W Polsce zabraknie biomasy?

W Polsce zabraknie biomasy?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zapotrzebowanie na biomasę wzrośnie w przeciągu najbliższych 2-3 lat z kilku do kilkunastu milionów ton rocznie. Pojawia się jednak problem skąd firmy energetyczne wezmą tyle surowca, skoro najpopularniejszej obecnie biomasy, którą jest drewno już zaczyna brakować, a plantacje roślin energetycznych zajmują w Polsce jedynie kilkanaście tysięcy hektarów.

- Pojawi się olbrzymi popyt, za którym nie będzie nadążać podaż. GDF Suez po uruchomieniu na jesieni 2012 największego w Polsce Zielonego Bloku będzie potrzebował od 1,2 do 1,5 mln ton biomasy rocznie do zasilenia elektrowni w Połańcu, ZE PAK od jesieni 2012 po uruchomieniu biomasowego bloku dedykowanego od 450 do 500 tys. ton, a na dzień dzisiejszy spala już około 700 tys. ton. Elektrociepłownia Białystok podjęła decyzję o dostosowaniu drugiego kotła do spalania biomasy, czyli będzie potrzebować łącznie 500 tys. ton. Elektrownia Ostrołęka w procesie współspalania obecnie wykorzystuje około 200-250 tys. ton surowca, po wybudowaniu pozamłynowego systemu podawania biomasy ich zapotrzebowanie na surowiec wzrośnie do 600 tys. ton. Inni też nie śpią. Dalkia Łódź będzie potrzebowała około 400 tys. ton biomasy, Dalkia Poznań tak samo, u progu rozstrzygnięcia są również przetargi na pozamłynowy system podawania biomasy na Siekierkach w Warszawie i tam ze 100 tys. ton zapotrzebowanie wzrośnie do 300. Tak samo wygląda sytuacja w Elektrociepłowni Bydgoszcz, gdzie zapotrzebowanie na biomasę sięgnie 300 tys. ton i w Elektrowni Opole. Energa Kogeneracja po wybudowaniu bloku energetycznego na biomasę o mocy 20 MWe w Elblągu będzie potrzebować około 120-150 tys. ton. A to przecież tylko pewien wycinek realizowanych inwestycji i rosnącego zapotrzebowania na biomasę – tłumaczy dla portalu wnp.pl Wojciech Mazurkiewicz, prezes "AES", spółki zajmującej się zakładaniem plantacji celowych roślin energetycznych oraz kompleksową obsługą rozproszonych inwestycji energetycznych od koncepcji i projektu po dostarczanie, montaż i rozruch systemu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W Polsce zabraknie biomasy?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!