Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

W Polsce spadnie zużycie węgla i będziemy eksportować gaz

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
23-11-2011 05:59
W Polsce spadnie zużycie węgla i będziemy eksportować gaz
Fot. PTWP (Piotr Waniorek)

Polska jest liderem, jeśli chodzi o wysokość kosztów wydobycia węgla, zatem bronimy paliwa, które wydobywamy drogo. W latach 2015-20 Polska może być znaczącym eksporterem gazu - mówi Mirosław Bieliński, prezes Energa SA.

Według Mirosława Bielińskiego w Polsce nie należy rezygnować z energetyki węglowej. Nie ma obecnie uzasadnionych ekonomicznie sposobów magazynowania energii, a węgiel jest tym dostępnym paliwem, które łatwo i tanio się magazynuje, zatem energetyka węglowa ma swoją przyszłość przynajmniej jako technologia rezerwowa w wytwarzaniu energii. Zużycie węgla w Polsce będzie jednak stopniowo maleć, tak jak to się dzieje w innych krajach Unii Europejskiej, np. w Hiszpanii zużycie węgla kamiennego w okresie ostatnich 10 lat spadło do ok. 1/3. Spadek zużycia będzie spowodowany m.in. wysokimi kosztami wydobycia węgla w Polsce.
- Polska jest liderem, jeśli chodzi o wysokość kosztów wydobycia węgla, zatem bronimy paliwa, które wydobywamy drogo. Pojawiła się szansa gazu łupkowego, warto ją szybko wykorzystać - mówi Mirosław Bieliński, prezes Energa SA.

Przypomina, że część ekspertów ocenia, że już w latach 2015-20 Polska będzie znaczącym eksporterem gazu. Jeżeli te prognozy okazałyby się trafione, to warto byłoby przemyśleć plany inwestycyjne w polskiej energetyce.

Zwraca uwagę, że na świecie są dwa poziomy cen gazu - pierwszy oparty na indeksie ropy naftowej, a drugi na kosztach wydobycia gazu niekonwencjonalnego, jego cena jest obecnie znacznie niższa. Wprawdzie tak niska cena gazu niekonwencjonalnego może się nie utrzymać w dłuższym horyzoncie czasowym, ale dzisiaj nie powinna zniechęcać do inwestycji w moce wytwórcze oparte na gazie. Będzie tylko kwestia dostarczenia gazu do Polski, ale wkrótce będzie to możliwe w większej skali.

Mirosław Bieliński podkreśla, że polskie firmy elektroenergetyczne czy paliwo-energetyczne mają w wielu przypadkach sprzeczne interesy.

- Warto o tym dyskutować, na przykład w przyszłości Energa chętnie kupi gaz, ale nie po cenie gazpromowskiej oferowanej przez PGNiG - mówi prezes Bieliński.

Jego zdaniem w Polsce na szeroką skalę może być stosowana biomasa, ale pozyskiwania lokalnie.

- Nie widzę sensu w imporcie biomasy. Traci na tym kraj - celem uznania współspalania biomasy z węglem jako OZE było wsparcie polskiego rolnictwa. Czas na zmianę przepisów w tej sprawie - dodaje Mirosław Bieliński.

Perspektywicznym kierunkiem inwestycji jest także kogeneracja, ale będzie się ona rozwijała pod warunkiem, że pojawi się odpowiednie zapotrzebowanie na ciepło.

Prezes Energi zwraca uwagę na niestabilność cen surowców energetycznych. W ostatnich latach ceny węgla podlegały znacznym wahaniom: z poziomu 30 dolarów za tonę cena wzrosła do prawie 150 by potem spaść do ok. 100 dol. Także ceny gazu podlegają dużym wahaniom i w najbliższych latach na pewno się zmienią. A o dziwo, nie zmienia się cena tony CO2 - mimo wyłączenia elektrowni jądrowych w Niemczech utrzymuje się na poziomie około 10 euro.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


PARTNERZY

  • partner serwisu
  • partner serwisu
  • partner serwisu
  • partner serwisu
  • partner serwisu
  • partner serwisu
  • partner serwisu
  • partner serwisu
  • partner serwisu