Wichury nad Polską. Tysiące odbiorców bez prądu, utrudnienia na kolei

Wichury nad Polską. Tysiące odbiorców bez prądu, utrudnienia na kolei
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Tragiczny bilans wichury, która przeszła nad Polską. Dwie osoby nie żyją, w wielu miejscach doszło do awarii energetycznych spowodowanych silnym wiatrem. Z jego skutkami walczą kolejarze i strażacy. W związku z sytuacją pogodową premier Beata Szydło pozostaje w nieustannym kontakcie z szefem MSWiA Mariuszem Błaszczakiem oraz ze służbami PSP

Zerwane dachy, podtopienia, uszkodzone linie energetyczne i wodociągi - to bilans wichur które przeszły nad Polską w nocy z czwartku (5 października) na piątek (6 października). Są poszkodowani, a dwie osoby nie żyją.

Szczegółowy bilans wichur na Polską w poszczególnych regionach Polski (tutaj)

Sytuacja pogodowa spowodowała poważne utrudnienia na kolei. Nawałnica w nocy zatrzymała 102 pociągi, na wielu trasach wciąż są utrudnienia. Więcej: Wichury nad Polską. Kolejarze usuwają skutki Ksawerego

Orkan uszkodził wiele linii energetycznych i innych urządzeń służących do dystrybucji prądu.  Energetycy pracują nieustannie nad usuwaniem skutków nawałnicy. 

Jak informuje Tauron Dystrybucja nocne wichury były katastrofalne w skutkach dla linii energetycznych. Przewracające się pod naporem silnego wiatru drzewa zrywały i uszkadzały przewody i słupy. Firma od czwartkowego wieczora zarejestrowała ponad 2800 zgłoszeń dotyczących uszkodzeń linii niskiego napięcia. W terenie nieprzerwanie pracuje ponad 1500 energetyków.

​Pierwsze uderzenie żywiołu i silne podmuchy wiatru spowodowały wyłączenia 33 linii wysokiego napięcia i ponad 5 tys. stacji elektroenergetycznych. W konsekwencji w czwartek późnym wieczorem ponad 270 tys. odbiorców na południu Polski pozostawało bez prądu.

Na terenie działalności PGE Dystrybucja bez dostaw energii elektrycznej pozostaje wciąż ponad 330 tys. odbiorców, głównie z  województw łódzkiego, świętokrzyskiego i lubelskiego. Uszkodzonych zostało ponad 540 linii, bez zasilania pozostaje ok. 10 tys. stacji SN/nN.

Jak informuje spółka, w terenie pracują wszystkie ekipy techniczne i załogi firm zewnętrznych, aby jak najszybciej przywrócić zasilanie. Dla większości obszaru przywrócenie dostaw energii planowane jest na godziny wieczorne lub przedpołudniowe dnia jutrzejszego (sobota). 



Jak poinformowała Enea Operator, w krytycznym momencie, na terenie przez nią obsługiwanym, bez napięcia było ponad 600 tysięcy odbiorców. Dzięki intensywnym pracom brygad, napięcie zostało przywrócone do ponad 300 tysięcy z nich. Zasilanie przywrócono do ponad 1 000 miejscowości objętych awariami.

Jeszcze kilkanaście godzin temu bez napięcia było 48 linii 110 kV oraz 796 linii średniego napięcia. Wyłączonych było ponad 14 800 stacji średniego napięcia na niskie, a awarie objęły ponad 3 800 miejscowości. W tej chwili bez zasilania są 23 linie wysokiego napięcia, 560 linii średniego napięcia, ponad 8 600 stacji średniego napięcia na niskie.

Najtrudniejsza sytuacja jest nadal w województwie lubuskim. Tam problemy z zasilaniem występują w ponad 1 300 miejscowościach.  W Wielkopolsce awarie występują w 1 200 miejscowościach, głównie na południu regionu, w okolicach Leszna, a także Opalenicy, Szamotuł i Wrześni. W województwie zachodniopomorskim problemy z dostawami energii elektrycznej występują w 150 miejscowościach, szczególnie w okolicach Stargardu.

Lubuskie. Setki odbiorców bez prądu


Wg stanu na godz. 20 w wyniku wichury w woj. lubuskim uszkodzone zostały 323 linie średniego napięcia, a awarii uległo ponad 5,3 tys. stacji średniego napięcia. Energii elektrycznej było pozbawionych ponad 270 tys. odbiorców.

Według rzeczniczki obszaru dystrybucji spółki Enea Danuty Tabaki najtrudniejsza sytuacja jest w centralnej i południowej części woj. lubuskiego. Przerwy w dostawach energii elektrycznej dotyczą m.in. Zielonej Góry, Nowej Soli, Świebodzina czy Krosna Odrzańskiego. Służby Enei zajmują się usuwaniem skutków wichury by wznowić dostawy prądu.

Opolskie. Orkan Ksawery zniszczył sieci energetyczne


Kilkadziesiąt tysięcy odbiorców bez prądu, zniszczony dom, kilka samochodów uszkodzonych przez spadające konary drzew - to pierwsze skutki orkanu Ksawery na terenie województwa opolskiego.

Według informacji Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Opolu z powodu wichury na terenie województwa pozbawionych prądu jest ponad 32 tysiące odbiorców. Wiatr łamie konary drzew i przewraca tablice reklamowe.

W Pawłowie wiatr zepchnął z drogi do rowu osobowego busa, którego kierowca odniósł obrażenia. W okolicy Bierdzan kierujący samochodem wjechał w powalone drzewo. W Lipowej zawalił się budynek mieszkalny, na który przewróciło się drzewo. Nie ma informacji o osobach poszkodowanych. W Starościnie drzewo spadło na dwa samochody osobowe. W Opolu wiatr uszkodził garaż. Poza stratami materialnymi do tej pory WCZK nie odebrał żadnego sygnału o osobach bezpośrednio poszkodowanych przez orkan.

Strażacy w województwie przyjęli blisko trzysta zgłoszeń związanych z warunkami atmosferycznymi. Służby ratownicze zalecają szczególną ostrożność kierowcom podczas jazdy drogami, przy których rosną drzewa mogące w każdej chwili zatarasować jezdnię.

Wielkopolskie. Ponad 1,2 tys. odbiorców bez prądu po wichurach


W 1,2 tys. miejscowościach w Wielkopolsce występują problemy z prądem spowodowane wichurami, które przeszły nad regionem w nocy z czwartku na piątek – podała spółka Enea Operator. Łącznie w całym województwie bez zasilania może być prawie 200 tys. odbiorców.

Rano bez prądu w regionie pozostawało ok. 110 tys. odbiorców obsługiwanych przez Enea Operator. Dostaw energii elektrycznej nie ma też ponad 86 tys. odbiorców z południowej części regionu, obsługiwanych przez Energa Operator.

Rzeczniczka Enea Operator Danuta Tabaka zapewniła, że ekipy naprawcze cały czas pracują nad przywróceniem dostaw energii elektrycznej. Podkreśliła, że w akcji biorą udział wszystkie ekipy działające na terenie dotkniętym przez kataklizm.

W Wielkopolsce awarie występują w 1,2 tys. miejscowościach obsługiwanych przez spółkę, głównie na południu regionu, w okolicach Leszna, a także Opalenicy, Szamotuł i Wrześni. Danuta Tabaka podała, że poważne problemy z prądem mają także klienci spółki w województwie zachodniopomorskim i lubuskim.

- W krytycznym momencie na terenie obsługiwanym przez spółkę bez napięcia było ponad 600 tys. odbiorców. Dzięki intensywnym pracom naszych brygad, napięcie zostało przywrócone do ponad 300 tys. z nich - podała.

Tabaka poinformowała, że w krytycznym momencie na terenie obsługiwanym przez spółkę bez napięcia było 48 linii 110 kV oraz prawie 800 linii średniego napięcia. Wyłączonych było ponad 14,8 tys. stacji transformatorowych, awarie zaś objęły ponad 3,8 tys. miejscowości. Jak dodała, obecnie bez zasilania są 23 linie wysokiego napięcia, 560 linii średniego napięcia i ponad 8,6 tys. stacji transformatorowych.

Spółka Energa Operator poinformowała, że w piątek na terenie obsługiwanym przez oddział w Kaliszu bez zasilania pozostawało 86,4 tys. odbiorców i ponad 3,7 tys. stacji transformatorowych.

Łódzkie. Już ponad 171 tys. odbiorców bez prądu


Do ponad 171 tys. wzrosła w Łódzkiem liczba odbiorców pozbawionych prądu - informuje w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Według dyżurnej najgorsza sytuacja z brakiem prądu jest w rejonie Bełchatowa i Sieradza, gdzie silny wiatr pozrywał wiele linii energetycznych. Z kolei w powiatach wieluńskim, sieradzkim, bełchatowskim i wieruszowskim wichura pozrywała lub uszkodziła wiele dachów, połamała drzewa i gałęzie.

Jak informują drogowcy, na drodze szybkiego ruchu S8 między węzłami Sieradz Południe - Złoczew wiatr przewrócił busa.

W Łódzkiem straż pożarna interweniowała już ponad 530 razy.

Według dyżurnej Centrum największe, porywy wiatru zanotowano w Sulejowie (104 km na godz.); Łodzi (101 km na godz.) i Wieluniu (97 km na godz.) Zaznaczyła, że według meteorologów wichura powinna stopniowo słabnąć.

Kujawsko-Pomorskie. Bez prądu już tylko 490 odbiorców


Do 490 zmalała w piątek rano liczba odbiorców pozbawionych energii elektrycznej po awariach wywołanych silnymi wiatrami w województwie kujawsko-pomorskim. Przed północą służby wojewody informowały o prawie 4 tys. odbiorcach pozbawionych prądu.

- Awarie wystąpiły na terenach graniczących z województwem wielkopolskim. Obecnie bez prądu jest około 260 obiorców w rejonie Mogilna, 140 - w rejonie Inowrocławia i 90 - w rejonie Nakła n. Notecią. Mamy sytuację, jaka zdarza się nieraz w naszej codziennej pracy - powiedział rzecznik bydgoskiego Oddziału Dystrybucji Enea Operator Waldemar Olter.

Rzecznik kujawsko-pomorskiej straży pożarnej st. kpt. Arkadiusz Piętak poinformował, że w związku z wichrami i intensywnymi opadami deszczu strażacy interweniowali 110 razy. Najczęstszymi przypadkami były przewrócone drzewa, połamane konary i gałęzie, a także podtopienia budynków i dróg. - Na szczęcie nikt nie doznał obrażeń - dodał rzecznik.

Kujawsko-pomorscy strażacy wsparli swoich kolegów z Lubuskiego 20 agregatami prądotwórczymi.

Po północy Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego odwołało wcześniejsze ostrzeżenia, gdyż wiatry i deszcze nie wystąpiły z prognozowaną siłą.

Świętokrzyskie. 42 tys. odbiorców bez prądu


Ponad 600 interwencji strażaków, uszkodzone dachy, zerwane linie energetyczne - to skutki nawałnicy, która w nocy przeszła nad regionem świętokrzyskim. Prądu wciąż nie ma 42 tys. odbiorców.

W nocy prądu w Świętokrzyskiem nie miało ok. 90 tys. odbiorców. Silny wiatr łamał drzewa, które padając na trakcje, uszkodziły linie energetyczne. Według informacji z godz. 10.00, prądu wciąż nie ma 42 tys. gospodarstw domowych. "Służby energetyczne cały czas pracują przy usuwaniu awarii. W tej chwili uszkodzonych jest 99 linii średniego napięcia, głównie dotyczy to okolic Buska-Zdroju, Kielc, Jędrzejowa, Ostrowca, Końskich i Skarżyska-Kamiennej" - powiedziała PAP rzeczniczka prasowa PGE Dystrybucja Skarżysko Anna Szcześniak.

Do normy wraca także sytuacja w powiatach sandomierskim, opatowskim i staszowskim, gdzie w nocy prądu nie miało ponad 10 tys. odbiorców. "Uszkodzonych mamy nadal 20 linii średniego napięcia, wyłączonych jest 210 stacji. 740 odbiorców ma wstrzymane na ten moment dostawy energii elektrycznej. Ograniczenia dotyczą głównie mieszkańców gmin: Łubnice, Staszów, Rytwiany, Osiek, Klimontów i Opatów" - podkreślił rzecznik prasowy PGE Dystrybucja Rzeszów Łukasz Boczar.

Podkarpackie. 25 tys. odbiorców bez prądu


W piątek rano na Podkarpaciu energii elektrycznej pozbawionych było 25 tys. odbiorców. W ciągu ostatniej nocy strażacy 320 razy interweniowali w związku z usuwaniem skutków wichury.

- W wyniku silnych wiatrów w regionie uszkodzonych zostało 60 linii średniego napięcia oraz 700 transformatorów. Prądu pozbawionych jest 25 tys. odbiorców. Od kilku godzin trwa usuwanie skutków wichury - powiedział Łukasz Boczar z rzeszowskiej PGE Dystrybucja.

Najwięcej awarii na liniach energetycznych zanotowano m.in. w okolicach Stalowej Woli, Mielca i Leżajska.

Dolnośląskie. Z powodu wichury zablokowane niektóre drogi i linie kolejowe


Z powodu silnej wichury na Dolnym Śląsku zablokowane są niektóre linie kolejowe, m.in. na trasach Trzebnica-Psie Pole, Szklarska Poręba-Harrahov. Zablokowanych jest także kilka dróg - podały służby wojewody dolnośląskiego.

Zablokowana jest m.in. DK3 w okolicach Nowej Wsi Leg. i DK35 w okolicach Świdnicy.

Straż pożarna interweniowała 770 razy. Na Dolnym Śląsku w czwartek wiał z prędkością ponad 115 km na godzinę. 111 tys. gospodarstw jest bez prądu. Nie ma poszkodowanych.

Śląskie. Służby walczą ze skutkami wichury


Po wichurze, która przetoczyła się nad woj. śląskim, ok. 30 tys. odbiorców regionie wciąż pozbawionych jest energii elektrycznej – podał w wojewoda. Jak już wcześniej informowała straż pożarna, trzy osoby zostały ranne, wiatr zerwał pięć dachów i uszkodził ponad 40.

Wiatr zerwał w Śląskiem 74 linie energetyczne. W kulminacyjnej chwili - ok. północy - prądu było pozbawionych 104 tys. odbiorców. W piątek rano ta liczba spadła do 31 tys. "Ta sytuacja zmienia się w zasadzie z minuty na minutę. Służby energetyczne pracują bardzo intensywnie, zostało zaangażowanych kilkaset osób z firmy Tauron i firm zewnętrznych do usuwania tych awarii" - powiedział Wieczorek. Jak dodał, jest szansa, że większość mieszkańców będzie miała wznowione dostawy prądu w najbliższych kilku godzinach.

Dodał, że w trzech przypadkach do domów, w których nie ma energii dostarczono generatory. Chodzi o to, by utrzymać pracę respiratorów i innych urządzeń podtrzymujących życie.

Ruch kolejowy na odcinkach Pszczyna - Tychy, Węgierska Górka - Żywiec, Rybnik - Leszczyny, Lubliniec - Kalety został już wznowiony.

Wieczorek dziękował strażakom, policjantom oraz wszystkim służbom i osobom zaangażowanym w działania po wichurach. Do mieszkańców zaapelował, by w podobnych sytuacjach nie narażali siebie i swojego dobytku na niebezpieczeństwo.

Małopolskie. Około 13,5 tys. odbiorców wciąż bez prądu


Ok. 13,5 tys. odbiorców pozostawało bez prądu w piątek przed południem po wichurze, która przeszła nad woj. małopolskim. Według informacji firmy energetycznej Tauron, awarie sieci są na bieżąco usuwane, ale trudno szacować, kiedy wszystko zostanie naprawione.

Jak już wcześniej informowała straż pożarna, w wyniku wichury w Małopolsce jedna osoba została poszkodowana. Chodzi o mężczyznę w Bolechowicach w pow. krakowskim, na którego samochód spadło drzewo. W sumie strażacy interweniowali do piątku rano ponad 550 razy, głównie usuwając połamane drzewa i gałęzie.

Do piątku rano strażacy interweniowali w Małopolsce ponad 550 razy, najczęściej w powiatach: krakowskim, olkuskim, wadowickim, tarnowskim. Wzywani byli przede wszystkim do wiatrołomów i uszkodzonych dachów. Odnotowano 33 uszkodzenia dachów, z czego 23 na budynkach mieszkalnych i 10 na budynkach gospodarczych. Było też kilka przypadków uszkodzenia zaparkowanych samochodów przez spadające konary.

Jak poinformowała Ewa Groń z firmy Tauron, liczba odbiorców do których nie dociera prąd w woj. małopolskim systematycznie się zmniejsza. O ile w nocy było ich ponad 81 tys., o tyle w piątek przed południem - 13,5 tys.

Najczęstsze uszkodzenia napowietrznych sieci elektroenergetycznych polegały na zerwaniu przewodów, złamaniu słupów, uszkodzeniu lub zniszczeniu konstrukcji stalowych oraz uszkodzeniu izolatorów. Dodatkowo w wielu przypadkach wystąpiła konieczność usuwania drzew i gałęzi z linii elektroenergetycznych.

"Trudno oszacować, kiedy wszystkie awarie zostaną usunięte. Wiele jest naprawianych na bieżąco, ale są też poważniejsze awarie, które wymagają dłuższych prac" - zaznaczyła.

W związku z sytuacją pogodową premier w kontakcie z szefem MSWiA


"Sytuacja jest na bieżąco monitorowana" - podkreślił rzecznik. Dodał, że służby Państwowej Straży Pożarnej już rozpoczęły prace na terenach dotkniętych szkodami.

"Po rozmowie z komendantem Państwowej Straży Pożarnej Leszkiem Suskim i konsultacji z wojewodami z dotkniętych terenów uruchomione zostały zespoły energetyków w celu usunięcia awarii zasilania w energię elektryczną" - powiedział Bochenek.

Rzecznik Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Paweł Frątczak poinformował w czwartek PAP, że strażacy interweniowali ponad 2,1 tys. razy w związku z opadami deszczu i silnym wiatrem. Poszkodowanych zostało pięć osób, w tym strażak. Prądu nie ma ok. 500 tys. odbiorców.

Według danych Rządowego Centrum Bezpieczeństwa najwięcej odbiorców pozbawionych jest prądu w w woj. lubuskim - 271 tys., wielkopolskim - 91 tys. i na Dolnym Śląsku - 90 tys.

Jak powiedział PAP Frątczak, najwięcej pracy strażacy mają w zachodnich województwach: lubuskim (900 interwencji), dolnośląskim (640), zachodniopomorskim (230) i wielkopolskim (180).

Służby ostrzegają przed silnym wiatrem i apelują do mieszkańców, aby zachować szczególną ostrożność, usunąć nieprzytwierdzone przedmioty z balkonów i nie parkować samochodów pod drzewami.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wichury nad Polską. Tysiące odbiorców bez prądu, utrudnienia na kolei

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!