Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Wielkie możliwości rozwoju OZE w regionie Bałtyku

Autor: wnp.pl (ICh)
23-11-2015 14:27
Wielkie możliwości rozwoju OZE w regionie Bałtyku

Dla zacieśnienia współpracy między państwami z regionu Morza Bałtyckiego ważne znaczenie miało podpisanie w czerwcu br. dokumentu Memorandum of Understanding w ramach inicjatywy przedłużenia Baltic Energy Market Interconnection Plan.

Fot. Fotolia

IHS CERA wskazała, że w regionie bałtyckim do 2030 roku może powstać nawet ponad 100 GW dodatkowych zielonych mocy. Dwie trzecie z nich będzie pochodziło z farm wiatrowych na lądzie i morzu, a jedna czwarta ze źródeł fotowoltaicznych - powiedziała Izabela Kielichowska, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Współpraca energetyczna w ramach regionu bałtyckiego była jednym z tematów Konferencji Europejskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (EWEA) w Paryżu w dniach 17-20 listopada br.
- IHS CERA (firma doradcza - red.) wskazała, że w regionie bałtyckim do 2030 roku może powstać nawet ponad 100 GW dodatkowych zielonych mocy. Dwie trzecie z nich będzie pochodziło z farm wiatrowych na lądzie i morzu, a jedna czwarta ze źródeł fotowoltaicznych. Regionalne współdziałanie pozwoli w większym stopniu wykorzystać olbrzymi potencjał odnawialnych źródeł energii i przyczyni się do zwiększenia integracji rynku elektroenergetycznego w ramach Unii Europejskiej - powiedziała Izabela Kielichowska, wiceprezes PSEW.

Dla zacieśnienia współpracy między państwami z regionu Morza Bałtyckiego ważne znaczenie miało podpisanie w czerwcu br. dokumentu Memorandum of Understanding w ramach inicjatywy przedłużenia Baltic Energy Market Interconnection Plan. Dokument zakłada pogłębienie współpracy na obszarze energii pomiędzy państwami regionu Morza Bałtyckiego poprzez, m.in. wspólną ocenę tzw. generation adequacy, rozbudowę infrastruktury sieciowej oraz wspólne inicjatywy rozwoju OZE.

Do rozwijania współpracy regionalnej między poszczególnymi państwami członkowskimi istotnie zachęcają Komisja Europejska, Parlament Europejski oraz Rada Europejska. Wskazuje się, że kooperacja jest niezbędna, by spełnić unijny cel dla OZE na 2030 rok (udział zielonej energii w zużyciu brutto ma wynieść 27 proc.). Eksperci uważają, że aby zwiększyć poziom współpracy regionalnej, konieczne jest jednak wypracowanie rozwiązań, które wniosą dodatkową wartość dodaną dla wszystkich krajów regionu.

Komisja Europejska postuluje, by region bałtycki wprowadził trzy pilotażowe rozwiązania dla całego rynku energii w Europie:

1) stworzenie propozycji wspólnego planu działania do roku 2030 na rzecz rozwoju OZE w regionie, plan taki miałby powstać do roku 2018;

2) większą koordynację systemów wsparcia OZE lub nawet stworzenie wspólnego systemu wsparcia offshore;

3) zmiany w rynku energii prowadzące do lepszej integracji OZE w rynku energii.

Dyrekcja Generalna ds. Energii mocno akcentuje, że współpraca regionalna w zakresie OZE istotnie wpisuje się w koncepcję Unii Energetycznej i oczekuje, że państwa Morza Bałtyckiego do końca 2018 roku określą mapę drogową rozwoju zielonej energii po roku 2020 zyskując pozycję lidera w UE w tym zakresie.

- Najnowszy Raport Fundacji im. H. Boella oraz firmy Ecofoys pt. „Driving regional cooperation forward in the 2030 renewable energy framework” zawiera scenariusze rozwoju i rekomendacje w zakresie budowania wspólnego rynku energii wokół Bałtyku. Polska już dziś powinna aktywnie włączyć się w dyskusję nad nowym rynkiem energii UE i być aktywnym uczestnikiem jednego z subrynków. Mamy ogromny potencjał do tego by stać się jednym z liderów, który będzie eksporterem energii do pozostałych krajów - powiedział dr Arkadiusz Sekścińki, wiceprezes PSEW.
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP