanie prawnym polegałoby m.in. na prowadzeniu działalności bez uzyskania stosownej koncesji, można zaryzykować twierdzenie, iż zmiana formuły reglamentacji działalności na rynkach paliw nie powinna mieć zasadniczego wpływu na wielkość szarej strefy. W tym kontekście istotne jest, iż prawodawca nie przewiduje szczególnie dotkliwych sankcji zarówno za wykonywanie działalności z pominięciem obowiązku uzyskania koncesji, jak i w przypadku uchybienia wymogowi uzyskania wpisu do rejestru działalności regulowanej. W obu przypadkach naruszenie tych obowiązków kwalifikowane jest jako wykroczenie zagrożone karą ograniczenia wolności albo grzywny.

Czy planowane są zmiany w zakresie obowiązku wysokości opłat uiszczanych przez przedsiębiorców zajmujących się obrotem paliwami płynnymi?

Projektowane regulacje przewidują obowiązek wnoszenia przez przedsiębiorców, którzy zostali wpisani do rejestru działalności regulowanej, corocznych opłat do budżetu państwa. Wysokość i sposób pobierania tych opłat przez Prezesa URE określi Rada Ministrów, uwzględniając wysokość przychodów osiąganych przez przedsiębiorców z działalności objętej wymogiem wpisu do rejestru.

Nowa ustawa wymaga od podmiotów, które chciałyby działać w zakresie obrotu paliwami płynnymi i składają wniosek o wpis do rejestru działalności regulowanej, złożenia szeregu oświadczeń. Jak będzie weryfikowana zgodność tych oświadczeń ze stanem faktycznym na stacjach paliw? Czy nie stworzy to zagrożenia dla bezpieczeństwa obrotu paliwami płynnymi?

Istotą projektowanych zmian jest przyjęcie rozwiązania, w myśl którego wnioskujący o wpis do rejestru składają oświadczenia dotyczące spełnienia warunków niezbędnych dla prawidłowego wykonywania działalności regulowanej. Projektowane przepisy nie zawierają regulacji dotyczących przeprowadzania przez organ rejestrowy, czyli Prezesa URE, kontroli wykonywania działalności gospodarczej będącej przedmiotem wpisu. Oznacza to, iż taka kontrola może być przeprowadzana na zasadach i w trybie przewidzianym przepisami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Niemniej jednak należy pamiętać, iż warunki wykonywania działalności gospodarczej na rynku paliw ciekłych określone zostały w całym szeregu regulacji prawnych. Kontrola przestrzegania tych warunków realizowana jest przez wiele podmiotów, w tym w szczególności: Inspektoraty Ochrony Środowiska, Inspekcję Handlową, Urząd Dozoru Technicznego, Urzędy Miar, Urzędy Celne, Straż Pożarną, organy ścigania i organy podatkowe, czy też organy nadzoru budowlanego - w ramach posiadanych przez te podmioty kompetencji. Tak więc zasadniczy ciężar eliminacji potencjalnego zagrożenia dla bezpieczeństwa obrotu paliwami płynnymi spoczywa właśnie na tych podmiotach, natomiast Prezes URE w myśl projektowanych regulacji jako organ rejestrowy będzie zobowiązany do wykreślenia z rejestru wpisu dotyczącego przedsiębiorcy, wobec którego stwierdzono uchybienie przepisom dotyczącym wykonywania działalności gospodarczej, bądź stwierdzono nieprawdziwość oświadczeń złożonych w trakcie postępowania w przedmiocie wpisu do rejestru.

Dziękuję za rozmowę.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: URE: uprościmy procedury

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!