Wojciech Nowak, Politechnika Częstochowska: konkurencja jest konieczna

Wojciech Nowak, Politechnika Częstochowska: konkurencja jest konieczna
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Przede wszystkim musimy odpowiedzieć sobie na pytanie czy zostawiamy stare ciepłownie lub elektrociepłownie, modernizujemy je, czy budujemy nowe źródła energii - mówi prof. Dr hab. Inż. Wojciech Nowak, dziekan Wydziału Inżynierii i Ochrony Środowiska Politechniki Częstochowskiej

Jak Pan ocenia plan budowy we Wrocławiu własnego źródła energii przez właściciela sieci miejskiej?

- Nowe inwestycje w polskiej energetyce są bardzo potrzebne. Żywotność infrastruktury ciepłowniczej i elektrociepłowniczej zaplanowana jest na określony czas, który kończy się w przypadku wielu zakładów w Polsce. Spory zwykle powoduje brak odpowiednich regulacji prawnych. Przykładem jest właśnie Wrocław, gdzie Kogeneracja sprzeciwia się budowaniu nowej elektrociepłowni przez Fortum, właściciela miejskiej sieci ciepłowniczej.

Czy Pana zdaniem tego typu spory będą się pojawiały w przyszłości?

- Moim zdaniem konkurencja na rynku po stronie producentów jest zdrowa i ma pozytywny wpływ na jego kształtowanie. Tak jak mówiłem, jeśli takie sytuacje nie zostaną uregulowane prawnie, to w przyszłości tych sporów będzie więcej. Podobną sytuację możemy mieć w Warszawie, gdzie firma Dalkia przejęła ciepłowniczą sieć miejską od SPECu, a firma PGNiG kupiła elektrociepłownię od Vattenfalla. Prawdopodobnie Dalkia będzie chciała budować własne źródło i ma to faktyczne uzasadnienie właśnie w zdrowej konkurencji na rynku producentów ciepła.

Czy zatem konkurencja na rynku energii cieplnej jest dobra?

- Trudno wyobrazić sobie konkurencję na rynku operatorów, którzy zajmują się dystrybucją ciepła. Tu rynek jest ograniczony. Jednak na rynku produkcji, po stronie źródeł ciepła, konkurencja jest jak najbardziej wskazana i potrzebna. Mobilizuje do rywalizacji o klienta i wpływa na polepszenie jakości usług. Tu dużą rolę spełniają samorządy lokalne, które dbają o interesy mieszkańców. Regulatorem jest też oczywiście URE oraz obowiązujące przepisy prawne.

Jak powinna wyglądać konkurencja na rynku produkcji?

- Przede wszystkim musimy odpowiedzieć sobie na pytanie czy zostawiamy stare ciepłownie lub elektrociepłownie, modernizujemy je, czy budujemy nowe źródła energii. Najlepsza jest oczywiście nowa infrastruktura. Elektrociepłownia, jaką chce budować Fortum ,będzie zakładem nowoczesnym, o wysokiej sprawności wytwórczej, spełniającym surowe wymogi Unii Europejskiej dotyczące emisji CO2. Trzeba pamiętać, że proces starzenia się urządzeń wytwórczych w ciepłowniach i elektrociepłowniach postępuje i potrzebne są nowe obiekty, które będą spełniać restrykcyjne normy emisyjne. Dziś nie możemy uzależniać się tylko od jednego paliwa, jakim jest węgiel. Prowadzona aktualnie w Unii Europejskiej „low-carbon economy” zakłada prawie 100-procentową redukcję CO2 do roku 2050. W zastępstwie węgla możemy stosować właściwy mix paliwowy, kogenerację gazową czy odnawialne źródła energii. Skoro mamy wybór, dobrze byłoby z niego skorzystać.

Czy rzeczywiście stać nas na nowe elektrociepłownie?

- Musi nas być stać. To kwestia wymogów Unii Europejskiej i istniejących przepisów prawnych. Musimy ponieść koszt modernizacji starych elektrociepłowni bądź budowy nowych. Lepsza jest druga opcja, ponieważ te obiekty będą nam po prostu dłużej służyć. Dzisiejszy rynek cen ciepła jest bardzo zróżnicowany. Trzeba podkreślić, że Dolny Śląsk z Wrocławiem jest obszarem, gdzie ceny ciepła są względnie niskie, a mieszkańcy płacą mniej za ciepło niż np. w województwie opolskim czy lubuskim. Powstanie nowoczesnej elektrociepłowni Fortum pozwoli Wrocławiowi utrzymać się w czołówce miast o niskiej cenie energii cieplnej.,

Skoro Wrocław ma obecnie niskie ceny ciepła to może właśnie budowa nowej elektrociepłowni spowoduje ich wzrost?

- W przypadku nowej inwestycji we Wrocławiu Fortum zakłada, że 80 proc. dochodów będzie pochodziło ze sprzedaży energii elektrycznej, a tylko 20 proc. ze sprzedaży energii cieplnej, co pozwoli na elastyczne kształtowanie cen ciepła.

Czy w ogóle nowe moce są potrzebne?

- Oczywiście, że są potrzebne. Idziemy w stronę ekologii i naturalnego, zdrowego środowiska, więc nowe moce, produkowane w obiektach dostosowanych do restrykcyjnych norm środowiskowych, są niezbędne. Poza tym Wrocław to jedno z najdynamiczniej rozwijających się miast Polski. Odpowiedzią na rozwijającą się infrastrukturę aglomeracji jest właśnie nowoczesna elektrociepłownia, która zapewni nieprzerwane dostawy ciepła w ciągu najbliższych dziesięcioleci.

Czy gaz, jako paliwo w elektrociepłowni, nie jest za drogi i czy nie obciąży przez to portfeli mieszkańców?

- Najtańszy jest oczywiście węgiel, ale tak jest dzisiaj. Za chwilę pojawią się obostrzenia dotyczące emisji gazów cieplarnianych i może się to diametralnie zmienić. Normy, które wejdą niedługo w życie będą dotyczyć nie tylko redukcji CO2, ale również pyłów i innych szkodliwych substancji. Obecnie Wrocław ma przekroczoną normę pyłów w powietrzu i musi zastanowić się jak ją zmniejszyć. Technologia gazowa używana w elektrociepłowni bardzo w tym pomoże. Trzeba też pamiętać, że jeśli gaz rzeczywiście miałby spowodować duży wzrost cen, to mieszkańcy mają alternatywę w postaci ogrzewania indywidualnego. Użytkownicy zdecydują się na ten krok z pewnością, jeśli będzie to oznaczać niższe rachunki za energię cieplną.

Producenci muszą się z tym liczyć, jeżeli nie chcą stracić swoich odbiorców. Niektóre wspólnoty już dziś mają własne kotłownie. Rynek ciepła nie jest hermetycznie zamknięty. Alternatywne kotły przy domach nie są jednak najlepszym rozwiązaniem, szczególnie w aspekcie środowiskowym, ponieważ w ich wypadku brakuje produkcji skojarzonej. Dodatkowo pamiętajmy, że chociaż gaz jest dziś droższy, to nie wiadomo jak długo tak będzie. Przecież w ciągu najbliższych dwóch-trzech lat, według zapewnień Ministerstwa Gospodarki, zaczniemy korzystać z naszych zasobów gazu łupkowego. Wtedy ceny tego paliwa mogą kształtować się zupełnie inaczej.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wojciech Nowak, Politechnika Częstochowska: konkurencja jest konieczna

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!