W kryzysie boom na wyposażenie elektrowni atomowych

W kryzysie boom na wyposażenie elektrowni atomowych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wzrost zainteresowania rozwojem energetyki atomowej na świecie sprawił, że producenci komponentów, główni wykonawcy i największe firmy energetyczne podejmują współpracę w celu rozłożenia kosztów inwestycyjnych oraz zminimalizowania potencjalnych opóźnień, a to może zmienić oblicze branży energetycznej.

Obecnie w kilkudziesięciu krajach analizowanych jest ponad 250 projektów w energetyce jądrowe - informuje firma doradcza Frost & Sullivan. Tymczasem okres globalnej dekoniunktury i pogorszenia warunków dostępu do kredytów szczególnie uderza w potencjalnych inwestorów. Cykl budowy i nakłady są jedne z najdłuższych na rynku inwestycyjnym i obarczone wieloma ryzykami.

- Finansowanie projektów jest bardziej skomplikowane dla wszystkich podmiotów gospodarczych, ale wiodące przedsiębiorstwa energetyczne mają o wiele lepsze możliwości pozyskania wsparcia finansowego niż mniejsze. - stwierdza Maciej Jeziorski, analityk sektora energetycznego z F&S.- Dotychczas jednak tylko jeden projekt w tym sektorze został przerwany z uwagi na kryzys finansowy.

W tych warunkach wszystkie nowopowstałe porozumienia tworzone są głównie ze względu na bardzo wysoki koszt początkowy potencjalnych projektów. Równie istotne jest to, podkreśla F&S, że niewiele spółek posiada odpowiednie do tego celu umiejętności, uprawnienia oraz doświadczenie. Wśród zawartych już porozumień o partnerstwie, odzwierciedlających nowy trend, cytowana firma wymienia: Siemens i Rosatom, EdF i Enel, Ensa i GE-Hitachi Nuclear Energy, BHEL i Sheffield Forgemasters, Kazatomprom i China Guangdong Nuclear Power Group oraz współpracę GdF-Suez z Iberdrolą i Scottish and Southern Energy.

W celu sprostania potrzebom rozkwitającego rynku, wielu wytwórców poszczególnych komponentów już rozpoczęło inwestycje zakładające zwiększenie mocy produkcyjnej. Budują nawet nowe fabryki oraz zamawiają nowy sprzęt produkcyjny. Jako przykład może posłużyć inwestycja, o jakiej poinformował w grudniu 2008 roku Japan Steel Works - globalnego lidera przemysłu stalowego - że do połowy 2012 roku potroi swoją moc produkcyjną.

Podpisane już umowy i związki kooperacyjne mogą zmienić biznes produkcji wyposażenia dla energetyki atomowej, ocenia F&S. Np. w styczniu br. Siemens zrezygnował z 34 proc. udziałów we francuskiej firmie Areva NP, a następnie podpisała umowę joint venture z Rosatomem. - Bez względu na dalszy przebieg publicznej wojny słów pomiędzy Siemensem a Arevą, taka zmiana może wywołać poważne i długoterminowe konsekwencje dla globalnego rynku atomowego, z pojawieniem się nowych podmiotów na czołowych pozycjach w biznesie jądrowym włącznie - informuje Maciej Jeziorski.

Istotne zmiany mogą dokonać się na rynku brytyjskim, gdzie rozważa się budowę nowych reaktorów generacji III lub III+. Miejscowe spółki zaczęły zawierać różne partnerstwa i porozumienia przemysłowe, w tym z największymi zagranicznymi grupami energetycznymi, które wyrażają zainteresowanie inwestycjami w Wielkiej Brytanii. Chodzi m.in. o EdF, E.ON, RWE, Iberdola czy Electrabel. Jeżeli istniejące i przyszłe przedsięwzięcia będą przebiegać w tym kraju z powodzeniem, to należy oczekiwać tworzenia podobnych grup inwestycyjnych przez te same strony w innych krajach - stwierdza F&S.

Na czoło nowego problemu w sektorze energetyki atomowej wysuwa się obecnie dostępność komponentów oraz długi czas realizacji projektów.

- Wiąże się to z faktem, iż większość urządzeń dla elektrowni nowej generacji, takich jak zbiornik ciśnieniowy reaktora czy wytwornica pary, pochodzi od międzynarodowych dostawców oraz podmiotów związanych z przemysłem atomowym, które już dziś pracują z maksymalną wydajnością. - podsumowuje Maciej Jeziorski.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W kryzysie boom na wyposażenie elektrowni atomowych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!