XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Wojciech Myślecki: W energetyce nie ma miejsca na kadrowe eksperymenty

W energetyce nie ma miejsca na kadrowe eksperymenty. To, co się obecnie dzieje w tym obszarze, jest poważnym problemem – mówił ekspert branży dr Wojciech Myślecki z Politechniki Wrocławskiej.

Myślecki podkreślił, że jeśli chodzi o poziom szkolenia i przygotowania ludzi w energetyce, to jest on "bardzo jasno sprecyzowany".

"Tu nie ma miejsca na eksperymenty, tu się nie da niczego zesztukować" - mówił.

W jego opinii, to co się obecnie dzieje w polityce kadrowej branży energetycznej "jest bardzo poważne".

"To wynika z koncepcji politycznej - kiedy przychodzi nowa partia czy w ramach rządzącej partii, jakiś polityk popada w niełaskę, to potem następuje karuzela kadrowa". Jako przykład Myślecki podał gdańską Energę, w której - jak powiedział - w bardzo krótkim czasie było sześć zarządów.

"W energetyce tak być nie może. To robi fatalne wrażenie na tych, którzy ciężko pracują, uczą się, zdobywają kolejne uprawnienia - oni pytają po co maja się trudzić" - mówił. Są dziedziny - a energetyka na pewno jest taka dziedziną .

Dyrektor departamentu bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego w resorcie energii Marek Drzewiecki wskazywał na nowe rodzaje zagrożeń - cyberataki czy zagrożenia polityczne - choć - jak wskazywał dotyczą one przede wszystkim paliw i gazu. Do tego dochodzą zmiany klimatyczne niosące za sobą np. susze czy gwałtowne zjawiska atmosferyczne. Jednak - w jego opinii- służby odpowiedzialne radzą sobie z usuwaniem szkód. Tak było np. pod koniec ub. tygodnia, kiedy to po burzach i wichurach 300 tys. osób było pozbawionych prądu. Jednak już po dobie, awarie zostały usunięte.

Do gwałtownych zjawisk nawiązał dyrektor w Polskim Towarzystwie Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej Wojciech Tabiś, który wskazał, że zjawiska atmosferyczne, z którymi mamy w ostatnich latach do czynienia pokazują stan w jakich znajdują się nasze sieci - szczególnie sieci rozdzielcza dystrybucyjna.

W jego opinii wymagają one znaczących nakładów inwestycyjnych. Jak mówił, w porównaniu z krajami, gdzie wskaźniki przerw w dostawach energii są znacznie niższe w Polsce mamy niski - ok. 30 procentowy poziom tzw. skablowania, czyli sieci biegnących pod ziemią." To pokazuje, w którym kierunku powinniśmy iść" - mówił. Jako kolejny obszar inwestycji w energetyce wskazał automatyzacja i rozwój systemów łączności.

Radca prawny specjalizujący się w zagadnieniach energetyki odnawialnej Dominik Strzałkowski zwrócił z kolei uwagę na otoczenie zewnętrzne, które będzie oddziaływało na polską energetykę, która - jak mówił - będzie poddana "wielkiej presji" związanej z koniecznością dostosowania się wymogów dotyczących np. BAT, emisji CO2, czy pakietu zimowego. To wymaga inwestycji, na które nasze spółki nie są przygotowane" - powiedział.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wojciech Myślecki: W energetyce nie ma miejsca na kadrowe eksperymenty

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!