Wkrótce najważniejsza debata gospodarcza Europy Centralnej

Wkrótce najważniejsza debata gospodarcza Europy Centralnej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

7 maja w Katowicach rozpocznie się szósta edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego - najważniejszej tego typu debaty w Europie Centralnej. 28 marca jego organizatorzy przedstawili podczas konferencji kolejne szczegóły Kongresu.

EEC (European Economic Congress) odbędzie się w dniach 7-9 maja, w ważnym czasie dla Unii Europejskiej. 9 maja obchodzony jest Dzień Europy, a w maju mija także 10 lat od największego w historii rozszerzenia UE o dziesięć państw, w tym kraje Europy Centralnej i republiki nadbałtyckie.

Tematyka Kongresu będzie związana z takim tematami jak: Europa wobec wyzwań globalnej konkurencji, nowe unijne finanse, polityka przemysłowa i energetyczna, migracje i rynek pracy, Transatlantyckie Partnerstwo w dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP) oraz globalna ekspansja polskich firm (Chiny, Afryka).

Organizatorzy podczas trzech kongresowych dni w Katowicach spodziewają się ok. 6000 uczestników, 700 prelegentów, a także 500 akredytowanych dziennikarzy z polskich i zagranicznych redakcji. Miejscem debat, a zaplanowano ok. 100 sesji dyskusyjnych, będą trzy hotele - Qubus, Angelo i Monopol, oraz Centrum Kultury Katowice.

Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, wydawca Nowego Przemysłu i portalu wnp.pl, inicjator Europejskiego Kongresu Gospodarczego, podkreślił, że EEC 2014 będzie jedną z pierwszych dużych okazji do świętowania 10. rocznicy wstąpienia Polski do UE. Przypomniał, że również w maju odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego, które przyniosą nowe rozdanie we władzach UE.



- W ostatnich latach Europejski Kongres Gospodarczy stał się jednym z najważniejszych wydarzeń tego typu w Europie Centralnej. Nie chcemy już rozwijać wielkości EEC, tylko podnosić jego jakość - wskazał Kuśpik.

Stąd m.in. podczas Kongresu jest planowana obecność negocjatorów umowy o wolnym handlu pomiędzy UE a USA, którzy dotychczas nie zabierali publicznie głosu, a także cykl spotkań nt. współpracy gospodarczej Polski i Europy z Afryką czy Chinami. Zaplanowano również spotkanie ministrów gospodarek Europy Centralnej.

Konferencję prasową poprzedziło spotkanie Rady Europejskiego Kongresu Gospodarczego złożonej z przedstawicieli rządu, środowisk biznesowych i nauki.

- Dyskusja podczas spotkania była bardzo merytoryczna. Weryfikowano tezy Kongresu, zagłębiano się w tematykę poszczególnych sesji - powiedział Wojciech Kuśpik. - Spotkania, takie jak to, w szczególny sposób pomagają w budowaniu jakości Kongresu. Chcemy, żeby ta impreza była otwarta na pomysły, wydarzenia, trendy. Chcemy, żeby się rozwijała. Jest tak m.in. dzięki wsparciu rządu. Ranga Kongresu wymaga aktywności rządu. Na bieżąco, do dnia rozpoczęcia Kongresu (7 maja 2014 - red.), będziemy w kontakcie z członkami Rady.

Zobacz galerię zdjęć ze spotkania Rady

Jerzy Buzek, europoseł, były premier RP oraz przewodniczący PE, a także przewodniczący Rady Patronackiej EEC, zwrócił uwagę, że od pierwszej edycji Kongresu jego głównym tematem jest unijna polityka klimatyczna i energetyczna.

- Chcemy, aby w tym roku hasłem wiodącym była także umowa o wolnym handlu pomiędzy UE a USA. Ta współpraca jest obecnie jednym z najlepszych rozwiązań wobec agresji Rosji. Zabiegamy też o to, aby przedstawiciele władz Ukrainy byli obecni na Kongresie - powiedział Buzek.

- Polska ma dziś możliwość wpływania na Europę. Od dawna przestrzegaliśmy przez zbyt dużym uzależnieniem UE od dostaw surowców ze Wschodu i namawialiśmy do tworzenia wspólnego rynku energii. Patrząc na ostatnie wydarzenia na Ukrainie widać, że nasze obawy w tym względzie okazały się słuszne - dodał.



Janusz Piechociński, wicepremier, minister gospodarki RP, podziękował za organizowanie EEC w Katowicach. Zaznaczył, że wspiera go wraz ze swoim resortem, gdyż to wydarzanie pokazuje, że Polska ma siłę wpływania na unijną rzeczywistość.

- EEC przekształciło się w miejsce europejskiej debaty, gdzie pokazujemy, jak może się rozwijać UE. Możemy tu inicjować i rozwijać kolejne procesy zmian. W ciągu ostatniego roku spotkałem się z przedstawicielami 86 krajów i zawsze przy tej okazji wskazywałem Kongres jako miejsce, w którym warto być - mówił Piechociński.

Podkreślił również, że Polska wpływa na racjonalny ton dyskusji dotyczącej polityki klimatycznej UE.

- Nie można mówić o tych kwestiach w oderwaniu od rzeczywistości gospodarczej i politycznej. Ta polityka nie może polegać na wycofaniu przemysłu z Europy. Również skuteczna odpowiedź wobec wydarzeń na Wschodzie musi być głosem całej UE. Brak spójnych działań oraz niepewność szkodzi unijnej gospodarce - zaznaczył Piechociński.



Włodzimierz Karpiński, minister skarbu państwa, zwrócił uwagę, że na co dzień rzadko dostrzegane jest to, jak bardzo mocno wzrosła marka Polski w ostatnich latach.

- W ciągu ostatnich sześciu lat skumulowany wzrost PKB w Polsce wyniósł prawie 20 proc., a tymczasem dla całej UE było to zaledwie 0,8 proc. Zawdzięczamy to pracowitości Polaków i racjonalnym rządom. EEC to dobre miejsce, aby pokazać, że Polska ma prawo głośno mówić o przyszłości Europy, bo dała dobry przykład przez ostatnie 25 lat - stwierdził Karpiński.

- Jesteśmy obecnie największym energetycznym placem budowy w Europie. Redefiniujemy w UE pozycję węgla i pokazujemy, że nie powinien być skazany na zapomnienie - wskazał również.



Zdaniem Marcina Korolca, sekretarza stanu, pełnomocnika rządu ds. polityki klimatycznej w Ministerstwie Środowiska, szczególnie ważnym tematem EEC 2014 będzie kwestia umowy o wolnym handlu pomiędzy UE a USA.

- Za Atlantykiem mamy tanią energię i rozwój przedsiębiorstw. W UE mamy drogą energię i ambitne cele klimatyczne. Kongres będzie dobrym miejscem, aby zwrócić uwagę na tę sytuację - powiedział Korolec.



Dotychczas udział w Europejskim Kongresie Gospodarczym 2014 w Katowicach zapowiedzieli m.in.: Fatima Haram Acyl, komisarz ds. handlu i przemysłu w Komisji Unii Afrykańskiej (African Union Commission), Zdeněk Bakala, wiceprezes, dyrektor New World Resources (NWR), współzałożyciel BXR Group, Essossimna Legzim-Balouki, minister handlu i promocji sektora prywatnego Togo, Elżbieta Bieńkowska, wicepremier, minister infrastruktury i rozwoju RP, Ignacio Garcia Bercero, główny negocjator transatlantyckiego partnerstwa z ramienia UE, Miftah Ismail, asystent specjalny premiera Pakistanu, prezes Board of Investment, Pakistan, Khurram Dastgir Khan, minister handlu Pakistanu,

Zaproszenie przyjęli również: Włodzimierz Karpiński, minister skarbu państwa RP, Mari Kiviniemi, premier Finlandii w latach 2010-2011, Lena Kolarska-Bobińska, minister nauki i szkolnictwa wyższego RP, Jan Kulczyk, przewodniczący rady nadzorczej Kulczyk Investments, wiceprzewodniczący Rady Dyrektorów CEEP, Lacy Swing, dyrektor generalny Międzynarodowej Organizacja ds. Migracji, ambasador Stanów Zjednoczonych oraz Lech Wałęsa, prezydent RP w latach 1990-1995.

Na zaproszenie Jerzego Buzka gośćmi Kongresu będą m.in.: László Andor, komisarz UE ds. zatrudnienia, spraw społecznych i integracji oraz Johannes Hahn, komisarz UE ds. polityki regionalnej. Staraniem Janusza Piechocińskiego, wicepremiera, ministra gospodarki RP w kongresowych debatach udział wezmą ministrowie gospodarek krajów Europy Centralnej.

Tematami kluczowych sesji Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2014 w Katowicach będzie też bilans dziesięciolecia i aktualne dylematy rozwojowe Unii Europejskiej. Wśród omawianych zagadnień znajdą się: reindustrializacja (kontynuacja debaty rozpoczętej na konferencji „Polityka przemysłowa Unii Europejskiej - gospodarczy Trójkąt Weimarski”, Kraków, 6-7 lutego br.), innowacyjność, usuwanie barier wolnego rynku i inne potencjalne narzędzia ożywienia gospodarczego, a także przyszłość energetyki w Europie w kontekście założeń polityki klimatycznej i globalnych zmian w sektorze energii i jej nośników.

Europejską odpowiedź na spowolnienie gospodarcze formułuje także to, co związane z nową perspektywą finansową Unii i jej priorytetowymi celami politycznymi. Wewnętrzną unijną debatę na dziesięciolecie rozszerzenia na Europejskim Kongresie Gospodarczym 2014 w Katowicach uzupełni problematyka migracji i zmian na unijnym rynku pracy.

Europejski Kongres Gospodarczy 2014 w Katowicach to także debaty i sesje poświęcone takim dziedzinom gospodarki i życia publicznego jak: finanse, energetyka i paliwa, górnictwo i hutnictwo, samorządność i polityka regionalna, infrastruktura, transport i logistyka, budownictwo i nieruchomości oraz rynek spożywczy i rynek zdrowia.

Wśród najważniejszych wydarzeń towarzyszących Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2014 w Katowicach wymienić należy: III Forum Współpracy Gospodarczej Unia Europejska-Chiny, II Forum Współpracy Gospodarczej Afryka-Europa Centralna oraz I Forum Współpracy Gospodarczej Pakistan-Europa Centralna, a także wręczenie nagród w konkursach Top Inwestycje Komunalne i Top Inwestycje w Przestrzeni Miejskiej 2014.

Natomiast już 8 kwietnia 2014 r. w Katowicach, z udziałem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, odbędzie się konferencja wprowadzająca do Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2014 - „Polska droga do gospodarki niskoemisyjnej”.

Na Europejskim Kongresie Gospodarczym 2014 w Katowicach obecni będą przedstawiciele największych polskich firm (m.in. Grupa Azoty, Enea, Lotos, Jastrzębska Spółka Węglowa, Orlen, PGE, PKP, Tauron) oraz globalnych marek (m.in. Alstom, ArcelorMittal, ING, Kapsch, Microsoft, Orange, Siemens).

Zobacz galerię zdjęć z konferencji prasowej poprzedzającej EEC 20014
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wkrótce najważniejsza debata gospodarcza Europy Centralnej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!