Woźniak: jesteśmy zainteresowani Ignaliną, ale umowy w piątek nie będzie

Woźniak: jesteśmy zainteresowani Ignaliną, ale umowy w piątek nie będzie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

- W czasie piątkowej wizyty premiera Jarosława Kaczyńskiego w Wilnie nie będzie podpisania umowy o budowie elektrowni atomowej w Ignalinie, ale Polska jest zainteresowana tym projektem - powiedział minister gospodarki Piotr Woźniak.

Kilka dni temu o tym, że taka deklaracja zostanie podpisana, informowała rzeczniczka litewskiego premiera Gediminasa Kirkilasa.

Jak powiedział Woźniak, Polska jest cały czas zainteresowana udziałem w konsorcjum czterech państw, które chcą odbudować moce w elektrowni atomowej w litewskiej Ignalinie.

Kraje bałtyckie zainicjowały ten projekt elektrowni nuklearnej, chcąc złagodzić zapotrzebowanie na energię elektryczną po planowanym na 2009 rok wygaszeniu elektrowni atomowej w Ignalinie (z reaktorem typu czarnobylskiego RBMK-1500), do czego litewski rząd zobowiązał się wchodząc do UE. Do projektu przyłączyła się Polska.

Nowa elektrownia o mocy 800-1600 megawatów ma kosztować 2,5-4 mld euro.

Pod koniec czerwca litewski parlament przyjął ustawę o elektrowni atomowej, która umożliwi budowę nowej siłowni na terenie likwidowanej Ignalińskiej Elektrowni Atomowej. Przewiduje ona, że Litwa w tym projekcie będzie miała co najmniej 34 proc. akcji. Pozostałe po równo przypadną Polsce, Łotwie i Estonii.

W połowie grudnia cztery kraje: Polska, Litwa, Łotwa i Estonia zawarły porozumienie o powołaniu konsorcjum czterech firm, które przystąpią do projektu odbudowania mocy ignalińskiej elektrowni. Wstępne porozumienie, które zawarły spółki energetyczne tych państw: Lietuvos Energija (Litwa), Latvaenergija (Łotwa), Eesti Energija (Estonia) i Polskie Sieci Elektroenergetyczne (Polska) przewidywało, że każda ze stron ma mieć po 25 proc. udziałów w tym projekcie.

Jak powiedział minister Woźniak, po decyzji parlamentu Litwy strona polska "nie umie jeszcze docenić i zrozumieć tego, co przyjął parlament litewski".

"To wymaga bardzo głębokiej analizy (...) Musimy wiedzieć, na czym ta propozycja polega. Każda inwestycja w elektrownie atomowe na świecie jest wyjątkowa i unikalna, nie ma dwóch takich samych projektów" - wyjaśnił.

Na pytanie, czy strona polska będzie się upierała przy równych udziałach dla wszystkich uczestników projektu, szef resortu gospodarki odparł, że chodzi raczej o "równe warunki z pozostałymi uczestnikami projektu".

"To nie oznacza wcale równego udziału; to jest cały katalog równego dostępu; jeśli się go dobrze określi, to potem można w granicach tego katalogu przesuwać swoją pozycję" - powiedział Woźniak.

Minister podkreślił wyjątkowość inwestycji w energetykę jądrową, np. kwestie zagospodarowywania odpadów rozszczepialnych, która - jak dodał - jest osobnym i bardzo specyficznym przemysłem.

"Pozycja w tym komponencie projektu jest nieuzgodniona i niewynegocjowana, a ta sprawa jest prawie tak samo ważna, jak sama inwestycja" - dodał Woźniak.

Elektrownia nie zacznie funkcjonować wcześniej niż w 2015 roku, dlatego istnieją poważne obawy dotyczące zaopatrzenia w elektryczność w krajach bałtyckich w ciągu sześciu lat po zamknięciu Ignaliny.

Wszystkie cztery kraje próbują ponadto zmniejszyć swoją zależność surowcową od Rosji.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Woźniak: jesteśmy zainteresowani Ignaliną, ale umowy w piątek nie będzie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!