Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

URE wydał pierwsze dopuszczenie do udziału w aukcji OZE

Autor: WNP.PL (DC)
08-03-2016 09:53
URE wydał pierwsze dopuszczenie do udziału w aukcji OZE
Fot. Fotolia

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) 4 marca 2016 r. wydał pierwsze zaświadczenie uprawniające do udziału w aukcji na sprzedaż energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Zaświadczenie o dopuszczeniu do aukcji jest ważne przez 12 miesięcy od dnia wydania.

- Aukcje na sprzedaż energii elektrycznej przeprowadzane będą w postaci elektronicznej, za pośrednictwem Internetowej Platformy Aukcyjnej. Ilość energii podlegająca sprzedaży w każdej sesji aukcji wynikać będzie z ogłoszenia Prezesa URE, o którym mowa w art. 78 ust. 2 ustawy o OZE, z zastrzeżeniem wolumenów określonych w odpowiednich przepisach: rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie maksymalnej ilości i wartości energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii oraz rozporządzenia ministra właściwego do spraw energii w sprawie ilości i wartości energii elektrycznej wytworzonej w instalacjach odnawialnego źródła energii o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 1 MW - które mogą zostać sprzedane w drodze aukcji w danym roku kalendarzowym - tłumaczy URE.

Wytwórcy energii elektrycznej w instalacjach OZE, którzy rozpoczną wytwarzanie energii elektrycznej po dniu zamknięcia aukcji, podlegają procedurze oceny formalnej, na podstawie art. 75 ustawy o OZE. Procedurę przeprowadza Prezes URE na wniosek wytwórcy o wydanie zaświadczenia o dopuszczeniu do aukcji. Wydane zaświadczenie stanowi podstawę dopuszczenia instalacji OZE do udziału w aukcji.

Do aukcji będą mogli przystąpić także wytwórcy energii elektrycznej w instalacjach istniejących, tj. takich, które po raz pierwszy wytworzą energię elektryczną przed dniem wejścia w życie przepisów rozdziału 4 ustawy, a zatem - w aktualnym stanie prawnym - w terminie do dnia 1 lipca 2016 r. Wytwórcy ci będą mieli możliwość wzięcia udziału w aukcji na podstawie złożonej do Prezesa URE deklaracji. Przepisy dotyczące składania deklaracji wejdą w życie z dniem 1 lipca 2016 r.

Stosownie do art. 79 ustawy o OZE, wytwórca w każdej ze wskazanych powyżej kategorii instalacji OZE, jako uczestnik aukcji składa - w trakcie sesji aukcji - jedną ofertę dla energii elektrycznej wytworzonej w danej instalacji.

Mechanizm aukcyjny ma na celu wspieranie instalacji wytwarzających energię elektryczną przy wykorzystaniu źródeł odnawialnych. Aukcję wygrywają uczestnicy aukcji, którzy zaoferowali najniższą cenę sprzedaży energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii - aż do wyczerpania ilości i wartości energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii określonej w ogłoszeniu o aukcji.

Aukcje organizowane są oddzielnie dla wytwórców energii elektrycznej w instalacji o mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 1 MW oraz większej niż 1 MW, z uwzględnieniem art. 72 ustawy o OZE.

Internetowa Platforma Aukcyjna - jako narzędzie informatyczne dedykowane systemowi aukcyjnemu - została odebrana od wykonawcy z końcem 2015 r. i w najbliższych tygodniach będzie udostępniona w sieci publicznej, celem przeprowadzenia testów z udziałem jej przyszłych, potencjalnych użytkowników.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


30 691 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 324 824 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 638 ofert w bazie

2 773 567 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP