PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Wójt nie może zablokować lokalizacji elektrowni jądrowej

Autor: wnp.pl (Ireneusz Chojnacki)
09-02-2012 05:41
Wójt nie może zablokować lokalizacji elektrowni jądrowej

- Z punktu widzenia przepisów ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących, które określają procedurę ustalenia lokalizacji elektrowni jądrowej w Polsce, przeprowadzanie referendum w gminie Mielno i jego wynik nie przesądzą sprawy lokalizacji takiej elektrowni - mówi Katarzyna Kłaczyńska z kancelarii prawnej CMS Cameron McKenna.

Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

- Wyniki referendum na terenie gminy Mielno nie będą miały formalnego przełożenia na treść decyzji lokalizacyjnej, ale będzie wiadomo co mieszkańcy myślą o budowie elektrowni atomowej w Gąskach - mówi Katarzyna Kłaczyńska z kancelarii prawnej CMS Cameron McKenna.

W najbliższą niedzielę w gminie Mielno ma się odbyć referendum lokalne w sprawie lokalizacji elektrowni jądrowej na terenie tej gminy. Nie wydaje mi się, żeby jego wynik ktokolwiek zlekceważył, ale czy z prawnego punktu widzenia będzie on miał znaczenie dla decyzji o lokalizacji elektrowni jądrowej?
- Z punktu widzenia przepisów ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących, które określają procedurę ustalenia lokalizacji elektrowni jądrowej w Polsce, przeprowadzanie referendum w gminie Mielno i jego wynik nie przesądzą sprawy lokalizacji takiej elektrowni. Wyniki referendum lokalnego są bowiem wiążące dla organów wspólnoty samorządowej, a w tym gminy, ale wymieniona na wstępie ustawa nie przyznaje organom samorządu kompetencji w procesie ustalania lokalizacji elektrowni jądrowej, poza ewentualnym wydaniem opinii, która nie ma charakteru wiążącego. Kompetencje w zakresie wyboru lokalizacji są zastrzeżone dla organów administracji państwowej, a sama decyzja lokalizacyjna dotycząca elektrowni jądrowej jest w rękach wojewody i w przypadku jej podjęcia organom gminy nie pozostanie nic innego jak ją wykonać, czyli respektować w przypadku na przykłada ustalania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Słowem, formalnie rzecz biorąc wójt gminy nie może zablokować wyboru określonej lokalizacji elektrowni jądrowej.

Referenda lokalne budzą wiele emocji, a bywa, że zasadność ich organizacji jest podważana. Czy są podstawy prawne do przeprowadzenia referendum lokalnego w sprawie lokalizacji elektrowni jądrowej?

- Ustawa o referendum lokalnym mówi, że jego przedmiotem mogą być sprawy dotyczące danej wspólnoty i jednostek samorządu terytorialnego mieszczące się w zakresie zadań i kompetencji organów danej jednostki samorządu terytorialnego. Aby organizacja referendum była zgodna z wymogami ustawy to muszą być jednocześnie spełnione obydwie wymienione przesłanki, a więc sprawa musi dotyczyć danej wspólnoty i decyzje w danej sprawie muszą leżeć w kompetencjach jednostki samorządowej, bo wynik referendum jest wiążący dla organów szczebla, na którym jest przeprowadzane. Lokalizacja elektrowni jądrowej niewątpliwie dotyczy mieszkańców gminy Mielno, ale władze gminy nie są decydentami w ustalaniu takiej lokalizacji, nie mają w tym zakresie kompetencji. To rodzi wątpliwości, czy druga przesłanka organizacji referendum jest spełniona bowiem referendum może mieć jedynie wpływ na treść opinii sformułowanej przez właściwego miejscowo wójta i dołączonej do wniosku o wydanie decyzji lokalizacyjnej dla elektrowni, a wobec braku zastrzeżenia wiążącego charakteru takiej opinii należy uznać, że podlega ona swobodnej ocenie wojewody.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


45 151 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP