Wszyscy chcą budować nowe elektrownie

Wszyscy chcą budować nowe elektrownie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Do 2020 r. kopalnie i energetyka mogą wydać nawet 58 mld zł na zwiększenie mocy. Wspólne przedsięwzięcia planują m.in. niemieckie RWE z Kompanią Węglową i poznańska Enea z kopalnią Konin.

Plany współpracy ogłosił także Katowicki Holding Węglowy. – Planujemy budowę bloku energetycznego o mocy 800 MW na bazie nieczynnej kopalni Niwka-Modrzejów, chodzi o pole Brzezinka – przyznaje Stanisław Gajos, prezes KHW. Inwestycja – według szacunków ”Rzeczpospolitej” – pochłonęłaby ok. 1,6 mld euro.

Rozmowy z potencjalnymi partnerami w energetyce już się rozpoczęły, jednak prezes Gajos nie chce zdradzać szczegółów. Być może jednym z kontrahentów jest szwedzki Vattenfall. Z nieoficjalnych informacji wynika, że koncern otrzymał zapytanie o możliwość współpracy od jednej z polskich firm górniczych i odpowiedział na nie pozytywnie. Kiedy i czy w ogóle dojdzie do podpisania umowy – tego nie wiadomo.

RWE i Kompania Węglowa umowę już mają. W 2014 r. na bazie nieczynnej kopalni Czeczott ruszy wart 1,5 mld euro blok energetyczny o mocy 800 MW. – Już wkrótce zostanie powołana spółka celowa, która zajmie się m.in. uzyskaniem pozwoleń na budowę i wykupem brakujących gruntów – mówi Mirosław Kugiel, prezes KW.

O budowie elektrowni mówi też Lubelski Węgiel Bogdanka. Gdy kopalnia uruchomi w 2014 r. pole Stefanów 2, jej wydobycie wzrośnie dwukrotnie, do 10,5 mln ton węgla rocznie. Planowana Elektrownia Wschód, która mogłaby powstać w pobliżu kopalni, rozwiązałaby problem ze zbytem surowca. Partnerem Bogdanki będzie zapewne Polska Grupa Energetyczna. Poprzedni zarząd PGE już kilka miesięcy temu mówił o planach inwestycji na Lubelszczyźnie za ok. 10 mld zł. Grupa złożyła oficjalną ofertę spółce w Bogdance - pisze "Rzeczpospolita".

Wspólne inwestycje elektrowni i kopalni przewidziane są nie tylko przy wykorzystaniu węgla kamiennego, lecz i brunatnego. W środę Sąd Rejonowy w Zielonej Górze zarejestrował Przedsiębiorstwo Wydobywczo-Energetyczne Gubin, w którym po 50 proc. udziałów mają Enea oraz Kopalnia Węgla Brunatnego Konin. PWE zajmie się badaniem złóż węgla brunatnego na terenie gmin Brody i Gubin, a następnie budową kopalni i elektrowni (w wersji optymistycznej inwestycja miałaby zostać zakończona przed 2020 r.). Ostateczna decyzja może zapaść za dwa lata, tyle bowiem potrwają badania i analizy złoża.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wszyscy chcą budować nowe elektrownie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!