WKG 2016: most energetyczny Polska-Litwa poprawił bezpieczeństwo Polski Wschodniej

WKG 2016: most energetyczny Polska-Litwa poprawił bezpieczeństwo Polski Wschodniej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Jeśli chodzi o sieć przesyłową i dystrybucyjną na terenie regionu północo-wschodniej Polski, konkretnie na terenie woj. podlaskiego i części woj. warmińsko-mazurskiego, sytuacja uległa diametralnej poprawie po uruchomieniu mostu Polska-Litwa - stwierdził Jarosław Dzięgielewski, dyrektor generalny PGE Dystrybucja, Oddział Białystok, podczas Wschodniego Kongresu Gospodarczego.

W Białymstoku trwa Wschodni Kongres Gospodarczy. Jedna z debat w dniu 22 września br. dotyczyła sytuacji energetycznej w Polsce Wschodniej, którą pod względem bilansu energetycznego charakteryzuje to, że w przypadku większości województw regionu zużycie energii elektrycznej jest większe niż jej lokalna produkcja, a różnice są duże. W przedmiotowej debacie pt. „Bezpieczeństwo energetyczne Polski Wschodniej. Model długofalowy. Jakie inwestycje?" wziął udział m.in. Jarosław Dzięgielewski, dyrektor generalny PGE Dystrybucja, Oddział Białystok.

- Jeśli chodzi o sieć przesyłową i dystrybucyjną na  terenie regionu północo-wschodniej Polski, konkretnie na terenie woj. podlaskiego i części woj. warmińsko-mazurskiego, to sytuacja uległa diametralnej poprawie po uruchomieniu mostu Polska-Litwa. Do czasu jego uruchomienia region był zasilany linią 220 kV z Ostrołęki do Ełku i linią 400 kV do Narwi. (…) Były dość duże perturbacje z takimi zasilaniem - stwierdził Jarosław Dzięgielewski, dyrektor generalny PGE Dystrybucja, Oddział Białystok.

- Budowa mostu Polska-Litwa spowodowała, że rozdzielnia Narew została powiązana z węzłem rozdzielczym w Łomży i powstał bardzo silny węzeł w Ełku - Ełk Bis. Obecnie mamy zasilanie regionu ze stacji w Narwi, Ełku i Ełku Bis. Mogę stwierdzić, że na dzisiaj, jeśli chodzi o sieć przesyłową, jesteśmy bezpieczni - wyjaśniał Jarosław Dzięgielewski.

Całkowite zapotrzebowanie na energię elektryczną na obszarze działania PGE Dystrybucja w ciągu ostatnich 3 lat wykazuje trend wzrostowy o średniej dynamice ok. 2,1 proc. licząc rok do roku. Zapotrzebowanie na moc na terenie Oddziału Białystok wynosi zależnie od pory roku od 320 MW do 660 MW. Większość energii pochodzi z sieci przesyłowej zarządzanej przez PSE.

Na terenie oddziału zlokalizowane są też źródła OZE umożliwiające pokrycie zapotrzebowania na moc, w zależności od warunków rzędu 20-288 MW, w większości wiatraki, ale jak oceniał dyrektor Jarosław Dzięgielewski, w przypadku farm wiatrowych region ma szczyt inwestycji za sobą (kwestia zmian regulacyjnych).

Będą klastry i spółdzielnie

Również uczestniczący w debacie Piotr Czopek z Departamentu Energii Odnawialnej w Ministerstwie Energii, wskazywał, że w istocie w Polsce Wschodniej jednostek wytwórczych centralnie dysponowanych praktycznie nie ma, poza Ostrołęką, czy Stalową Wolą, dlatego odnawialne źródła energii mogą się idealnie wpisać w poprawę bezpieczeństwa energetycznego regionu.

- W ostatnich miesiącach pojawiła się w resorcie energii koncepcja rozwoju klastrów energii i spółdzielni energetycznych, które mają pomóc w zwiększaniu bezpieczeństwa energetycznego na obszarach, gdzie do tej pory jednostek wytwórczych dużo nie było i gdzie sieci energetyczne są w nie najlepszym stanie. (…) Energetyka odnawialna jak najbardziej wpisuje się dywersyfikację zarówno źródeł wytwórczych jak i zapewnianie bezpieczeństwa energetycznego lokalnie. Koncepcja klastrów energii i spółdzielni energetycznych ma polegać na tworzeniu niezależnych obszarów energetycznych, gdzie poprzez współpracę lokalnych podmiotów będą tworzone instalacje wytwórcze, nie tylko odnawialne, ale głównie odnawialne - wyjaśniał Piotr Czopek.

Idea klastrów energii i spółdzielni energetycznych znalazła już odzwierciedlenie w ustawie o OZE z czerwca br. i ma być rozwinięta poprzez zapowiadaną nowelizację ustawy o OZE. Nie jest natomiast do końca jasne, jak dalej potoczą się losy rozwoju mostu elektroenergetycznego Polska-Litwa. Jak wskazywał biorący udział w debacie Jarosław Niewierowicz, prezes zarządu Polsko-Litewskiej Izby Handlowej, obecna infrastruktura po uzupełnieniach umożliwiłaby zwiększenie nominalnej mocy połączenia z 500 MW do 1000 MW, bez konieczności budowy nowych linii przesyłowych .

- O ile dobrze rozumiem po stronie polskiej do roku 2020 będzie budowana linia z Ełku do Olsztyna, po to, żeby te dodatkowe 500 MW można było rozprowadzić w Polsce, albo odwrotnie, żeby pozyskać energię elektryczną w Polsce i przesłać ją krajów bałtyckich. Jedyna rzecz, której potrzeba na istniejącym połączeniu, żeby zwiększyć jego moc do 1000 MW to jest dodatkowa wstawka prądu stałego po stronie litewskiej. Umowa operatorska pomiędzy PSE i Litgrid przewiduje, że do 2020 roku będzie zbudowana ta druga wstawka - wskazywał Jarosław Niewierowicz.

- Jest to w pewnej sprzeczności z dyskutowanym celem synchronizacji z systemem UE, bo jeśli zostałby zrealizowany, to wstawki nie mają racji bytu. One są potrzebne do połączenia różnych systemów, w różnych strefach synchronicznych. Jest pytanie, czy wstawka będzie budowana przed decyzją o synchronizacji, czy też synchronizacja najpierw i wstawka nie będzie potrzebna. (…) To jest pytanie, na które dzisiaj odpowiedzi nie ma. Państwa bałtyckie mówią, że synchronizacja jest strategicznym celem - wyjaśniał Jarosław Niewierowicz.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: WKG 2016: most energetyczny Polska-Litwa poprawił bezpieczeństwo Polski Wschodniej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!