Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

W Elektrowni Kozienice będzie strajk przeciwko strategii Enei?

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
04-02-2010 04:47
W Elektrowni Kozienice będzie strajk przeciwko strategii Enei?

Zdaniem organizacji związkowych z Elektrowni Kozienice strategia Grupy Kapitałowej Enea na lata 2009 - 2015 jest niezgodna z prawem. W przypadku przyjęcia Strategii związkowcy z Kozienic grożą strajkiem.

- Związki zawodowe Elektrowni Kozienice po wnikliwej analizie „Strategii Korporacyjnej Grupy Kapitałowej Enea na lata 2009 - 2015 z perspektywą do 2020 r.” wnoszą stanowczy sprzeciw wobec koncepcji przeniesienia zadań w zakresie obrotu hurtowego z Elektrowni Kozienice do Spółki Obrotu Hurtowego. Wydzielenie to byłoby sprzeczne z obowiązującym stanem prawnym (Prawo energetyczne) nakładającym na wytwórcę obowiązek sprzedaży energii elektrycznej - napisały w oświadczeniu organizacje związkowe z Elektrowni Kozienice.
Związkowcy przypominają, że sprzedaż energii elektrycznej przez przedsiębiorstwo zajmujące się wytwarzaniem energii elektrycznej - w tym przypadku Elektrownię Kozienice - jako ustawowy obowiązek, wiąże się nierozerwalnie z nałożonymi przez ustawodawcę obowiązkami do:

- utrzymywania rezerw mocy wytwórczych lub zapewnienia innych usług systemowych, w wysokości i w sposób określony w umowie zawartej z operatorem systemu przesyłowego elektroenergetycznego lub systemu połączonego elektroenergetycznego;

- utrzymywania zdolności źródeł do wytwarzania energii elektrycznej w ilości i jakości wynikającej z zawartych umów sprzedaży oraz umów o świadczenie usług przesyłania lub dystrybucji energii elektrycznej;

- współpracy z operatorem systemu elektroenergetycznego, do którego sieci źródło jest przyłączone, w szczególności do przekazywania temu operatorowi niezbędnych informacji o stanie urządzeń wytwórczych i wykonywania jego poleceń;

- do uzgadniania z operatorem systemu przesyłowego elektroenergetycznego lub systemu połączonego elektroenergetycznego planowanych postojów związanych z remontem jednostek wytwórczych;

- niezwłocznego zgłaszania operatorowi systemu przesyłowego elektroenergetycznego lub systemu połączonego elektroenergetycznego danych o ograniczeniach możliwości wytwarzania energii elektrycznej lub ubytkach mocy jednostek wytwórczych;

- udostępnienia informacji niezbędnych operatorowi systemu przesyłowego elektroenergetycznego lub operatorowi systemu połączonego elektroenergetycznego do zapewnienia bezpieczeństwa pracy krajowego systemu elektroenergetycznego.
Związkowcy przekonują, że ustawodawca w żadnym miejscu nie przenosi na inne podmioty wyszczególnionych wyżej ustawowych obowiązków.

- Wydzielenie obrotu hurtowego z Elektrowni Kozienice do Spółki Obrotu Hurtowego spowodowałoby zagrożenie dla krajowego systemu energetycznego wyrażające się spadkiem efektywności, wzrostem kosztów, powstaniem konfliktu społecznego na tle zagrożenia restrukturyzacją elektrowni wyrażającą się wydzielaniem służb i zmniejszaniem zatrudnienia w związku z ryzykami wywołanymi wyprowadzeniem handlu z elektrowni - czytamy w stanowisku.

Związkowcy przekonują, że przyjęcie „Strategii…” doprowadzi do wybuchu niepokoju społecznego w Elektrowni Kozienice z możliwością eskalowania go w kierunku strajku, następstwem czego będzie zagrożenie bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej.

W stanowisku dodano, że przeniesienie obrotu hurtowego z Elektrowni Kozienice do Spółki Obrotu Hurtowego spowoduje zmianę miejsca generowania zysku, co w konsekwencji wpłynie na znaczne osłabienie finansowe Mazowsza.

Związkowcy przekonują, że „Strategia…” nie rozwiązuje problemu korzystania z rekompensat wypłacanych na pokrycie kosztów osieroconych i naraża Elektrownię Kozienice i Grupę na wielomilionowe straty z tytułu kwestionowania przez Urząd Regulacji Energetyki tych uprawnień.

Ponadto, niezrozumiały jest dla związkowców fakt wstrzymywania budowy bloku 11 w Elektrowni Kozienice, co ich zdaniem czyni „Strategię..” dokumentem niewiarygodnym.

Związki zawodowe działające w Elektrowni Kozienice oskarżają zarząd Enea S.A o próbę świadomego złamania prawa poprzez przyjęcie „Strategii Korporacyjnej Grupy Kapitałowej Enea na lata 2009 - 2015 z perspektywą do 2020 r.”.

- Przyjęcie „Strategii…” w istotny sposób wpłynie na ograniczenie rozwoju Elektrowni Kozienice oraz możliwość utrzymania jej potencjału wytwórczego w stanie technicznym gwarantującym ciągłość i bezpieczeństwo zasilania w energię elektryczną krajowego systemu energetycznego - przekonują związkowcy.

Dlatego, związki zawodowe z Elektrowni Kozienice podjęły działania prowadzące do wyłączenia Elektrowni spod zarządzania przez Enea S.A.

Pod stanowiskiem podpisali się przedstawiciele NSZZ Solidarność, SNZZ Pracowników Elektrowni Kozienice oraz Związek Zawodowy Pracowników Zmianowych Elektrowni Kozienice.

NA GIEŁDZIE

ENEA [ENA]

kurs:

9.57 PLN -0.01 (-0.10%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP