PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Wikana Bioenergia chce postawić kilkanaście biogazowni do 2015

Autor: wnp.pl (Patrycja Batóg)
30-08-2010 18:36

- Planujemy budowę kilkunastu biogazowni w latach 2011-2015. Nasze projekty zakładają współpracę z dostawcami technologii z Austrii i Niemiec i będą realizowane na terenie województwa lubelskiego i województw sąsiadujących. Każda z biogazowni będzie dysponowała mocą od 890 kW do 1 MW - mówi dla portalu wnp.pl Robert Gajor, prezes Wikana Bioenergia.

- Głównym surowcem do produkcji energii w biogazowniach będzie kukurydza, ale także żyto ozime, trawa itp. Dodatkowo wykorzystywane będą serwatka lub gnojowica. Nasza firma obecnie złożyła 4 wnioski o dotację w 3 różnych działaniach dotacyjnych. Zamierzamy również brać udział w kolejnych działaniach dotacyjnych, przewidzianych na rok bieżący i lata następne – dodaje prezes Wikany Bioenergia.
Wikana Bioenergia podtrzymuje także swoje początkowe plany związane z postawieniem 10-15 biogazowni, dwa pierwsze obiekty zostaną oddane do eksploatacji w 2011 roku.

- Podtrzymujemy deklarowaną ilość planowanych biogazowni. Okres w jakim je wybudujemy jest uzależniony od pozyskiwanych środków z dotacji. Tak więc w roku 2011 planujemy oddać do eksploatacji 2 obiekty, a w latach 2012-2014 po 4 obiekty każdego roku. Pierwsze 2 biogazownie powstaną na terenie województwa lubelskiego ale już teraz planujemy ekspansję na województwo świętokrzyskie, mazowieckie i podkarpackie

Obecnie spółka realizuje między innymi projekt budowy biogazowni w gminie Piaski.

- Rozpoczęliśmy budowę składowiska dla surowców i placów manewrowych oraz montaż wagi (ten etap prac zostanie zakończony do 20.09.2010 r.). W tym roku powstaną także zbiorniki fermentacyjne, zbiorniki podziemne oraz budynki sterowni i maszynowni. Uruchomienie obiektu nastąpi w maju/czerwcu 2011 r. (jest to uzależnione od warunków panujących w okresie zimy).

Instalacje biogazowe nie są jedynymi „zielonymi” planami spółki Wikana Bioenergia. Firma rozważa również inwestycje w inne sektory energetyki odnawialnej.

- Wikana zamierza rozwijać działalność związaną z odnawialnymi źródłami energii długofalowo. W tej chwili analizujemy możliwość realizacji dwóch projektów – elektrowni wodnych oraz inwestycji działających w oparciu o energię słoneczną – tłumaczy Robert Gajor, prezes Wikany Bioenergia.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


PARTNERZY

  • partner serwisu
  • partner serwisu
  • partner serwisu
  • partner serwisu
  • partner serwisu
  • partner serwisu
  • partner serwisu
  • partner serwisu
  • partner serwisu