Ursus przyłączony do warszawskiej sieci ciepłowniczej

Ursus przyłączony do warszawskiej sieci ciepłowniczej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Stołeczna dzielnica Ursus została przyłączona do miejskiej sieci ciepłowniczej. Mieszkańcy zapłacą ok. 10 proc. mniej za dostarczane ciepło, a miasto zrealizowało jeden z elementów planu gospodarki niskoemisyjnej Warszawy. Inwestycja kosztowała ponad 50 ml zł.

Od początku maja, po przełączeniu zasilania, rozliczenia za dostarczane ciepło są prowadzone w oparciu o ceny i stawki opłat określone w taryfie dla ciepła Veolia Energia Warszawa. Oszczędności np. dla mieszkania o powierzchni 60 m kw. w budynku wielorodzinnym mogą wynieść w skali roku ok. 150-200 zł.

"Do budynków w Ursusie będzie dostarczane ciepło wytwarzane w elektrociepłowni PGNiG TERMIKA, przesyłane sieciami ciepłowniczymi Veolii Energia Warszawa, co gwarantuje m.in. niższe i stabilne ceny, bezpieczeństwo dostaw, a także ograniczenie zanieczyszczenia powietrza w Warszawie" - przekonywał w środę prezes zarządu Veolia Energia Warszawa Jacky Lacombe.

Na ekologiczny aspekt inwestycji zwracał uwagę również wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski. "Jednym ze źródeł zanieczyszczeń powietrza jest sektor energetyczny, czy sektor komunalno-bytowy - wszystkie domy opalane piecami, ale również - tutaj w Ursusie - elektrociepłownia, która funkcjonowała (...) w oparciu nie o te standardy, które chcemy oferować na terenie Warszawy" - powiedział. Dodał, że w związku z tym, bardzo ważne było dokończenie inwestycji budowy magistrali ciepłowniczej, która przyłączyła ten obszar do systemu Warszawy.

Olszewski przekonywał, że problem nie jest tylko lokalny, a inwestycja nie jest ważna wyłącznie dla mieszkańców Ursusa, ale - jak zaznaczył - również dla mieszkańców np. Śródmieścia czy Ochoty. "Zanieczyszczenia z pasma zachodniego przemieszczają się w głąb miasta poprzez klin napowietrzający, który idzie wzdłuż torów" - tłumaczył.

Wiceprezydent stolicy podkreślił, że realizacja planu gospodarki niskoemisyjnej i walki o czyste powietrze dla Warszawy, jest kwestią kompleksowych działań. "To jest jeden z projektów, który jest realizowany, ale dotychczas najważniejszy już zrealizowany z pakietu 16 mld programu, który pani prezydent zatwierdziła dokładnie miesiąc temu" - powiedział Olszewski. Dodał, że działania prowadzone w stolicy nabierają skali metropolitalnej, gdyż - jak mówił - kolejnym etapem prac w tym rejonie będzie podłączenie do stołecznej sieci Piastowa oraz Pruszkowa.

Również wiceprezes zarządu ds. technicznych PGNiG TERMIKA Tomasz Wilczak zapewniał, że połączenie rejonu Ursusa, Piastowa i Pruszkowa z warszawskim systemem ciepłowniczym zapewni "stabilne i pewne dostawy tańszego ciepła" produkowanego przez jego firmę w elektrociepłowniach Siekierki i Żerań.

Burmistrz Ursusa Urszula Kierzkowska poinformowała, że w perspektywie kilku lat kolejne obszary dzielnicy - m.in. osiedle Skorosze - zostaną podłączone do warszawskiej sieci ciepłowniczej. Zdaniem dyrektora komunikacji Veolia Adama Rafalskiego powinno to nastąpić do 2020 r.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ursus przyłączony do warszawskiej sieci ciepłowniczej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!