W Bułgarii ruszyła budowa składowiska odpadów atomowych

W Bułgarii ruszyła budowa składowiska odpadów atomowych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W bułgarskim mieście Kozłoduj nad Dunajem ruszyła we wtorek budowa składowiska odpadów promieniotwórczych, w którym mają być magazynowane części czterech zamkniętych reaktorów elektrowni atomowej i zużyte paliwo. Inwestycja będzie kosztować 72 mln euro.

Budowa będzie trwała pięć lat - poinformował Sergiej Coczew, szef państwowego przedsiębiorstwa Odpady Promieniotwórcze. Odpady mają być magazynowane w składowisku przez 60 lat. Następnie, przed zamknięciem i zamurowaniem składowiska, przewidziana jest 15-letnia obserwacja obiektu. Po zamurowaniu i upływie 300 lat odpady nie będą już promieniotwórcze - wyjaśnił.

W składowisku znajdą się części czterech zamkniętych reaktorów i zużyte paliwo; przewidziane jest też miejsce dla odpadów z czynnych obecnie dwóch reaktorów i odpadów pochodzących z drugiej elektrowni atomowej w Belene, jeżeli ona powstanie - poinformował Coczew.

Obecnie ma mocy porozumienia z dostawcą - rosyjskim koncernem Twel, zużyte paliwo wywozi się do Rosji, lecz w przyszłości ono również ma wrócić do Bułgarii. Po zbudowaniu składowiska będzie to możliwe.

Pierwszy etap budowy składowiska będzie kosztować 72 mln euro, pochodzących z międzynarodowego funduszu dla elektrowni kozłodujskiej, który powstał po decyzji bułgarskich władz o zamknięciu czterech z sześciu jej reaktorów. Następne dwa etapy będą tańsze i finansowane przez Bułgarię. "Elektrownia corocznie przeznacza na ten cel 10 proc. przychodów ze sprzedaży energii elektrycznej, czyli ok. 80 mln lewów (40 mln euro)" - wyjaśnił Coczew.

Pierwszy reaktor elektrowni w Kozłoduju został oddany do eksploatacji w 1974 r. W następnych latach zbudowano kolejnych pięć o łącznej mocy 3760 megawatów, które zapewniały 45 proc. produkowanej w Bułgarii energii elektrycznej. Dzięki tej elektrowni Bułgaria była znaczącym eksporterem prądu na Bałkanach. Pod naciskiem UE pierwsze dwa reaktory wyłączono na początku 2002 r., dwa następne w 2006 r. Obecnie działają dwa reaktory typu WWER 1000 o łącznej mocy 2 tys. megawatów. Aktualnie trwa ich modernizacja i przedłużenie okresu eksploatacji o 30 lat.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W Bułgarii ruszyła budowa składowiska odpadów atomowych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!