W 2015 r. ma powstać most energetyczny Polska-Litwa

W 2015 r. ma powstać most energetyczny Polska-Litwa
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W 2015 roku ma zostać uruchomiony most energetyczny między Polską a Litwą, a w 2018 r. będzie on przesyłać energię pełną mocą - poinformował w piątek podczas konferencji prasowej prezes spółki LitPol Link, Jarosław Niewierowicz.

LitPol Link to polsko-litewska spółka powołana przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne i Lietuvos Energija AB do budowy mostu energetycznego z litewskiego miasta Alytus do Ełku.

Niewierowicz podczas konferencji prasowej w miejscowości Jaczno w Suwalskim Parku Krajobrazowym (Podlaskie) poinformował, że w 2015 roku będzie możliwy przesył 500-600 MW energii elektrycznej. W 2018 roku możliwości przesyłu energii zostaną zwiększone do 1000- 1200 MW.

"Nasza inwestycja to nie tylko połączenie energetyczne dla obu krajów, ale także rozbudowa i modernizacja istniejących sieci energetycznych" - powiedział podczas spotkania z dziennikarzami wiceprezes zarządu ds. infrastruktury sieciowej PSE Operator Waldemar Skomudek.

Przedstawiciele obu firm podkreślali, że linie energetyczne w północno-wschodniej Polsce są przestarzałe i ich modernizacja jest niezbędna. W ramach projektu ma także powstać 400 km zupełnie nowych linii.

Profesor Władysław Mielczarski, koordynator projektu z ramienia Komisji Europejskiej oraz przewodniczący rady nadzorczej LitPol Link poinformował, że spółka ma obecnie 214 mln euro środków europejskich na budowę mostu energetycznego. Zapewnił, że Komisja Europejska jest gotowa dofinansować tę inwestycję w ciągu następnych lat.

Przedstawiciele polskich i litewskich firm zajmujących się projektowaniem linii spotkali się w piątek na Suwalszczyźnie, by rozmawiać o wariantach przebiegu mostu energetycznego. Linia ta bowiem ma przebiegać przez tereny Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Mielczarski zapewnił, że będzie to minimalna ingerencja w środowisko naturalne.

Most energetyczny ma połączyć systemy energetyczne Polski i Litwy. Linia ma przebiegać pomiędzy Alytusem i Ełkiem i wyniesie 154 km, z tego 106 km będzie po stronie polskiej, a - 48 po litewskiej. Budowa linii Alytus-Ełk może kosztować około 237 mln euro.

Aby wykorzystać pełną moc mostu, trzeba wzmocnić systemy energetyczne obu krajów. Szacuje się, że strona litewska na ten cel ma wydać około 100 mln euro, a strona polska - około 600 mln euro.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W 2015 r. ma powstać most energetyczny Polska-Litwa

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!