XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 21 godz
  • 12 min
  • 31 sek

Pełnomocnik premiera będzie lepiej koordynował działania antysmogowe

Powołanie Piotra Woźnego na stanowisko pełnomocnika premiera do spraw programu „Czyste Powietrze“ to bardzo dobra wiadomość! Przedsięwzięcia antysmogowe będą lepiej koordynowane niż wtedy, gdy Piotr Woźny był wiceministrem przedsiębiorczości i technologii - mówi Portalsamorzadowy.pl Rafał Psik z Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego.

- Przez moment, gdy Piotr Woźny został odwołany ze stanowiska wiceministra przedsiębiorczości i technologii, baliśmy się, że rząd wstrzymuje działania antysmogowe. Informacja, że Piotr Woźny będzie pełnomocnikiem premiera jest bardzo dobrą wiadomością. Wydaje się, że działania antysmogowe powinny być z tego stanowiska lepiej koordynowane, ponieważ siła Piotra Woźnego będzie większa i poszczególni ministrowie na pewno będą go bardziej słuchać niż wtedy, gdy był w ministerstwie - mówi Portalsamorzadowy.pl Rafał Psik z Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego.

Zobacz także: Piotr Woźny o programie #PolskaBezSmogu: w małych miastach więcej ubóstwa energetycznego


Zdaniem części ekspertów i samorządowców, aby skutecznie walczyć ze smogiem i niską emisją, konieczne jest wprowadzenie obowiązku podłączania budynków do sieci ciepłowniczej.

- To jest bardzo dobre rozwiązanie! Widzimy sygnały dochodzące z południowej Polski, że firmy ciepłownicze inwestują spore pieniądze w sieci ciepłownicze, ale bardzo mało mieszkańców podłącza się do nich i to mimo stosowania w wielu miastach dopłat. W efekcie mamy centra miast z zabudową wielorodzinną i sieciami ciepłowniczymi pod ziemią, a nie mamy podłączonych kamienic. Taki obowiązek na pewno mógłby rozwiązać ten problem - dodaje Rafał Psik.

Zwraca uwagę na to, że oczywiście musiałby zostać uwzględniony okres przejściowy; tak, żeby mieszkańcy mogli się za sobą dogadać i pozyskać ewentualnie dodatkowe środki finansowe. Prawdopodobnie najuboższych trzeba by jakoś wesprzeć.

Zwolennikiem takiego rozwiązania jest m.in. Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca. Czytaj więcej: Obowiązek podłączania budynków do sieci ciepłowniczej i gazowej lekarstwem na smog?

- Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dysponuje w latach 2016-23 kwotą 25 mld zł na działania związane z jakością powietrza - przypomniał wiceminister środowiska Sławomir Mazurek. Czytaj więcej: 25 mld zł na poprawę jakości powietrza

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!