Woda nie na energetyczny młyn

Woda nie na energetyczny młyn
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ustawa o OZE wprowadzająca ograniczenia we wsparciu elektrowni wodnych, w połączeniu z nowelizacją prawa wodnego, mogą oznaczać w praktyce nie tylko kres nowych projektów, ale też istotne zagrożenie dla istniejących elektrowni wodnych - wynika z debaty "Odnawialne źródła energii" przeprowadzonej podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2015.

Jednym z tematów debaty "Odnawialne źródła energii", przeprowadzonej podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2015, który kilkakrotnie przewijał się podczas dyskusji była przyszłość energetyki wodnej w Polsce.

Małgorzata Wójcik-Stasiak, prezes zarządu Tauron Ekoenergia, informując m.in., że aby zrealizować strategię w obszarze OZE do 2023 roku ( 800 MW) grupa Tauron Polska Energia potrzebuje wybudować jeszcze instalacje o mocy około 490 MW, oceniła, że ustawa o OZE daje sektorowi w miarę jasne perspektywy funkcjonowania ( określony czas wsparcia), ale zarazem stwarza ograniczenia.

- Ustawa niestety stwarza też pewne ograniczenia i zagrożenia funkcjonowania spółki ze względu na to, że posiadamy prawie 140 MW energetyce wodnej. Dokładniej rzecz biorąc chodzi o ograniczenie wsparcia elektrowni wodnych o mocy powyżej 5 MW. Spółka posiada ich kilka, ale moc zainstalowana w tych elektrowniach to jest ponad 50 proc. mocy zainstalowanej w wodzie i są to niestety elektrownie stare, które wsparcie będą posiadały jeszcze przez 5 lat, czyli do 2020 roku. Dalsze funkcjonowanie elektrowni wodnych , które stracą wsparcie to jest wyzwanie i problem zarządczy, a więc kwestia restrukturyzacji spółki, ograniczenia kosztów eksploatacyjnych, modernizacji i podnoszenia sprawności elektrowni wodnych - wyjaśniała prezes Wójcik - Stasiak.

Z kolei z punktu widzenia strategii grupy Enea ustawa o OZE niewiele zmienia, bo jak wyjaśniał Michał Prażyński, członek zarządu ds. energetyki odnawialnej w Enea Wytwarzanie, cele tragiczne grupy w OZE - około 500 MW do 2020 - były ustalane, gdy założenia ustawy były już dość dobrze znane i zasadniczo się nie zmieniły.

- Dlatego też nasze cele niezmiennie planujemy osiągnąć głównie poprzez inwestycje w energetyce wiatrowej i głównie poprzez akwizycje. Z tą różnicą, że do pewnego momentu będziemy głównie zainteresowani projektami , które jeszcze mogą zmieścić się w obecnym systemie wsparcia OZE, ale już niedługo będziemy analizować głębiej projekty, które będą mogły skorzystać tylko z nowego systemu wsparcia - informował Michał Prażyński.

Wskazując inne możliwe kierunki inwestycji grupy Enea w OZE wiceprezes Prażyński ocenił, że w przypadku biomasy istnieje potencjał rozwoju w segmencie ciepłownictwa, ale zarazem wskazał, że jego zdaniem jest to potencjał niestety dość ograniczony, ale nie aż tak bardzo, przynajmniej w najbliższym czasie, jak w przypadku ewentualnego rozwoju biogazowni, czy dużej fotowoltaiki. A energetyka wodna ?

- Ustawa o OZE można powiedzieć, że praktycznie pomija energetykę wodną, która pełni albo może pełnić o wiele więcej funkcji niż tylko produkcja energii elektrycznej. Dodatkowo, w związku z pracami nad prawem wodnym, które prawdopodobnie jeszcze zwiększy koszty funkcjonowania elektrowni wodnych, można powiedzieć, że już absolutnie zostanie zablokowany ten kierunek potencjalnego rozwoju - ocenił Michał Prażyński.

Prezes Wójcik-Stasiak oceniając, które technologie OZE technicznie rzecz biorąc mają szanse na rozwój pod rządami ustawy o OZE w pierwszej kolejności wymieniła energetykę wiatrową wskazując m.in. ich rosnącą produktywność, spadek kosztów wytwarzania turbin wiatrowych, ale też malejące koszty eksploatacyjne.

- Jeśli chodzi o energetykę wodną - dziękuje panu prezesowi Prażyńskiemu, że podjął temat energetyki wodnej - to rzeczywiście brak możliwości budowy nowych elektrowni wodnych w Polsce to jest rzecz, która myślę, jest oczywista od kilku lat, a modernizacja staje się już problemem. Mówię to na podstawie własnego doświadczenia . Aby zmodernizować starą elektrownię wodną to nie raz potrzeba lat przygotowań i uzyskiwania zgód. Poza tym koszty eksploatacyjne elektrowni wodnych , które nie będą miały wsparcia bądź lada moment je stracą to jest kolejny problem, a nowelizacja prawa wodnego, gdzie zamierzeniem jest wprowadzenie opłat za wodę, którą zużywają elektrownie wodne to jakby jeszcze jeden gwódź do trumny energetyki wodnej - oceniała prezes Wójcik-Stasiak.

Szefowa Taurona Ekonoergia zwróciła przy tym uwagę, że część elektrowni wodnych tak naprawdę została wybudowana przy okazji tworzenia systemu przeciwpowodziowego. Słowem, stawiając zapory i regulując cieki wodne stawiano elektrownie wodne często przy okazji, bo podstawowym celem budowli hydrotechnicznych była ochrona przeciwpowodziowa.

- Do tej pory, kiedy było wsparcie energetyki wodnej i ceny energii były dość wysokie energetyka utrzymywała budowle wodne, często bez partycypacji ze strony RZGW , które są do tego powołane . Teraz, w momencie ograniczenia wsparcia energetyki wodnej, te koszty, które będą spadały na energetykę, dają sporo do myślenia na temat tego jak będą te elektrownie wodne funkcjonowały - wskazywała prezes Wójcik-Stasiak.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Woda nie na energetyczny młyn

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!