XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Wojna URE z dostawcami prądu

Wojna URE z dostawcami prądu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Prezes URE podejrzewa największego producenta prądu - Polską Grupę Energetyczną - o działanie na szkodę klientów. Powiadomił już UOKiK. Na celowniku UOKiK może znaleźć się także warszawski RWE STOEN.

Pismo z Urzędu Regulacji Energetyki dotarło do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wczoraj. Chodzi o zasady rozliczania się w grupie - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

PGE powstała z połączenia kilku elektrowni, w tym największej w Polsce spółki BOT, Polskich Sieci Elektroenergetycznych oraz zakładów energetycznych z Polski Wschodniej. Te ostatnie sprzedają prąd bezpośrednio klientom, m.in. w Łódzkiem, na Lubelszczyźnie, Podlasiu, Kielecczyźnie, na Mazowszu (z wyjątkiem Warszawy) - przypomniała "Gazeta Wyborcza".

Spółki wchodzące w skład PGE nie próbują szukać dostawców prądu na własną rękę, lecz kupują go tylko w ramach grupy. Takie działanie nie zapewnia "ochrony interesów odbiorców przed nieuzasadnionym poziomem cen" oraz dowodzi braku "należytej staranności" - twierdzi prezes URE Mariusz Swora w piśmie do UOKiK. URE nie ma prawa prowadzić postępowania w sprawach zakłócenia konkurencji - to domena UOKiK.

Oficjalnie URE nie komentuje wniosku. - Zaczynamy odczuwać negatywne skutki konsolidacji firm energetycznych - tłumaczy "GW" anonimowo urzędnik URE. Rząd PiS połączył elektrownie i zakłady energetyczne w cztery wielkie grupy. Miało to m.in. ułatwić im inwestycje i umożliwić powstanie rynku energii.

- Jesteśmy zdziwieni wnioskiem URE - mówi rzeczniczka PGE Dominika Tuzinek. - Warunki sprzedaży dla spółek wchodzących w skład grupy i firm zewnętrznych były takie same. Nikt nie był dyskryminowany - zapewnia. Nieoficjalnie w PGE tłumaczą, że byłoby dziwne, gdyby spółki wchodzące w skład grupy kupowały prąd poza nią - napisała "Gazeta".

Konsolidacji broni jeden z jej architektów, były wiceminister skarbu w rządzie PiS Michał Krupiński. - To jest zawsze wybór "coś za coś". Ale wskaźniki koncentracji rynku były akceptowane przez Komisję Europejską i UOKiK - tłumaczy "Gazecie". - Działają przecież sprywatyzowane elektrownie i zakłady energetyczne. Owszem, bez konsolidacji pewnie mielibyśmy większą wojnę cenową pomiędzy firmami, ale wówczas nie byłyby one w stanie sfinansować inwestycji. A potrzeby są ogromne - na budowę nowych mocy potrzeba ok. 20 mld euro w ciągu kilkunastu lat. Teraz wzrosła wiarygodność firm, mogą pozyskać finansowanie na znacznie korzystniejszych warunkach niż przed konsolidacją.

Sprawa PGE to niejedyny wniosek URE do UOKiK. Już w połowie grudnia prezes Swora poprosił o sprawdzenie, czy warszawski RWE STOEN nie naruszył interesów konsumentów. Należąca do niemieckiego giganta firma jako jedyna nie podporządkowała się decyzji Swory i nie wystąpiła o zatwierdzenie cennika dla gospodarstw domowych. Zawiadomiła nawet klientów o podwyżkach od 1 stycznia. Grozi jej za to kara od URE - do 15 proc. przychodów. UOKiK mógłby jednak nałożyć na spółkę osobną karę. W biurze prasowym urzędu powiedziano nam, że wniosek URE jest analizowany - napisała "GW".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wojna URE z dostawcami prądu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!