W. Topolnicki, PGE: CCS w Bełchatowie nie ma ekonomicznego sensu

W. Topolnicki, PGE: CCS w Bełchatowie nie ma ekonomicznego sensu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Budowa instalacji CCS w Elektrowni Bełchatów z ekonomicznego punktu widzenia nie ma sensu - powiedział podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego Wojciech Topolnicki, wiceprezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Instalacja wychwytywania i składowania CO2 w Elektrowni Bełchatów jest jednym z 6 flagowych projektów Unii Europejskiej, będzie ona zintegrowana z nowoczesnym blokiem energetycznym o mocy 858 MW, budowanym w Elektrowni Bełchatów. Wojciech Topolnicki przekonuje, że decyzja o realizacji projektu CCS oznacza w praktyce decyzję o realizacji przedsięwzięcia, które doprowadzi do utraty przez PGE ok. 2 mld zł.

- Tego rodzaju decyzje, jeżeli potraktuje się je pod względem czysto ekonomicznym, nie mają - i przez najbliższe 10-15 lat nie będą miały - żadnego sensu - przyznaje prezes Topolnicki.

Szacunki PGE wskazują, że wychwytywanie tony CO2 w instalacji CCS w Bełchatowie będzie kosztowało ok. 67 euro. Wojciech Topolnicki wskazuje, że dziś - zamiast zainwestować ok. 2,5 mld zł. w instalację, która będzie wychwytywała tonę CO2 za 67 euro, można kupić tonę CO2 na rynku po 12 euro. Jego zdaniem jest bardzo mało prawdopodobne, że w przyszłości ceny uprawnień do emisji CO2 wzrosną do 67 euro za tonę.

- Tego rodzaju projekty musimy oceniać zupełnie inaczej niż inwestycje mające przynosić zyski. W ten sposób podeszliśmy też do tego projektu, projekt CCS jest w blisko 1/3 współfinansowany przez fundusze Unii Europejskiej. Musimy mieć więcej środków publicznych przeznaczanych na tego typu inwestycje, ponieważ nawet tak dużych i zyskownych firm jak PGE nie stać na utrzymywanie takich instalacji - przekonuje Wojciech Topolnicki.

Prezes Topolnicki zwraca uwagę, ze często w dyskusjach o technologii CCS pomijany jest aspekt społeczny. Jego zdaniem z czasem, kiedy społeczeństwo dowie się więcej o tego typu projektach, w tym także o tym, że przez najbliższe 40-50 lat CO2 będzie zatłaczany pod ziemię - a więc i pod domy mieszkalne - to takie inwestycje mogą rodzić poważne problemy społeczne.

Szacuje się, że całkowity koszt instalacji CCS w Bełchatowie wyniesie ponad 600 mln euro, z czego 180 mln euro ma pochodzić w funduszy UE. 5 maja 2010 r. PGE Elektrownia Bełchatów podpisała umowę o dofinansowanie projektu „Budowa instalacji do wychwytywania, transportu i geologicznego składowania CO2”. Dofinansowanie w kwocie 180 mln euro zostanie przeznaczone na jeden z trzech kluczowych komponentów instalacji CCS - komponent wychwytywania CO2.

Dotacja dla projektu pochodzi ze środków wspólnotowych w ramach Europejskiego Planu Energetycznego na Rzecz Naprawy Gospodarczej (EEPR – ang. European Economic Plan for Recovery). Do programu EEPR zakwalifikowanych zostało w sumie sześć europejskich projektów CCS.

Wydajność wychwytywania CO2 w wybudowanej instalacji przekroczy 80 proc., co oznacza że instalacja będzie wychwytywała CO2 w ilości około 1,8 miliona ton rocznie.

Realizację całej inwestycji przewidziano na lata 2010-2015. Dotacja będzie wypłacana w rocznych transzach w trakcie realizacji projektu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W. Topolnicki, PGE: CCS w Bełchatowie nie ma ekonomicznego sensu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!