PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Wodór przechowa energię z OZE - rusza innowacyjny projekt PGE i Gaz-Systemu

Autor: WNP.PL (ICH)
12-05-2015 15:37
Wodór przechowa energię z OZE - rusza innowacyjny projekt PGE i Gaz-Systemu

Wodór pochodzący z procesu elektrolizy może zostać zatłoczony do sieci gazowej.

Fot. Andrzej Wawok

PGE i Gaz-System pracują nad zastosowaniem technologii magazynowania energii polegającej na przemianie energii elektrycznej na inny nośnik energii, a mianowicie na paliwo gazowe. List intencyjny w sprawie przygotowania "Studium Wykonalności budowy instalacji Power-to-Gas" przedstawiciele spółek podpisali 12 maja 2015 r.

PGE i Gaz-System poinformowały, że wytypowały opracowanie "Studium Wykonalności budowy instalacji Power-to-Gas" spośród listy podstawowych projektów rozwojowych o wspólnym obszarze zainteresowania oraz, że studium zostanie wykonane w 2015 r.
Zgodnie ze wstępnymi założeniami instalacja Power-to-Gas przeznaczona będzie do magazynowania nadwyżek energii elektrycznej wytwarzanej przez farmy wiatrowe, poprzez przemianę nadmiaru energii elektrycznej w wodór (paliwo przyszłości). Będzie to możliwe dzięki procesowi elektrolizy, a uzyskany w ten sposób wodór może zostać zatłoczony do sieci gazowej oraz będzie dalej wykorzystany jako zeroemisyjny nośnik energii.

Magazynowanie nadwyżek energii elektrycznej jest jednym z głównych wyzwań przed jakim stoi obecnie sektor elektroenergetyczny. Krajowa sieć gazociągów przesyłowych, oprócz zdolności zapewnienia nieprzerwanych dostaw gazu ziemnego do odbiorców, dysponuje również zdolnościami magazynowania energii w postaci innych paliw gazowych, m.in. wodoru.

- Grupa PGE jest liderem na rynku elektroenergetycznym w Polsce i za cel stawia sobie poszukiwanie innowacyjnych projektów podnoszących wartość przedsiębiorstwa. Nawiązanie współpracy z Gaz-System pozwoli połączyć operacyjnie infrastrukturę energetyczną i gazową z korzyścią dla obu partnerów oraz na rzecz poprawy poziomu bezpieczeństwa energetycznego państwa - mówi Marek Woszczyk, prezes zarządu PGE.

- Budowa instalacji Power-to-Gas jest jednym z elementów tworzenia inteligentnej sieci gazowej. Współpraca Gaz-System z sektorem elektroenergetycznym umożliwi rozwój naszej spółki w zupełnie nowych obszarach. Realizacja tego projektu pozwoli na oferowanie nowych usług, a także zwiększy efektywność wykorzystywanej infrastruktury. Pełniąc rolę lidera w inicjowaniu nowych rozwiązań i aktywnym kształtowaniu sektora gazowego w Polsce chcemy, poprzez współpracę z innymi przedsiębiorstwami energetycznymi osiągnąć efekt synergii, co pozwoli na wzmocnienie całego sektora energetycznego - twierdzi Jan Chadam, prezes zarządu Gaz-System.

- Pomyślna realizacja budowy instalacji Power-to-Gas może doprowadzić do wyprodukowania niskoemisyjnego paliwa przyszłości i z tego powodu doskonale pasuje do Grupy PGE, która dynamicznie dywersyfikuje swój miks energetyczny. Instalacja Power-to-Gas jest również dla nas atrakcyjna, ponieważ może pozwolić na zagospodarowanie nadwyżek energii elektrycznej z parku wiatrowego Grupy PGE, który do końca tego roku powiększy się jeszcze o ponad 200 MW nowych mocy i będzie wynosić ponad 500 MW - dodaje prezes Marek Woszczyk.

Spółki poinformowały, że zgodnie z zapisami Listu intencyjnego przeprowadzą postępowanie o udzielenie zamówienia na wykonanie "Studium Wykonalności budowy instalacji Power-to-Gas". Jednocześnie powołana zostanie grupa robocza złożona z przedstawicieli PGE i Gaz-Systemu, która będzie odpowiedzialna za organizację i koordynację prac związanych z opracowaniem Studium Wykonalności. Po jego wykonaniu zostanie podjęta decyzja, co do dalszych działań w zakresie ewentualnej współpracy przy realizacji wybranych projektów.

KOMENTARZE (19)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 506 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP