W Łodzi chcą zwiększyć pozyskiwanie energii ze ścieków

W Łodzi chcą zwiększyć pozyskiwanie energii ze ścieków
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Grupowa Oczyszczalnia Ścieków w Łodzi zainwestuje 6,2 mln zł w nową instalację do produkcji energii elektrycznej i cieplnej z biogazu uzyskiwanego z osadów pościekowych. Dzięki inwestycji możliwe będzie zaspokajanie nawet 70 proc. bieżącego zapotrzebowania GOŚ.

"Obok działalności podstawowej, jaką jest oczyszczanie ścieków z terenu aglomeracji łódzkiej, zajmujemy się także zagospodarowaniem osadów pościekowych. W wyniku fermentacji powstaje z nich biogaz, z którego uzyskujemy zarówno energię elektryczną, jak i cieplną. Funkcjonująca obecnie w GOŚ elektrociepłownia pracuje od 2004 roku i jest już wyeksploatowana, stąd potrzeby zmian" - wyjaśniła prezes zarządu łódzkiej GOŚ Joanna Błaszczyk-Skalska na konferencji prasowej we wtorek.

W ramach inwestycji wartej 6,2 mln zł w oczyszczalni zamontowane zostaną m.in. dwa nowe agregaty prądotwórcze. W ostatnich latach zużycie działających do tej pory agregatów zwiększyło się za sprawą zmiany w składzie ścieków docierających do GOŚ; pojawiły się w nich nowe związki krzemu, tzw. siloksany.

Prace potrwają rok i - jak podkreśla zarząd GOŚ - nie będą w żaden sposób uciążliwe dla mieszkańców Łodzi.

"Podstawowym składnikiem biogazu powstającego w oczyszczalni jest metan (ok. 60 proc), reszta to dwutlenek węgla (ok. 30 proc.) i śladowe ilości innych gazów. Metan i dwutlenek węgla mogą służyć jako paliwo do zasilania różnego rodzaju urządzeń. Ze 100 proc. biogazu uzyskamy ponad 40 proc. energii elektrycznej i ponad 40 proc. energii cieplnej" - zaznaczył Witold Płatek, prezes Centrum Elektroniki Stosowanej, które jest wykonawcą nowej instalacji.

Obecnie w GOŚ powstaje rocznie ok. 11 GWh energii, która w całości zużywana jest na własne potrzeby. Nowa instalacja pozwoli na wyprodukowanie ok. 19 GWh rocznie.

"Co roku GOŚ zużywa ok. 26 GWh energii. 19 GWh uzyskane z produktu ubocznego procesu oczyszczania ścieków, jakim jest biogaz, pozwoli nam na pokrycie nawet 70 proc. naszego zapotrzebowania - i to z tzw. energii zielonej. Ważne jest też, że wykorzystamy 100 proc. powstającego biogazu, a obecnie udaje nam się zagospodarować tylko 80 proc. Ta inwestycja wpisuje się zatem w naszą misję, którą jest zrównoważony rozwój łódzkiej aglomeracji" - podkreśliła Błaszczyk-Skalska.

Według raportu Urzędu Regulacji Energetyki, przytoczonego przez prezes GOŚ, moc zainstalowana z urządzeń wykorzystujących biogaz, na koniec I kwartału 2017 r., wyniosła w całym kraju 235,4 MW.

W Polsce funkcjonuje ponad 280 biogazowni wykorzystujących różnego rodzaju biogaz, w tym produkujących energię ze ścieków - 99. Średnia moc pojedynczej biogazowni to 0,76 MW. Po modernizacji biogazownia w łódzkiej GOŚ będzie miała moc 3,3 MW, co stanowi 1,5 proc. udziału w energii zainstalowanej ogółem.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W Łodzi chcą zwiększyć pozyskiwanie energii ze ścieków

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!