PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

W listopadzie gwałtowne spadki na rynku CO2

Autor: wnp.pl (Ireneusz Chojnacki)
01-12-2011 12:52
W listopadzie gwałtowne spadki na rynku CO2
Fot. PTWP

- W listopadzie średnie ceny uprawnień EUA zawierały się w przedziale 7,70-10,07 euro, należy jednak zaznaczyć, iż w ostatnich dniach miesiąca na paryskiej giełdzie Bluenext została zawarta transakcja po 6,95 euro, była to najniższa cena jaką osiągnięto w tym okresie rozliczeniowym- poinformował dr Juliusz Preś, makler papierów wartościowych w Consus.

Consus informując, że przez cały listopad ceny uprawnień do emisji dwutlenku węgla traciły na wartości podaje, że nie tylko uprawnienia EUA traciły na wartości , ale że również ceny uprawnień CER uległy znacznej deprecjacji. Przy współczynniku zmienności na poziomie 8 proc. ich wartość zmieniała się w przedziale 5,39-7,05 euro. W ocenie Consus podobnie jak na innych rynkach powodem utrzymujących się spadków na rynku CO2 jest niepewność co do przyszłości europejskiej waluty oraz problemy gospodarcze Grecji, a ostatnio także Włoch. Ponadto tendencje spadkową na rynku carbon wspiera możliwość znacznego zwiększenia podaży poprzez wprowadzenie do obrotu uprawnień pochodzących z rezerwy dla nowych instalacji.
- Czynnikiem najbardziej wpływającym na przecenę uprawnień wydaje się możliwość wprowadzenia do obrotu uprawnień pochodzących z rezerwy dla nowych instalacji. Opublikowane 29 listopada rozporządzenie Komisji Europejskiej dało zielone światło dla handlu jednostkami z rezerwy. Dzięki ustanowieniu unijnego rejestru, o którym mowa w rozporządzeniu, możliwe jest przetransferowanie uprawnień pochodzących z rezerwy do Europejskiego Banku Inwestycyjnego odpowiedzialnego za ich sprzedaż – wyjaśnia Juliusz Preś.

Pogarszające się perspektywy gospodarcze w Unii Europejskiej i spadek zaufania inwestorów do kolejnych rynków przełożył się nie tylko na przecenę uprawnień do emisji CO2, ale również na znaczące obniżenie prognozowanych cen certyfikatów. Consus informuje, że większość analityków międzynarodowych instytucji finansowych ocenia, że w 2012 roku wartość uprawnień będzie oscylować wokół 12 euro.

Przerwa w funkcjonowaniu Międzynarodowego Rejestru Uprawnień na początku miesiąca i wynikający z niej brak możliwości zawierania transakcji na rynku spotowym sprawiły, że w listopadzie obroty były niewielkie. Na przestrzeni miesiąca, transakcje na europejskich giełdach w obrocie kasowym opiewały na zaledwie 3,1 mln EUA oraz 0,96 mln CER. W przypadku uprawnień EUA wolumen w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrósł o 2 proc., natomiast uprawnienia CER zanotowały 60 proc. spadek obrotów. Utrudnienia w handlu na rynku spotowym przełożyły się natomiast na ponad 20 proc. wzrost obrotów na terminowym rynku uprawnień, gdzie dziennie sprzedawano średnio 13,7 mln certyfikatów.

- Analiza wykresu cen uprawnień nie pozostawia złudzeń. W pierwszym tygodniu listopada nastąpiło przełamanie istotnej linii wsparcia co oznacza wybicie dołem z formacji trójkąta. Pod koniec listopada wyprzedaż nabrała tempa i ceny spadły do 6,9 euro ustanawiając nowe minimum w obecnym okresie rozliczeniowym. Ostatnie dni miesiąca to wyraźne odbicie i zmaganie się z ceną 8 euro, które może zaowocować zmianą trendu ze spadkowego na rosnący, a przynajmniej zatrzymaniem dalszych spadków. Ewentualny powrót cen powyżej 9 euro byłby ważnym sygnałem świadczącym o zmianie trendu. Jednak uruchomienie rezerwy dla nowych instalacji i związany z tym dalszy wzrost podaży czyni odbicie mało prawdopodobnym – uważa Juliusz Preś.

KOMENTARZE (1)

KOMENTARZE (1)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 427 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP