W Sejmie o nowelizacji Prawa energetycznego

W Sejmie o nowelizacji Prawa energetycznego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W ciągu trzech miesięcy od 1 lipca spółki obrotu energią zostaną zobligowane do przedstawienia odbiorcom informacji o możliwości wypowiedzenia umowy i znalezienia nowego dostawcy - powiedział we wtorek w Sejmie wiceminister gospodarki Krzysztof Tchórzewski.

Wiceminister nie miał jednak wątpliwości, że najpierw informacje te otrzymają wielcy odbiorcy przemysłowi, klienci indywidualni będą musieli na nią poczekać.

Jednak - podkreślił wiceminister - wszystko wskazuje na to, że Polsce stanie się podobnie jak w innych krajach, gdzie jest wolny rynek energii i liczba spółek zajmujących się obrotem będzie na tyle duża, a ich oferta na tyle atrakcyjna, że odbiorcy będą mogli dowolnie zmieniać dotychczasowych dostawców.

Np. w Norwegii, po kilku latach obowiązywania zasad rynkowych na rynku energii, praktycznie każdy indywidualny odbiorca energii zmienił dostawcę.

We wtorek w Sejmie odbyła się dyskusja nad sprawozdaniem Komisji Nadzwyczajnej do Rozpatrzenia Projektów Ustaw Związanych z Koalicyjnym Programem Rządowym "Solidarne Państwo" o poselskim projekcie nowelizacji ustawy Prawo energetyczne.

Jak powiedziała sprawozdawczyni komisji Anna Paluch, poselski projekt ma zapewnić "płynne przejście" między stanem obecnym - w którym dostarczycielami energii są skonsolidowane pionowo duże przedsibiorstwa, a nowym - powstałym po wydzieleniu zorganizowanej części przedsiębiorstw związanych z obrotem energią.

Paluch dodała, że wprowadzenie na rynek mechanizmów konkurencyjnych przyniesie "wymierne korzyści" dla odbiorców końcowych (jest ich w Polsce 15 mln 17 tys., z czego 80 proc. to gospodarstwa domowe). Jednak nie może dojść do sytuacji, w której przekształcenia na rynku - czyli wymagane przez UE oddzielenie dystrybucji od wytwarzania i obrotu - utrudnią życie odbiorcom końcowym.

"Zasadnicze znaczenie dla tego komfortu ma zachowanie dotychczasowych umów zawartych między funkcjonującymi dziś zakładami energetycznymi a odbiorcami energii(...) ciągłość powinny również zachować dotychczas zatwierdzone taryfy oraz koncesje wydane przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki dla działających podmiotów" - powiedziała posłanka, przedstawiając główne założenia jakie przyświecały powstaniu projektu nowelizacji.

Przedstawiciele poszczególnych klubów, choć zwracali uwagę na fakt, że projekt nowelizacji procedowany będzie "w ostatniej chwili", zapowiedzieli jego poparcie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W Sejmie o nowelizacji Prawa energetycznego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!