Wizyta ostatniej szansy w sprawie unijnej polityki ochrony klimatu

Wizyta ostatniej szansy w sprawie unijnej polityki ochrony klimatu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rozmowy Tusk – Sarkozy w Gdańsku. Nie widać szans na kompromis w sprawie unijnej polityki ochrony klimatu.

Polska może zawetować pakiet, ale obawia się konsekwencji - pisze "Rzeczpospolita".

Polska domaga się specjalnego traktowania. Pakiet energetyczno-klimatyczny w obecnym kształcie uderzy w państwa uzależnione od energetyki węglowej. Polsce udało się zbudować koalicję przeciwników pakietu. Ma też prawo weta.

W sobotę do Gdańska przyjeżdża prezydent Francji Nicolas Sarkozy. Ma się tam spotkać z premierem Polski i dziewięciu innych nowych państw członkowskich, którym nie podoba się unijny pakiet klimatyczno-energetyczny. Sarkozy chce ich zgody, żeby w grudniu przyjąć pakiet i ogłosić sukces prezydencji francuskiej. Polsce zależy na specjalnym traktowaniu krajowej energetyki opartej na węglu.

Na temat pakietu rozmawiali w Brukseli ministrowie ochrony środowiska. – Nie jesteśmy bliżej kompromisu. Wszyscy pozostają przy swoich stanowiskach – mówił wiceminister Stanisław Gawłowski.

Polskim postulatem jest wywalczenie wyjątków dla naszych elektrowni. Energię elektryczną produkujemy w ponad 90 proc. z węgla, a według propozycji Brukseli wszystkie elektrownie miałyby od 2013 roku płacić za 100 proc. emisji CO2.

Polska domaga się opóźnienia systemu aukcjonowania o wiele lat, a w międzyczasie stosowania tzw. benchmarkingu. Polegałby on na tym, że elektrownie, które mają najlepszą technologię dla danego rodzaju paliwa, mogłyby dostawać uprawnienia do emisji za darmo, a mniej zaawansowane – musiałyby płacić za część pozwoleń. Kierująca obecnie Unią Francja proponuje przełożenie pełnej odpłatności za uprawnienia do 2016 roku, ale bez systemu benchmarkingu. – To za krótko – mówi wiceminister.

Polska chce też wyznaczenia górnej granicy wahań ceny uprawnień do emisji, żeby nie doszła ona do zbyt wysokich poziomów.

Ambitny pakiet energetyczno-klimatyczny, którego celem jest zmniejszenie emisji CO2 o 20 procent do 2020 roku, jest coraz bardziej rozwadniany również przez inne kraje członkowskie. Niemcy, Wielka Brytania i Francja zapewniły już sobie w negocjacjach darmowe uprawnienia dla wybranych branż przemysłowych. Ich lobbyści przekonują, że w przypadku konieczności płacenia za uprawnienia produkcja przeniesie się do krajów, gdzie nie obowiązują tak restrykcyjne przepisy dotyczące emisji CO2.

Z kolei coraz większe ustępstwa na rzecz niektórych państw członkowskich nie podobają się Parlamentowi Europejskiemu, który ma równe rządom prawo głosu w przyjmowaniu pakietu. Wczoraj eurodeputowani ostrzegali przed osłabianiem pakietu.

Polityczna decyzja w tej sprawie ma zapaść na szczycie UE 12 grudnia w Brukseli. Polska zagwarantowała sobie w kwestii pakietu prawo weta, mimo że według unijnych traktatów decyzje w tej dziedzinie podejmowane są większością głosów. – Nie chcemy stosować ostatecznego argumentu. Co prawda powstrzymalibyśmy niekorzystne dla siebie zmiany, ale nasz kraj byłby postrzegany jako czarna owca – powiedział „Rzeczpospolitej” Janusz Zaleski, wiceminister środowiska.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wizyta ostatniej szansy w sprawie unijnej polityki ochrony klimatu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!