Wiceminister finansów J. Kapica o akcyzie na wegiel i paliwa

Wiceminister finansów J. Kapica o akcyzie na wegiel i paliwa
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Akcyza na węgiel może wynieść ok. 36 zł na tonę, jednak będzie ona ostatecznie uzależniona od jego wartości opałowej - poinformował wiceminister finansów Jacek Kapica.

Dodał, że rząd nie podjął jeszcze decyzji czy projekt ustawy zostanie skierowany do parlamentu tej, czy przyszłej kadencji.

"Konsekwencja nałożenia podatku akcyzowego na węgiel wynikająca z naszego dostosowania do Unii Europejskiej to jest mniej więcej 8 proc. ceny tony węgla. Można powiedzieć, oczywiście w zależności o kaloryczności węgla, że akcyza będzie na poziomie około 36 zł na tonie" - powiedział PAP Kapica.

Wiceminister finansów przypomniał także, że opodatkowanie węgla już jest w ustawie, a obecnie trwają głównie prace nad zakresem zwolnień do tej ustawy i procedurą opodatkowania.

"Ten projekt ustawy jest w planie pracy Rady Ministrów, w tej chwili toczymy konsultacje z branżą, kończymy konsultacje z Ministrem Gospodarki, jakie powinny być zwolnienia. Niekwestionowane są zwolnienia dla odbiorców indywidualnych, dla instytucji mających charakter publiczny. Są zwolnienia obligatoryjne typu elektrownie. W kwestii ciepłownictwa, tutaj dyskutujemy nad zakresem objęcia i w jakim okresie, to jest do dyskusji" - powiedział Kapica.

"Na pewno ta ustawa musi być przyjęta, muszą być przeprowadzone konsultacje przed końcem kadencji (rządu - PAP). Czy ona pójdzie do Sejmu przed końcem kadencji z ryzykiem, że wróci czy przeprowadzimy pełen zakres konsultacji w Radzie Ministrów i pójdzie do Sejmu nowo wybranego, to będzie jeszcze rozstrzygane" - podkreślił.

Zgodnie z unijnymi zasadami, akcyzą ma być obłożony węgiel stosowany do celów opałowych. Nie dotyczy to węgla zużywanego do produkcji prądu. Ale np. obłożenie akcyzą węgla dla elektrociepłowni, które produkują zarówno prąd jak i ciepło jest już kwestią decyzji władz. Podobnie rzecz sie ma z węglem do koksowania. Możliwe, ale nie obligatoryjne, jest także zwolnienie z akcyzy węgla np. dla gospodarstw domowych albo energochłonnych przemysłów.

Akcyza na paliwa w Polsce znajduje się na minimach Unii Europejskiej, dlatego Ministerstwo Finansów nie może jej obniżyć - poinformował Jacek Kapica.

Dodał, że nawet obniżka akcyzy nie przełożyłaby się na spadek cen paliw, gdyż te kreuje cena baryłki ropy i kurs walutowy.

"Mamy osiągnięte minima, jeśli chodzi o akcyzę na paliwa, nie możemy jej obniżyć. Dzisiaj już wypełniamy minima unijne. Rząd chce wprowadzić ulgi na biopaliwa. Na paliwa w 80 proc. składające się z biokomponetów, to zostanie najprawdopodobniej jak najszybciej przyjęte" - powiedział we wtorek PAP Kapica.

"Akcyza na paliwa w tej wysokości jest od kilku lat. Jest ona kwotowa, nie procentowa. Są dwa elementy kształtujące ceny paliw: kurs złotego oraz cena baryłki ropy" - dodał.

Wiceminister finansów przyznał także, że obniżka akcyzy zostałaby prawdopodobnie skonsumowana przez marże na cenach paliw.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wiceminister finansów J. Kapica o akcyzie na wegiel i paliwa

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!