Ustawa o OZE: rabat zamiast taryf gwarantowanych?

Ustawa o OZE: rabat zamiast taryf gwarantowanych?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Proponowana nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii nie przewiduje taryf gwarantowanych. Miały być one wprowadzone dla małych producentów i użytkowników energii, czyli prosumentów, od 1 stycznia tego roku.

Zainteresowanych już było 200 tysięcy rodzin. Termin przesunięto na lipiec tego roku, bo cała ustawa o OZE była do poprawki. Teraz wygląda na to, że systemu wsparcia dla niemal 200 tysięcy rodzin jednak nie będzie.

 - System, który miał opierać się na stałym wynagrodzeniu za jednostkę energii oddaną do sieci, zostanie zmieniony na taki, który będzie się opierał o częściowy rabat. Za 1 kilowatogodzinę wytworzoną w małej, przydomowej instalacji, dodaną do sieci, prosument dostałby możliwość odebrania z sieci 0,7 kilowatogodziny - mówi Paweł Szypulski ze Związku Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć.



Jak dodaje gość radiowej Jedynki, w skrócie oznacza to, że taka przydomowa sieć będzie nieopłacalna.

- Dlatego że ten rabat, przy cenach energii, które mamy w naszym kraju, jest niewystarczający do tego, żeby w sensowny sposób pokryć koszty takiej instalacji – uważa ekspert. – Taryfy gwarantowane były wymyślone w taki sposób, że obywatel w ciągu 10 do 15 lat dochodziłby do momentu, w którym inwestycja wychodziłaby na zero. Ten nowy system jest dużo mniej korzystny dla prosumentów i będzie promował tylko bogatych hobbystów – dodaje.

Ustawa o OZE trafiła już do Sejmu i będzie procedowana jako projekt poselski.

- Cały czas jest więc szansa na to, żeby zostało przyjęte dobre rozwiązanie. Wierzę, że posłowie będą chcieli rozmawiać ze stroną społeczną na temat tego, jaki system wsparcia byłby dobry – zaznacza Paweł Szypulski.

Gość radiowej Jedynki dodaje, że jak długo nie została przyjęta ta nowelizacja, tak długo jest jeszcze czas, żeby ustawę o OZE poprawić w sposób dobry dla obywateli.

Ekspert zaznacza, że system taryf gwarantowanych nie jest kosztowniejszy od proponowanego nowego rozwiązania rabatowego.

- I w przeciwieństwie do systemu rabatowego ma taką zaletę, że jesteśmy w stanie przedstawić długofalowe analizy tego, jak będzie się rozwijał. A to jest sytuacja dużo bezpieczniejsza, zarówno da samego systemu, jak i dla ludzi – podsumowuje.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ustawa o OZE: rabat zamiast taryf gwarantowanych?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!