PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Ustawa o elektromobilności może nie wystarczyć do pobudzenia rynku

Autor: wnp.pl (Ireneusz Chojnacki)
08-05-2017 12:12
Ustawa o elektromobilności może nie wystarczyć do pobudzenia rynku

bez istotnych zachęt do zakupu pojazdów elektrycznych nie ma co się spodziewać, że ich liczba będzie dynamicznie rosła i planowana rozbudowa infrastruktury ładującej okaże się adekwatna do potrzeb - mówi Dorota Dębińska-Pokorska.

Projekt ustawy o elektromobilności nie odpowiada na główne pytanie, czyli jak pobudzić rynek sprzedaży samochodów elektrycznych. (...) Myślę, że bliźniaczym dokumentem do tej ustawy powinna być regulacja wyznaczająca ścieżkę wzrostu liczby samochodów elektrycznych w Polsce - mówi Dorota Dębińska-Pokorska, partner, Lider Grupy Energetycznej, PwC.

W raporcie "Sięgać po więcej - 3,8 mld+ dla polskiej energetyki" oszacowaliście, że w 2025 roku energetyka może uzyskać dzięki rozwojowi elektromobilności przychody na poziomie około 2 mld zł. Kilka dni po publikacji raportu został skierowany do konsultacji projekt ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Czy on zmienia państwa punkt widzenia na szanse energetyki na rynku elektromobilności?

- My mówimy, że te 2 mld zł w perspektywie 2025 roku to potencjalne przychody energetyki z tytułu rozwoju elektromobilności, przy podanych w raporcie założeniach. Natomiast aby energetyka skorzystała na rozwoju elektromobilności we wskazanej, czy zbliżonej skali, to przede wszystkim musi się aktywnie zaangażować w ten biznes.
Z punktu widzenia grup energetycznych dość pewnym kawałkiem rynkowego tortu powstającego w związku z zakładanym rozwojem elektromobilności są przychody z dystrybucji energii elektrycznej. Projekt ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych potwierdza, że energia na potrzeby ładowania pojazdów elektrycznych będzie dostarczana przez operatorów systemów dystrybucyjnych (OSD).

Natomiast jest pytanie o oszacowaną przez nas ponad 1 mld zł część rynku związaną z utrzymaniem infrastruktury ładującej i sprzedażą energii elektrycznej na potrzeby ładowania pojazdów elektrycznych. W tym obszarze projekt przedmiotowej ustawy moim zdaniem generuje znaki zapytania, jeśli chodzi o możliwości zarabiania przez energetykę na infrastrukturze ładującej.

Które projektowane rozwiązania generują pani wątpliwości, jeśli chodzi o możliwości zarabianie przez energetykę na infrastrukturze ładującej?

- Projekt ustawy przewiduje, że jeśli w przetargu na budowę infrastruktury ładującej, a mają je prowadzić gminy, nie zgłosi się nikt, to OSD będzie musiał taką infrastrukturę wybudować. Koszty OSD z tym związane mają być tzw. kosztami uzasadnionymi, a więc przenoszonymi w cenach dystrybucji na odbiorców energii elektrycznej. Innymi słowy, koszty infrastruktury ładującej ponoszone przez OSD mają być socjalizowane, czyli za zbudowanie tej infrastruktury ma zapłacić społeczeństwo, wszyscy odbiorcy energii elektrycznej. Ale zakłada się, że OSD nie będą stale pełnić funkcji operatorów infrastruktury ładowania. Docelowo OSD mają tę infrastrukturę przekazywać gminom. To oznacza, że ewentualne pożytki OSD z zarządzania infrastrukturą ładowania miałyby być ograniczone w czasie. Przy czym chyba domniemanie jest takie, że w początkowej fazie rozwoju infrastruktury ładującej będą ją głównie lub może nawet wyłącznie budowały OSD.

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

19 767 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

726 715 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 999 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP