W Sędziszowie powstaje zakład produkcji biowęgla

W Sędziszowie powstaje zakład produkcji biowęgla
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zakład Odzysku Energii, który z biomasy będzie produkował biowęgiel, buduje w Sędziszowie (Świętokrzyskie) spółka Fluid S.A. To pierwszy z szeregu zakładów, które mają powstać w Polsce i na świecie, m.in. w Indonezji.

Dyrektor ds. biomasy Piotr Szeremeta poinformował PAP, że opatentowana metoda technologiczna pozwala na przerabianie każdego rodzaju biomasy na biowęgiel marki Fluid.

Zakład w Sędziszowie przerabiać będzie odpady drzewne z pobliskiego tartaku oraz biomasę z własnych plantacji roślin energetycznych, przede wszystkim miskanta olbrzymiego, który jest w naszych warunkach najbardziej wydajną rośliną energetyczną.

Zaznaczył, że firma zachęca okolicznych rolników do zakładania plantacji tej rośliny i oferuje im wieloletnie kontrakty. Według niego miskant rośnie nawet na bardzo słabych glebach i nie wymaga nakładów inwestycyjnych ani nawożenia.

Miskant olbrzymi jest krzyżówką dwóch gatunków miskanta - trawy pochodzącej z Azji. Jego wysokość dochodzi nawet do 4 m. Roślina ta ma małe wymagania glebowe. Biomasa miskanta wykorzystywany jest w celach energetycznych.

Budowa zakładu ruszyła w styczniu, a otwarcie planowane jest na 15 września. W firmie pracę znajdzie ponad 20 osób. Zakład ma produkować 2 tony biowęgla na godzinę. Produkt będzie sprzedawany energetyce oraz w detalu, nadaje się bowiem do kominków.

Trwa certyfikowanie zastosowania biowęgla jako nawozu, szczególnie użytecznego w rekultywacji terenów po szkodach górniczych. Zakład wytwarzać będzie także zieloną energię cieplną - 0,8 MW na godzinę i tzw. zielony prąd - 0,4 MW na godzinę, które zamierza sprzedawać. Sędziszowski zakład jest pierwszym z szeregu takich samych zakładów, które powstaną w Polsce i na świecie. Trwają przygotowania do dwóch inwestycji w kraju: w Środzie Śląskiej i - prawdopodobnie - w okolicy Przemyśla.

Otwarcie tych zakładów planowane jest na 2013 rok. Według dyrektora budowa zakładu "pod klucz" w Polsce kosztuje ok. 20 mln zł. Trwają rozmowy na temat inwestycji w Wietnamie, Indonezji i Malezji. Szeremeta zaznaczył, że w tych zakładach przerabiane będą odpady powstające m.in. podczas produkcji oleju palmowego.

Spółka Fluid działa od 20 lat. Zajmuje się dostarczaniem ekologicznych technologii dla ciepłownictwa i energetyki. W kwietniu 2011 zadebiutowała na giełdzie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W Sędziszowie powstaje zakład produkcji biowęgla

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!