Wrocław wprowadza dodatkowe działania antysmogowe

Wrocław wprowadza dodatkowe działania antysmogowe
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wymiana 80 proc. pieców węglowych w ciągu pięciu lat, liczniejsze kontrole stanu technicznego pojazdów oraz mycie ulic - to niektóre punkty programu antysmogowego, który wprowadza wrocławski magistrat. Celem jest poprawa jakości powietrza w centrum miasta.

Jak powiedział w środę na konferencji prasowej prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, analiza zjawiska smogu w mieście pozwoliła dokładnie określić priorytety i sposób walki z zanieczyszczeniami.

"Najwięcej zanieczyszczeń pochodzi z pieców węglowych, dlatego w ciągu pięciu lat chcemy wymienić 80 proc. z nich. Zakładamy też inne działania, jak np. wpisywanie do pozwoleń na budowę obowiązku mycia pojazdów budowlanych czy mycie ulic w centrum. Będziemy też wymagali, by rozbiórki obiektów odbywały się w sposób bezpyłowy"- dodał Dutkiewicz.

Podkreślił, że we współpracy z policją zwiększone zostaną również badania stanu technicznego pojazdów w mieście.

"Zaledwie 20 proc. niesprawnych pojazdów emituje wszystkie komunikacyjne zanieczyszczenia. Dlatego tę szkodliwa mniejszość trzeba wyeliminować" - zaznaczył prezydent.

Prof. Jerzy Zwoźniak z Politechniki Wrocławskiej poinformował, że we Wrocławiu "struktura ogrzewania domowego wytwarza 62 proc. zanieczyszczeń, komunikacja samochodowa 24 proc., a przemysł 12 proc.".

"Przed laty te proporcje były odwrotne i to przemysł był największym sprawcą zanieczyszczeń. (…) Obecnie w ścisłym centrum jest trzy tysiące budynków wielorodzinnych ogrzewanych węglem i likwidacja w pierwszej kolejności emisji z tych pieców pozwoli znacząco poprawić jakość powietrza" - mówił naukowiec.

Wiceprezydent miasta Wojciech Adamski zaznaczył, że magistrat chce zmienić strategię działania w wymianie pieców i szacuje, że w ramach programu KAWKA dojdzie do wymiany około 30 tys. pieców, w tym 23 tys. pieców w lokalach komunalnych.

"Dotychczas program obejmował tych lokatorów, którzy sami zgłaszali chęć wymiany w ramach dotacji. Teraz będziemy chodzić +od drzwi do drzwi+ i przekonywać, wykładać gotowe dokumenty i nalegać na wymianę" - dodał Adamski.

Plan zakłada, że rocznie będzie dochodzić do wymiany przynajmniej 1600 pieców w centrum Wrocławia.

Na walkę z niską emisją w ramach programu KAWKA przeznaczono w ostatnich dwóch latach we Wrocławiu ponad 54 mln zł. Program KAWKA finansuje Narodowy i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Program zakłada likwidację tzw. niskiej emisji - czyli zanieczyszczeń emitowanych przez lokalne kotłownie i domowe piece - oraz rozwój rozproszonych odnawialnych źródeł energii.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wrocław wprowadza dodatkowe działania antysmogowe

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!