W przyszłym tygodniu w Sejmie pierwsze czytanie projektu o rynku mocy

W przyszłym tygodniu w Sejmie pierwsze czytanie projektu o rynku mocy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o rynku mocy odbędzie się w Sejmie w przyszłą środę lub czwartek - powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski. Ustawa ma zapewnić Polsce bezpieczeństwo energetyczne.

  • Przepisy dotyczące rynku mocy mają obowiązywać już od stycznia 2018 roku. Ustawa ma zapewnić Polsce bezpieczeństwo energetyczne.
  • We wrześniu miał się nią zająć Sejm, jednak prace przesunięto.
  • Teraz sejmowa Komisja ds. Energii i Skarbu Państwa powoła specjalną podkomisję, która zajmie się projektem ustawy o rynku mocy już w przyszłym tygodniu.

- Ustawa o rynku mocy będzie w najbliższą środę lub czwartek w porządku obrad Sejmu. Ma już numer druku - powiedział Tchórzewski dziennikarzom w czwartek podczas Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego w Siedlcach. Punkt ten znajduje się też w porządku obrad Sejmu na przyszły tydzień.

Jak mówił Tchórzewski, sejmowa Komisja do Spraw Energii i Skarbu Państwa powoła specjalną podkomisję, która będzie pracowała nad projektem. Jednocześnie - według niego - przedstawiciele resortu "cały czas" na temat proponowanych rozwiązań prowadzą rozmowy w Komisji Europejskiej.

Minister wyjaśnił, że dzieje się tak dlatego, że w intencji rządu przepisy dotyczące rynku mocy mają obowiązywać już od stycznia 2018 roku. Dlatego - żeby zdążyć - rząd chce, by prace w parlamencie "nabrały tempa".

- Gdybyśmy nadal czekali (...) w parlamencie, moglibyśmy nie zdążyć - dodał.

Tchórzewski powiedział, że w Komisji Europejskiej wciąż trwają "spotkania i jest jeszcze trochę wątków do wyjaśnienia i uściślenia".

W drugiej połowie września Tchórzewski mówił, że do końca września powinny zostać zakończone uzgodnienia z Komisją Europejską w sprawie rynku mocy. Projekt ustawy spadł z porządku obrad wrześniowego posiedzenia Sejmu.

Wiceminister energii Andrzej Piotrowski mówił wcześniej dziennikarzom, że ministerstwo chciałoby, aby to, czym zajmie się Sejm, było jak najbliższe wersji finalnej.

- W postaci, którą uznamy za praktycznie gotową - mówił. - To nie jest tak, że Komisja ma tu głos decydujący, ale chcielibyśmy mieć poczucie, że dialog z KE na poziomie technicznym i poszczególnych uwarunkowań doszedł do konsensusu - tłumaczył wiceminister.

Chodzi m.in. o zgodność projektu z tzw. pakietem zimowym - propozycją kształtu przyszłego rynku energii, który zgłosiła Komisja. Zakłada on m.in. zakaz pomocy publicznej dla źródeł o emisji powyżej 550 kg CO2 na MWh, co w praktyce eliminuje wszystkie źródła węglowe. Tymczasem Polsce zależy na tym, aby elektrownie węglowe zostały objęte rynkiem mocy.

Kluczowa ustawa


Przypomnijmy, że prace nad wprowadzeniem rynku mocy w Polsce trwają od początku 2016 r. Rada Ministrów 30 czerwca 2017 r. przyjęła projekt ustawy o rynku mocy, przedłożony przez Ministra Energii.

Podczas pierwszego czytania zaplanowano 5-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i kół poselskich. - Głównym celem przygotowywanych przepisów jest zapewnienie ciągłości i stabilności dostaw energii elektrycznej dla przemysłu i gospodarstw domowych.

Rynek mocy ma stworzyć efekt zachęty do podejmowania decyzji inwestycyjnych i modernizacyjnych w energetyce – przekonuje Ministerstwo Energii.

Jak zapewnia, to rozwiązanie jest istotnym narzędziem dostosowywania sektora energetycznego do wyzwań przed jakim stanie on w najbliższym czasie, w tym konieczności sprostania wymogom środowiskowym.

Nowe przepisy mają także wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne Polski. Zwolennicy tego rozwiązania przekonują, że bez rynku mocy już w 2020 w Polsce zacznie brakować energii.

Wiele kontrowersji budzą koszty rynku mocy, pojawiają się bardzo różne szacunki, od ok. 2-3 miliardów złotych rocznie (wg. Ministerstwa Energii) aż do ponad 70 mld zł do 2035 (Fundacja ClientEarth).

Z kolei wg firmy doradczej Deloitte i Energoprojektu Katowice całkowity szacowany koszt rynku mocy dla przyjętego pierwszego okresu dostaw w 2022 roku może wynieść około 4,1 mld zł rocznie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W przyszłym tygodniu w Sejmie pierwsze czytanie projektu o rynku mocy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!