PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

W nowych budynkach sam kocioł węglowy już nie wystarczy

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
21-02-2011 05:10
W nowych budynkach sam kocioł węglowy już nie wystarczy
W projekcie ustawy o efektywności energetycznej zapisano wprowadzenie reguły w stosunku do nowych obiektów, o zapotrzebowaniu ciepła powyżej 50 kW (to obiekty większe od standardowych domków jednorodzinnych). Zasada będzie taka, że ubiegający się o pozwolenie na budowę takiego obiektu będzie musiał zaproponować: albo wybudowanie własnego odnawialnego źródła energii lub własnej instalacji kogeneracji lub wykorzystanie do ogrzewania budynku ciepła odpadowego z przemysłu. Jeśli ubiegający się o budowę nie chce takich indywidualnych rozwiązań a jest w zasięgu sieci ciepłowniczej, która jest zasilana w 75 proc. energią z OZE, kogeneracji lub z ciepła odpadowego, to musi się do takiej sieci przyłączyć. Chyba, że przedstawi audyt energetyczny, z którego będzie wynikało, że proponowane przez niego dowolnie wybrane rozwiązanie jest bardziej korzystne i efektywne energetycznie - mówi Włodzimierz Kędziora, ekspert Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych.

Projekt ustawy o efektywności energetycznej nadkłada na właścicieli nowych budynków obowiązek ogrzewania ich z pomocą odnawialnych źródeł energii lub własnej instalacji kogeneracyjnej. Możliwe będzie także podłączenie do sieci zasilanej w 75 proc. energią z OZE, kogeneracji lub z ciepła odpadowego. Mówi o tym Włodzimierz Kędziora, ekspert Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych.

Sejmowa podkomisja przyjęła projekt ustawy o efektywności energetycznej. Jakie są jej najważniejsze zapisy dla sektora ciepłowniczego?
- Celem ustawy jest uzyskiwanie 9 proc. oszczędności energii finalnej do roku 2016. Projekt ustawy zawiera także postulat wprowadzania obowiązku stosowania efektywnego ogrzewania budynków. Ogrzewanie budynków pochłania najwięcej energii, więcej niż przemysł, stąd tak ważne jest efektywne jej wykorzystanie.

W projekcie ustawy o efektywności energetycznej zapisano wprowadzenie reguły w stosunku do nowych obiektów, o zapotrzebowaniu ciepła powyżej 50 kW (to obiekty większe od standardowych domków jednorodzinnych). Zasada będzie taka, że ubiegający się o pozwolenie na budowę takiego obiektu będzie musiał zaproponować: albo wybudowanie własnego odnawialnego źródła energii lub własnej instalacji kogeneracji lub wykorzystanie do ogrzewania budynku ciepła odpadowego z przemysłu. Jeśli ubiegający się o budowę nie chce takich indywidualnych rozwiązań a jest w zasięgu sieci ciepłowniczej, która jest zasilana w 75 proc. energią z OZE, kogeneracji lub z ciepła odpadowego, to musi się do takiej sieci przyłączyć. Chyba, że przedstawi audyt energetyczny, z którego będzie wynikało, że proponowane przez niego dowolnie wybrane rozwiązanie jest bardziej korzystne i efektywne energetycznie. Właściciel będzie więc miał różne możliwości do ogrzania budynku, muszą być one jednak energetycznie efektywne.

Czy w nowym budynku będzie można zainstalować kocioł węglowy?

- Chodzi właśnie o to, aby nie budować kotłowni tylko stosować kogeneracje albo indywidualną albo systemową, najlepiej z udziałem energii odnawialnej bo to jest właśnie efektywność. Trzeba podkreślić, ze nie jest to indywidualny problem właściciela budynku ale szeroki problem społeczny naszych zobowiązań do realizacji Dyrektyw Klimatycznych.

W kogeneracji produkuje się energię elektryczną. Co z koncesją na produkcję energii?

- Jeżeli produkuje się energię do indywidualnych potrzeb, bez możliwości odsprzedaży energii, to nie potrzeba koncesji na produkcję energii elektrycznej. To podobny przypadek jak z generatorem.

KOMENTARZE (18)

W projekcie ustawy o efektywności energetycznej zapisano wprowadzenie reguły w stosunku do nowych obiektów, o zapotrzebowaniu ciepła powyżej 50 kW (to obiekty większe od standardowych domków jednorodzinnych). Zasada będzie taka, że ubiegający się o pozwolenie na budowę takiego obiektu będzie musiał zaproponować: albo wybudowanie własnego odnawialnego źródła energii lub własnej instalacji kogeneracji lub wykorzystanie do ogrzewania budynku ciepła odpadowego z przemysłu. Jeśli ubiegający się o budowę nie chce takich indywidualnych rozwiązań a jest w zasięgu sieci ciepłowniczej, która jest zasilana w 75 proc. energią z OZE, kogeneracji lub z ciepła odpadowego, to musi się do takiej sieci przyłączyć. Chyba, że przedstawi audyt energetyczny, z którego będzie wynikało, że proponowane przez niego dowolnie wybrane rozwiązanie jest bardziej korzystne i efektywne energetycznie - mówi Włodzimierz Kędziora, ekspert Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych.  SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


45 151 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP