W stronę mocy

W stronę mocy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rząd ma wprowadzić mechanizmy, które zapewnią opłacalność budowania nowych i modernizowania starych bloków energetycznych. Bez nich grozić nam będą przerwy w dostawach energii.

Z danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE) wynika, że na koniec 2015 roku moc osiągalna w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym (KSE) wynosiła 39,7 tys. MW. Maksymalne krajowe zapotrzebowanie na moc wystąpiło 7 stycznia i wyniosło 25,1 tys. MW. Dysponujemy więc sporą nadwyżką, która powinna nas utwierdzać w przekonaniu, że nasz system elektroenergetyczny dysponuje dużym marginesem bezpieczeństwa. Jednak jak pokazują wydarzenia z sierpnia 2015 roku, gdy zabrakło energii w systemie i trzeba było ograniczyć jej dostawy odbiorcom przemysłowym, owo bezpieczeństwo jest tylko teoretyczne. Zeszłoroczne problemy spowodowane były wyjątkowymi warunkami pogodowymi - między innymi wysoką temperaturą powietrza, niskim stanem wód w rzekach, brakiem wiatru. Zbieg tych okoliczności był niezwykły; skoro jednak wystąpił raz, może zdarzyć się ponownie. Groźba katastrofy, o którą otarliśmy się upalnym latem 2015 roku, uświadomiła więc politykom i decydentom, że polski rynek energii trzeba przebudować.

Nie opłaca się


Dziś sytuacja wygląda tak, że spółki wytwarzające energię w ponad 85 procentach sprzedają ją na giełdzie. A ceny energii oscylują tam wokół granicy opłacalności. Długoterminowe umowy zawierane na rok 2017 i dalsze lata zawierają ceny, które nie pokrywają nawet kosztów wytwarzania.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W stronę mocy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!