W UE zgoda na testy wytrzymałości w elektrowniach jądrowych

W UE zgoda na testy wytrzymałości w elektrowniach jądrowych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Kraje UE wyraziły we wtorek wstępną zgodę na przeprowadzenie testów wytrzymałości w swoich elektrowniach jądrowych, by zbadać zabezpieczenia na wypadek katastrof oraz aktów terroryzmu - poinformował unijny komisarz ds. energii Guenther Oettinger. Testy będą dobrowolne.

"Jest ogólna zgoda na europejskie +stress testy+ (testy wytrzymałości elektrowni jądrowych) w ramach istniejącego prawa" - powiedział Oettinger po wtorkowym spotkaniu z ministrami ds. energetyki 27 państw UE oraz szefami agencji bezpieczeństwa jądrowego w związku z wydarzeniami w Japonii.

Oettinger zaznaczył, że w świetle obowiązującego prawa na poziomie UE testy te mogą być tylko dobrowolne, chyba że UE zdecydowałaby się zmienić dyrektywę o bezpieczeństwie jądrowym. "Ale dziś nie mamy na to czasu, dlatego chcemy działać na zasadzie dobrowolności - możliwie ze wszystkimi krajami UE. Chcemy przeprowadzić testy tak szybko, jak uda się ustalić kryteria i ich zakres" - powiedział na konferencji prasowej. Poinformował, że uznani, niezależni eksperci będą odpowiedzialni za ich przeprowadzenie, jeszcze w tym roku.

Komisarz poinformował, że w przyszłym tygodniu KE zorganizuje kolejne spotkanie na wysokim szczeblu, na którym ma być uściślone, jak, kiedy oraz według jakich kryteriów miałyby być przeprowadzone testy w europejskich elektrowniach jądrowych. "Zajmiemy się również kwestią kosztów, ale nie mówimy tu o miliardach euro" - dodał Oettinger. Chce, aby kryteria stress testów i ich wyniki były podane do publicznej wiadomości.

"Chodzi o testy bezpieczeństwa, które uwzględnią wiedzę z tragicznych wydarzeń w Japonii. Będzie to ocena wszystkich możliwych ryzyk, jak trzęsienia ziemi, tsunami, ataki terrorystyczne, wytrzymałość systemów chłodzenia i zasilania" - powiedział Oettinger. KE chciałaby, żeby takie testy przeprowadzili też sąsiedzi UE. "Prezydent Francji Nicolas Sarkozy będzie odpowiedzialny za to w kontekście G-20. Współpracujemy także z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej w Wiedniu, promując propozycje globalnych testów wytrzymałości" - dodał.

Energia jądrowa należy do kompetencji narodowych, KE ma jednak pewne kompetencje w ramach dyrektywy o bezpieczeństwie nuklearnym (np. ws. odpadów jądrowych). "Jej wdrożenie ma się zakończyć w lipcu br. Planowaliśmy raport z wdrażania jej w życie w 2014 r., ale teraz to przyspieszymy i ewentualnie zaproponujemy rozszerzenie zakresu dyrektywy" - poinformował Oettinger.

"Zakładam, że w następny poniedziałek odbędzie się posiedzenie ministrów ds. energii (...) Sądzę też, że Rada Europejska (szczyt przywódców UE 24-25 marca) pod koniec przyszłego tygodnia także poruszy tematem bezpieczeństwa nuklearnego w świetle wydarzeń w Japonii" - dodał.

Po wtorkowym spotkaniu w KE pełnomocnik polskiego rządu ds. energetyki jądrowej Hanna Trojanowska poinformowała, że orędownikiem "stress testów" była Austria, która jest zdeklarowanym przeciwnikiem energii jądrowej. "Oczywiście jest uzasadnione, żeby to przeanalizować" - powiedziała.

Pomysł poparł także przemysł atomowy, zapewniając jednocześnie, że wszystkie działające obecnie w Europie elektrownie jądrowe są bezpieczne. "Musimy wyciągnąć lekcje z sytuacji w Japonii i musimy być otwarci. Jak w innych przemysłach powinniśmy stosować wspólne standardy. W bankowości służyło to tylko ochronie pieniędzy, tutaj chodzi o ochronę życia naszych mieszkańców" - powiedział dziennikarzom szef niemieckiego koncernu energetycznego E.ON Johannes Teyssen. W Niemczech pracę ma wstrzymać 7 starych elektrowni, wybudowanych przed 1980 rokiem. Teyssen przyznał, że zwiększy to ryzyko problemów z siecią przesyłową tego kraju.

Zieloni w Parlamencie Europejskim zażądali, żeby UE natychmiast zaczęła pozbywać się atomu. "Uspokajające, ale kłamliwe deklaracje przemysłu nuklearnego na temat bezpieczeństwa jądrowego już nikogo nie przekonują. Wyjście z energii nuklearnej powinno być natychmiast zaplanowane i skoordynowane na poziomie europejskim. Na początek natychmiast powinny być zamknięte najbardziej niebezpieczne reaktory" - oświadczyli Daniel Cohn-Bendit i Rebecca Harms, liderzy Zielonych.

Oettinger pytany we wtorek, czy UE rozważa zmianę bilansu energetycznego, odparł, że być może w drugiej połowie roku uda się rozpocząć dialog europejski na ten temat.

Na skutek piątkowego trzęsienia ziemi, w japońskiej elektrowni atomowej Fukushima I uszkodzone zostały systemy chodzenia trzech z sześciu reaktorów. Doszło do eksplozji w budynkach, gdzie mieszczą się reaktory nr 1 i 3, które jednak nie uległy uszkodzeniu. W poniedziałek japońska agencja ds. bezpieczeństwa energetyki jądrowej wykluczyła ryzyko, że może dojść do katastrofy porównywalnej z Czarnobylem.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W UE zgoda na testy wytrzymałości w elektrowniach jądrowych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!