Volkswagen/Veolia: ciepło odpadowe ogrzeje Poznań

Volkswagen/Veolia: ciepło odpadowe ogrzeje Poznań
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ciepło wydzielane podczas pracy sprężarek w Odlewni Volkswagen Poznań (OVW) zamiast trafiać do atmosfery będzie wykorzystane do ogrzewania budynków za pośrednictwem miejskiej sieci ciepłowniczej Veolii Energia Poznań. Uruchomiony moduł rekuperacji ciepła w zakładzie OVW odpowiada źródłu ciepła o mocy około 6 MWt. Jest to, jak podali inwestorzy, prawdopodobnie pierwszy przypadek odzysku ciepła z procesów przemysłowych na potrzeby ogrzewania miejskiego w naszej części Europy.

Ponad 30 budynków, w tym szpital HCP, będzie ogrzewanych ciepłem odzyskanym z procesów przemysłowych. To efekt trzyletniej współpracy Odlewni Volkswagen Poznań z firmą Veolia Energia Poznań. Odzyskane dzięki technologii firmy Atlas Copco ciepło, zamiast do atmosfery trafi do sąsiadujących z odlewnią obiektów za pośrednictwem sieci ciepłowniczej Veolii.

- Odzysk ciepła z przemysłu i skierowanie go bezpośrednio do odbiorców ciepła systemowego w mieście doskonale wpisuje się promowaną przez polski rząd i realizowaną przez Veolię koncepcję budowania gospodarki o obiegu zamkniętym. Ponadto ten projekt zawiera w sobie wszystkie te wartości, które są dla Veolii najważniejsze, jest realizowany w partnerstwie z klientem, ma charakter innowacyjny i jest efektywny energetycznie, a dodatkowo ma pozytywny wpływ na środowisko naturalne - powiedział Gérard Bourland, dyrektor generalny Grupy Veolia w Polsce.

- Otwarty dziś moduł rekuperacji ciepła jest jednym z wielu działań Volkswagen Poznań na rzecz ochrony środowiska i najbliższego sąsiedztwa naszych czterech zakładów produkcyjnych Dzięki temu projektowi ciepło technologiczne powstającego w wyniku procesów odlewniczych może być dalej wykorzystane przez naszych sąsiadów. Dodatkowo jest to doskonały przykład współpracy oraz zaangażowania pracowników Volkswagen Poznań oraz naszych partnerów - powiedział Jens Ocksen, prezes zarządu Volkswagen Poznań.

Jak działa uruchomiona instalacja? Podczas działania sprężarek wydziela się ciepło związane z ich pracą. Atlas Copco, którego sprężarki pracują w Odlewni Volskwagen Poznań, podaje, że przyjmuje się, że nawet 90 proc. energii elektrycznej wykorzystywanej do sprężania powietrza jest przekształcane w ciepło. Aby sprężarki mogły prawidłowo pracować, konieczne jest odebranie i odprowadzenie tego ciepła na zewnątrz. Tradycyjnie poprzez wodę chłodzącą jest ono odprowadzane do atmosfery za pośrednictwem chłodni wentylatorowych.

W instalacji zbudowanej w Poznaniu, która kosztowała poniżej 2 mln zł, ciepło nie będzie odprowadzane do atmosfery, tylko zostanie wykorzystane do ogrzewania budynków za pośrednictwem miejskiej sieci cieplnej. Woda w obiegu chłodzenia sprężarek odbiera ciepło z układu sprężarkowego i podgrzewa się do temperatury maksymalnie 90 stopni Następnie poprzez wymiennik ciepła jest transferowana do obiegu pośredniego. Tam za pomocą układu pompowego ciepło przekazuje się do wymiennika sieciowego należącego do Veolii, który podgrzewa wodę w rurociągu powrotnym Veolii i oddaje energię bezpośrednio do miejskiej sieci cieplnej. Od strony biznesowej sytuacja jest prosta. Veolia kupuje od Volkswagena odzyskane ciepło.

- Dzięki uruchomionej instalacji odzyskamy mniej więcej 37,5 tys. GJ energii rocznie, a to oznacza jakbyśmy mieli źródło ciepła o mocy około 6 MWt, bez paliwa. Ta inwestycja nie spowoduje podwyżki cen ciepła, to warunek konieczny tego przedsięwzięcia. Moim zdaniem trzeba szukać takich źródeł ciepła w miastach i wykorzystywać je. To element podnoszący efektywność systemów ciepłowniczych – stwierdza Bogdan Świątek, wiceprezes zarządu Veolia Energia Poznań.

Pomysł wykorzystania ciepła odpadowego z procesu produkcji sprężonego powietrza narodził się w 2011 roku. Zadanie nie należało jednak do łatwych. Dopiero po intensywnych, trwających dwa lata pracach koncepcyjnych oraz wykonawczych udało się wdrożyć rozwiązanie pozwalające na odzysk ciepła i wprowadzenie do miejskiego systemu. W ramach projektu powstały m.in. dwa węzły ciepłownicze oraz blisko 2 km rurociągów. Przedstawiciele Volkswagena i Veolii podkreślają, że inwestycja w odzyskiwanie ciepła może być impulsem do dalszego wspólnego działania w podobnych projektach, służących mieszkańcom Poznania oraz środowisku.


×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Volkswagen/Veolia: ciepło odpadowe ogrzeje Poznań

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!