Wiatrowi inwestorzy nie odpuszczają Enerdze. Szykuje się zacięty bój

Wiatrowi inwestorzy nie odpuszczają Enerdze. Szykuje się zacięty bój
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Energa, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, przesyła swoim kontrahentom pisma z unieważnienie  umów na zakup zielonych certyfikatów. Koncern spodziewa się, że inwestorzy wiatrowi podejmą kroki prawne. Już teraz obserwuje wzmożone zainteresowanie " dużych kancelarii prawnych". Szykuje się prawnicza batalia.

Przypomnijmy, że Energa uznała, że 150 umów na zakup zielonych certyfikatów zawartych przez Energę Obrót w latach 2007-2013 jest nieważnych. W przypadku 22 umów zostały skierowane pozwy sądowe o stwierdzenie ich nieważności, a w przypadku pozostałych ok. 130 umów Energa proponuje kontrahentom konwalidację i nawiązanie nowych umów na warunkach rynkowych, podobnie jak dotychczas.

Jak wyjaśniała spółka, umowy te zobowiązywały Energę Obrót do nabywania zielonych certyfikatów po cenie nawet 10 razy większej od ceny rynkowej, a w niektórych miesiącach grupa traciła na tych umowach nawet do 30 mln zł. 
O sprawie pisaliśmy już wielokrotnie, prezentując również listę firm, wobec których zostały skierowane pozwy sądowe. Więcej:
Energa: nieważne 150 umów na zakup zielonych certyfikatów. Zobacz, kto dostanie pozew

Według informacji "Puls Biznesu", kilku kontrahentów mimo wszystko podjęło próbę przedstawienia Enerdze zielonych certyfikatów do wykupu. Energa, zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, odrzuciła te transakcje.

- W tej chwili panuje relatywny spokój, ale spodziewamy się kroków prawnych ze strony inwestorów wiatrowych. Już teraz widzimy wzmożony ruch na naszej stronie internetowej, generowany przez duże kancelarie prawne - powiedział cytowany przez "Puls Biznesu" Przemysław Maciak, adwokat z kancelarii SMM Legal, reprezentującej Energę.

Według prawnika, na którego powołuje się gazeta, w zaistniałej sytuacji firmy wiatrowe mogą skierować powództwa przeciwko Enerdze oraz podjąć próby uzyskania tymczasowej ochrony poprzez zabezpieczenie roszczeń. Skuteczne zabezpieczenie mogłoby zmusić spółkę do kupowania świadectw pochodzenia po cenach wskazanych w umowach do czasu zamknięcia toczących się postępowań - czytamy w "Pulsie Biznesu".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wiatrowi inwestorzy nie odpuszczają Enerdze. Szykuje się zacięty bój

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!