W Durbanie stanowisko UE przedstawią polski minister i unijna komisarz

W Durbanie stanowisko UE przedstawią polski minister i unijna komisarz
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Minister środowiska Marcin Korolec zapowiedział, że z unijną komisarz ds. klimatu Connie Hedegaard będą prezentowali wspólne stanowisko UE podczas światowej konferencji klimatycznej w Durbanie (RPA).

Na Konferencję klimatyczną w Durbanie przyjadą przedstawiciele 194 krajów z całego świata, czyli państw - stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zmian Klimatu. Spotkanie rozpoczyna się 28 listopada.

"Polscy specjaliści z resortu środowiska, spraw zagranicznych czy finansów będą koordynować stanowisko Unii Europejskiej w Durbanie. Następnie te sprawy będą omawiane na spotkaniu rady ministrów środowiska UE, która będzie spotykała się codziennie rano przed negocjacjami globalnymi. Potem wspólne stanowisko będę prezentował razem z komisarz Hedegaard innym uczestnikom konferencji" - mówił w piątek na konferencji prasowej w Warszawie nowy minister środowiska.

"Mandat negocjacyjny Unii Europejskiej został uzgodniony w październiku podczas rady środowiska w Luksemburgu. Nie obawiam się różnego stanowiska z panią komisarz. Nie sadzę, żeby mogło dojść do dwugłosu. Jesteśmy umówieni, że będziemy wspólnie koordynować nasze stanowiska" - powiedział. Stanowisko Unii jest jasno określone - przypomniał. "To, czego nie ma, a wymagałoby uzgodnienia na miejscu, będzie wymagało konkluzji, które są przyjmowane jednomyślnie. Takie są zasady podejmowania decyzji przez UE" - wyjaśnił.

W październiku UE uzgodniła w Luksemburgu, że chce ratować proces światowych negocjacji klimatycznych i choć inni emitenci unikają zobowiązań ws. obniżania emisji CO2, KE chce w przyszłym budżecie polityki spójności 2014-20 przeznaczyć na cele klimatyczne 17 mld euro wobec 9 mld obecnie. Ministrowie zgodzili się, że Unia Europejska powinna nadal zachować otwarte podejście do rozmów z krajami spoza UE na temat drugiego okresu zobowiązań Protokołu z Kioto. Nie powinna to jednak być bezwarunkowa akceptacja, lecz konieczne będzie zachowanie pełnej architektury oraz wskazanie czasu obowiązywania drugiego okresu rozliczeniowego najpóźniej do 2020 r.

Korolec, pytany o stanowisko Polski na konferencję klimatyczną, powiedział w piątek, że logika polskiego stanowiska będzie dotyczyła utrzymania obecnych ustaleń w ramach UE. "Mamy dzisiaj pewien określony poziom zobowiązań, który wynika z obecnych regulacji funkcjonujących w UE. Nie możemy wprowadzać ustaleniami, które miałyby miejsce podczas szczytu klimatycznego w Durbanie, żadnych obciążeń dodatkowych, do już funkcjonujących" - powiedział pytany przez PAP minister. Dodał, że nie możemy się zgodzić na żadne elementy, które uszczuplałyby nasz poziom dochodów.

Minister powiedział, że podczas konferencji omawiane będą trzy zasadnicze kwestie - czy zostanie zawarty, czy też nie, tzw. II okres rozliczeniowy protokołu z Kioto. W protokole, wygasającym z końcem 2012 r., państwa zobowiązały się do redukcji emisji CO2. "W związku z tym istnieje potrzeba określenia reżimu prawnego, co potem" - tłumaczył.

Ponieważ protokół nie obejmuje wszystkich państw na świecie i głównych emitentów dwutlenku węgla, takich jak USA czy Chiny, drugim obszarem negocjacji będzie światowe porozumienie, które będzie obejmowało całość emisji CO2 i sposób redukcji na świecie. Chodzi o określenie mapy drogowej, czyli ścieżki dojścia do porozumienia - wyjaśnił minister. "To ważne z punktu widzenia Polski, bo tylko porozumienie światowe, porozumienie, które obejmuje wszystkich emitentów, będzie prowadziło do równych warunków konkurencji pomiędzy poszczególnymi państwami" - podkreślił. Polityka redukcji emisji w jednym miejscu na świecie nie powinna powodować emisji w innym - dodał.

Trzecią sprawą dyskutowaną w Durbanie mają być zasady finansowania zadań związanych z ochroną klimatu i przystosowywaniem do tych zmian klimatu, które już następują.

Korolec przed tygodniem został ministrem w nowym rządzie Donalda Tuska, zastępując Andrzeja Kraszewskiego. Piątkowa konferencja była pierwszą po objęciu urzędu przez nowego ministra. Korolec nie chciał odpowiadać na pytania niezwiązane z Durbanem i ochroną klimatu. Powiedział jedynie, że przy pełnieniu tego urzędu będzie starał się łączyć dwie wartości. "Będę realizować politykę zrównoważonego rozwoju, biorąc pod uwagę interesy środowiska - szanując i dbając o zasoby, których nam ubywa, i biorąc jednocześnie pod uwagę interesy gospodarcze" - mówił.

Czytaj też: Minister środowiska: najbliższe wyzwanie - konferencja klimatyczna ONZ w Durbanie
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W Durbanie stanowisko UE przedstawią polski minister i unijna komisarz

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!