Westinghouse zrezygnował z budowy reaktora w Bułgarii

Westinghouse zrezygnował z budowy reaktora w Bułgarii
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Amerykańska spółka Westinghouse Electric Company, będąca częścią japońskiego koncernu Toshiba, zrezygnowała z budowy nowego reaktora w elektrowni atomowej w Kozłoduju na północnym zachodzie Bułgarii - poinformowały w środę media w Sofii.

Firma nie zgodziła się współfinansować budowę reaktora i stać się jego współwłaścicielem w 49 proc. - podała gazeta internetowa "Mediapool". Warunek ten postawił bułgarski resort energetyki.

Oficjalnie poinformowała o tym minister energetyki Temenużka Petrowa w ubiegłym tygodniu. Podkreśliła, że strona bułgarska nie dysponuje niezbędnymi dla budowy reaktora środkami i dlatego chce udziału Westinghouse w charakterze inwestora, który "nie wycofywałby się maksymalnie długo". Według wstępnych szacunków koszt inwestycji to 7,7 mld dolarów.

Bułgaria osiągnęła wstępne porozumienie z Westinghouse w listopadzie 2013 roku. W sierpniu 2014 roku, w przedostatnim dniu swojej pracy rząd premiera Płamena Oreszarskiego podpisał umowę o budowie nowego reaktora atomowego w elektrowni w Kozłoduju. Westinghouse miał zapewnić projekty, całe wyposażenie reaktora oraz paliwo. Chodzi o reaktor trzeciej generacji ??-1000, którego termin eksploatacji wynosi 60 lat.

To porozumienie, a także następne, które miały dotyczyć finansowania inwestycji i wyboru inwestora, miały uzyskać aprobatę bułgarskich władz. Termin osiągnięcia ostatecznych porozumień upłynął 31 marca.

Projekt wzbudził kontrowersje w społeczeństwie bułgarskim nie tylko z powodu wysokich kosztów, lecz i problemu zużytego paliwa. Bułgaria nie posiada odpowiednich do tego celu magazynów, a koszt ich budowy jest wysoki. Obecnie na mocy porozumienia z końca XX wieku zużyte paliwo z działających dwóch reaktorów rosyjskich wywożone jest do Rosji.

Po wycofaniu się firmy Westinghouse w Bułgarii może pojawić się perspektywa deficytu energii elektrycznej. Dwa rosyjskie reaktory w jedynej w kraju siłowni w Kozłoduju zapewniają 35 proc. potrzebnej energii. Termin ich eksploatacji upływa jednak odpowiednio w 2017 i 2019 roku, a negocjacje o jego przedłużeniu - według nieoficjalnych informacji - postępują powoli.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Westinghouse zrezygnował z budowy reaktora w Bułgarii

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!