W pięciu miejscach w Fukushimie znaleziono pluton

W pięciu miejscach w Fukushimie znaleziono pluton
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W pięciu miejscach na terenie uszkodzonej japońskiej elektrowni atomowej Fukushima I znaleziono na ziemi pluton - poinformowała w poniedziałek eksploatująca elektrownię spółka TEPCO (Tokyo Electric Power Co).

"Koncentracja znalezionego tym razem plutonu jest na podobnym poziomie, jaki widzi się w glebie w normalnym środowisku i nie jest to poziom, który byłby szkodliwy dla ludzkiego zdrowia" - powiedział na briefingu dziennikarzom wiceprezes TEPCO Sakae Muto.

Dodał, iż poziom jest podobny do tego, jaki notowano w przeszłości w innych częściach Japonii w rezultacie przeprowadzanych za granicą prób jądrowych. Jak zaznaczył, pochodzenie plutonu nie jest jasne, choć wydaje się, że w dwóch z pięciu miejsc, w których się pojawił, jego źródłem była raczej elektrownia, a nie atmosfera.

Pluton zawierają pręty paliwowe reaktora nr 3 - jednego z sześciu, jakie współtworzą elektrownię Fukushima I. W następstwie połączonego z tsunami silnego trzęsienia ziemi 11 marca w siłowni doszło do awarii systemów chłodzenia i uszkodzenia czterech bloków reaktorowych, co spowodowało emisję substancji promieniotwórczych do otoczenia.

Zdaniem ONZ-owskiej Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), wykrycia plutonu należało się spodziewać. "Z tego, co możemy dostrzec, zawartość procentowa plutonu jest tu taka jak w paliwie reaktorowym. Oznacza to, że doszło do rozkładu paliwa, co nie jest nowiną. Konsekwentnie przez tak wiele dni mówiliśmy, że do tego doszło" - powiedział przedstawiciel władz MAEA Denis Flory.

Informację o wykryciu plutonu w pobranych tydzień temu próbkach podano po poniedziałkowym oświadczeniu TEPCO, iż z jednego z bloków reaktorowych wydostawała się silnie radioaktywna woda.

W niedzielę wieczorem rzecznik TEPCO wycofał informację, że poziom radioaktywności wody w reaktorze nr 2 elektrowni Fukushima I przekroczył normę 10 milionów razy. "Ta liczba nie jest wiarygodna" - przyznał.

Wcześniej tego dnia z budynku reaktora nr 2 ewakuowano pracowników, informując, że gwałtownie wzrosła tam radioaktywność wody w układzie chłodzenia. Agencja Kyodo pisała, że poziom radioaktywnego jodu w reaktorze jest "ekstremalnie wysoki".

Rzecznik TEPCO (Tokyo Electric Power Co.) Takashi Kurita powiedział też, że poziom radioaktywności w powietrzu w reaktorze nr 2 wyniósł 1000 milisiwertów na godzinę - cztery razy więcej niż limit bezpieczeństwa 250 milisiwertów ustanowiony przez japoński rząd.

Wieczorem (popołudnie czasu polskiego) Kurita przyznał, że dane o przekroczeniu 10 milionów razy normy promieniowania w wodzie w reaktorze nr 2 "nie są wiarygodne". Bardzo przeprosił wszystkich w imieniu TEPCO, powiedział, że pobrano kolejną próbkę wody, aby dokonać ponownego pomiaru radioaktywności, ale nie wiedział, kiedy znane będą rezultaty.

W czwartek trzech pracowników firmy elektrycznej Kandenko Co. otrzymało dawki promieniowania przekraczające normy, gdy doprowadzali zasilanie do reaktora nr 3. Stojąc w skażonej wodzie, byli wystawieni na promieniowanie przekraczające 10 tys. razy spodziewany poziom. Woda przeniknęła przez kombinezony ochronne i buty. Według TEPCO obuwie było nieodpowiednie.

Tymczasem agencja TASS podała, że wstrząs o sile 4,9 w skali Richtera nawiedził w południe czasu lokalnego północny-wschód Japonii. Trzęsienie dotknęło prefektury Miyagi i Iwate, zniszczone przez wstrząs i tsunami 11 marca.

Hipocentrum wstrząsu było na głębokości 30 km, pod powierzchnią morza, w pobliżu Iwate. Nie ma ostrzeżeń przed tsunami.

Tymczasem TEPCO, operator uszkodzonej w trzęsieniu ziemi elektrowni atomowej Fukushima, poinformował o rozpoczęciu w sobotę rano polewania reaktorów nr 1 i nr 3 oraz o przygotowaniu się do wypompowania radioaktywnej wody z czterech częściowo zniszczonych reaktorów.

Operator elektrowni, TEPCO, w sobotę rano zaczął polewać reaktory nr 1 i nr 3 słodką wodą, a nie jak do tej pory, morską. Eksperci obawiają się, by sól z wody morskiej nie zaczęła osadzać się na prętach paliwowych w rdzeniu reaktora, utrudniając swobodny przepływ wody, a tym samym schładzanie rdzenia. W piątek minister obrony Japonii Toshimi Kitazawa ocenił, że zmiana wody morskiej na słodką jest niezbędna.

Ten sam zabieg TEPCO zamierza przeprowadzić w reaktorze nr 2. Wszystkie trzy reaktory są polewane z większej niż dotychczas odległości ze względu na zwiększone promieniowanie.

W reaktorach nr 1 i nr 3 odkryto wcześniej silnie radioaktywną wodę. Woda znajduje się też w reaktorach 2 i 4, najprawdopodobniej jest również skażona. TEPCO ogłosiła, że zamierza usunąć wodę ze wszystkich czterech reaktorów, aby zmniejszyć ryzyko narażenia pracowników elektrowni na promieniowanie.

Rząd Japonii podał w piątek, że wyciek radioaktywnej wody w reaktorze w uszkodzonej elektrowni atomowej Fukushima mógł nastąpić np. wskutek uszkodzenia jednego z jego elementów. Wodę, prawdopodobnie także radioaktywną, odkryto ponadto w reaktorach nr 2 i 4.

Wodę o podobnym poziomie promieniowania co w reaktorze nr 3 odkryto w reaktorze nr 1 - poinformował operator siłowni, firma TEPCO.

Nieznany jest powód wycieku wody w reaktorach 1 i 3 - przyznają TEPCO i rządowa agencja bezpieczeństwa atomowego NISA. Mógł to być wyciek ze rdzenia, przewodów lub basenu ze zużytym paliwem. Mógł też nastąpić wskutek przepełnienia basenu wodą podczas awaryjnego chłodzenia reaktorów.

Sugerowany powód radioaktywnego wycieku w reaktorze nr 3 to pęknięcie lub otwór w wykonanej ze stali nierdzewnej osłonie rdzenia lub w ścianie basenu ze zużytym paliwem. Temperatura i ciśnienie wewnątrz rdzenia z prętami paliwowymi były stabilne i zdecydowanie nie groziły dalszym topieniem się rdzenia - podał japoński rząd.

Jeśli wyciek nastąpił rzeczywiście przez uszkodzenie któregoś z elementów reaktora, oznacza to, że woda wyciekała z niego prawdopodobnie od wybuchu wodoru 14 marca. Nie wiadomo, czy skażona woda wsiąkła w glebę.

Z opublikowanej w sobotę analizy japońskiej agencji bezpieczeństwa atomowego (NISA) wynika, że woda z reaktora nr 1 zawiera osiem radioaktywnych substancji, m.in. wysoko radioaktywny cez 137.

Zdaniem Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), potrzeba jeszcze wiele pracy, by technicy mogli zbadać i ewentualnie uszczelnić miejsca, w których doszło do wycieków. Jak ocenił rzecznik Denis Flory, priorytetową sprawą jest schłodzenie reaktorów, aby stworzyć im bezpieczne środowisko pracy, a do tego etapu "jeszcze daleko".

Tymczasem w wodzie morskiej w pobliżu uszkodzonej elektrowni stwierdzono obecność radioaktywnego jodu w ilości ponad 1250 razy większej niż dopuszczalna.

Od początku awarii elektrowni atomowej Fukushima napromieniowanych zostało siedemnastu jej pracowników.

W wyliczeniu wzięto pod uwagę jedynie te osoby, u których otrzymana dawka promieniowania wyniosła więcej niż 100 milisiwertów. Jest to maksymalna roczna dawka promieniowania dopuszczalna u pracowników elektrowni jądrowych.

Dla pracowników Fukushimy ministerstwo pracy podniosło ten limit do 250 milisiwertów. Każdy pracownik sam podejmuje decyzję, czy chce kontynuować pracę w uszkodzonej elektrowni - wyjaśnił operator Fukushimy, firma TEPCO.

Jednak cytowany przez Kyodo ekspert zaznaczył, że wolność wyboru nie jest przestrzegana w przypadku pracowników firm zewnętrznych, zatrudnionych przez TEPCO do pracy przy zapobieganiu skutkom trzęsienia w elektrowni.

Agencja podała przykład trzech pracowników firmy elektrycznej Kandenko Co., którzy w czwartek otrzymali dawki promieniowania przekraczające normy, gdy doprowadzali zasilanie do reaktora nr 3. Stojąc w skażonej wodzie, byli wystawieni na promieniowanie 10-krotnie przekraczające spodziewany poziom. Woda przeniknęła przez kombinezony ochronne i buty. Według TEPCO obuwie było nieodpowiednie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W pięciu miejscach w Fukushimie znaleziono pluton

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!