W przyszły wtorek pierwsze poprawki do rządowego "pakietu atomowego"

W przyszły wtorek pierwsze poprawki do rządowego "pakietu atomowego"
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W przyszły wtorek ponownie zbierze się nadzwyczajna sejmowa komisji do rozpatrzenia rządowego "pakietu atomowego", wtedy też mają się pojawić pierwsze poprawki posłów. Komisja na wtorkowym posiedzeniu po raz pierwszy zajęła się propozycjami rządu.

Składają się one z projektu nowelizacji prawa atomowego oraz projektu ustawy dotyczącej prowadzenia inwestycji związanych z budową elektrowni jądrowej. We wtorek posłowie z komisji wstępnie omówili część proponowanych zmian w prawie atomowym. Komisja zdecydowała też, że poprawki na piśmie posłowie powinni składać do piątku, do końca zaczynającego się w środę posiedzenia Sejmu.

Prace na razie przebiegają sprawnie - ocenił po posiedzeniu komisji poseł PiS Zbigniew Nowak. "Nie było większych kontrowersji. Można powiedzieć, że tempo jest duże" - powiedział, przypominając, że omawiane zmiany ustawowe mają wejść w życie od lipca.

Jak powiedziała PAP po posiedzeniu komisji pełnomocniczka rządu ds. energetyki jądrowej Hanna Trojanowska, zapowiadane poprawki będą i merytoryczne i redakcyjne, a "służą raczej doprecyzowaniu niektórych sformułowań w kierunku utrzymania prymatu bezpieczeństwa jądrowego nad inną działalnością eksploatatorów i budowniczych obiektów energetyki jądrowej". Zaznaczyła, że nie ma natomiast żadnych sprzeciwów wobec ustawy jako takiej.

W projekcie nowelizacji Prawa atomowego określono wymogi bezpieczeństwa i kontroli dotyczące lokalizacji, projektowania, budowy, rozruchu i eksploatacji oraz likwidacji obiektów jądrowych, czego wymaga od Polski europejska dyrektywa. Określono też zakres nadzoru Państwowej Agencji Atomistyki (PAA), jako urzędu dozoru jądrowego oraz kwestie związane z odszkodowaniami, związanymi z eksploatacją obiektów jądrowych.

Z kolei projekt tzw. ustawy inwestycyjnej zawiera zasady przygotowania i realizacji inwestycji obejmujących budowę obiektów energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących. Projekty przepisów określają m.in. szczegóły wydawania decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji, decyzji zasadniczej oraz pozwolenia na budowę elektrowni.

Według planów rządu, pierwszy blok pierwszej elektrowni jądrowej miałby ruszyć przed końcem 2020 r. Do 2030 r. miałyby powstać dwie elektrownie o mocy po ok. 3 tys. MW każda. Na inwestora rząd wybrał Polską Grupę Energetyczną.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W przyszły wtorek pierwsze poprawki do rządowego "pakietu atomowego"

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!