Wszyscy politycy za prywatyzacją energetyki

Wszyscy politycy za prywatyzacją energetyki
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

PO jest za zmianą modelu konsolidacji branży, LiD za uwolnieniem cen prądu, ale stopniowym, PiS podtrzymuje, że konsolidacja to alternatywa dla pełnej prywatyzacji firm energetycznych.

Podstawowe znaczenie ma decyzja o uwolnieniu cen energii na rynku detalicznym. Bez uwolnienia cen nie rozwinie się konkurencja, będzie trudno finansować niezbędne inwestycje, ale koszty otwarcia rynku musieliby ponieść konsumenci - czytamy w "Gazecie Prawnej".

- Jeżeli będzie widać, że uwolnienie cen może wywołać gwałtowne ich ruchy, to potrzebna będzie kontrola, a jak duża, to wymaga analiz - mówi w dzienniku Krzysztof Tchórzewski, wiceminister gospodarki, i dodaje, że decyzja URE powinna być znana w październiku.

PO nie zapowiada odejścia od zatwierdzania cen. - O jakim zniesieniu taryfowania mamy mówić, skoro monopoliści mogliby dyktować ceny? Odchodząca ekipa skupiła się na tworzeniu molochów, a zasada TPA obowiązuje na papierze - mówi "GP" Adam Szejnfeld, poseł PO, w razie zwycięstwa PO typowany na ministra gospodarki.

LiD jest stosunkowo blisko koncepcji PiS. - Jesteśmy za uwolnieniem cen, ale na to potrzeba czasu. Nie widać, żeby wystąpiła konkurencja, a poziom wzrostu cen powinien być dostosowany do siły nabywczej, więc trzeba wziąć ołówek w rękę i określić, co jest możliwe - mówi Małgorzata Ostrowska, posłanka SLD.

PO atakuje konsolidację energetyki, która dla PiS to działające na korzyść bezpieczeństwa energetycznego zwiększenie możliwości inwestycyjnych i alternatywa dla pełnej prywatyzacji. - Najpierw przyjrzelibyśmy się, czy możliwa jest zmiana modelu konsolidacji lub jej cofnięcie. Podstawą dalszych działań byłoby określenie możliwości inwestowania w moce i przesył. Określenie możliwości realizacji tego celu byłoby kryterium determinującym zmiany w sektorze - mówi w "Gazecie Prawnej" Adam Szejnfeld, ale unika konkretów.

LiD też nie wpada w zachwyt nad konsolidacją. - Wiadomo, że proponowaliśmy inny kierunek, ale przeważyła strategia konsolidacji. Nie daje to żadnej wartości dodanej - mówi Małgorzata Ostrowska.

Natomiast nikt nie chce wypuścić energetyki spod państwowych skrzydeł, przynajmniej w najbliższym czasie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wszyscy politycy za prywatyzacją energetyki

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!