Wtorkowe obrady ministrów środowiska w Sopocie - o ochronie klimatu

Wtorkowe obrady ministrów środowiska w Sopocie - o ochronie klimatu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

O ochronie klimatu i adaptacji do zmian klimatycznych rozmawiają we wtorek na nieformalnym spotkaniu w Sopocie ministrowie środowiska krajów UE. Polska prezydencja chce też omówić wspólne stanowisko UE na konferencję klimatyczną w Durbanie (RPA).

Przed rozpoczęciem obrad drugiego, ostatniego dnia spotkania, przewodniczący obradom minister Andrzej Kraszewski mówił dziennikarzom, że jednym z efektów zmian klimatycznych są powodzie, które zdarzają się obecnie coraz częściej.

"Jest to jeden z efektów zmian klimatycznych. Musimy dokładnie zrozumieć te zmiany i jako politycy musimy zastanowić się, co powinniśmy zrobić, jakie miary powinniśmy przyjąć, aby zminimalizować skutki zmian klimatu" - powiedział.

Minister poinformował, że druga sesja wtorkowego spotkania będzie poświęcona Konferencji Klimatycznej ONZ, która ma się odbyć pod koniec roku w Durbanie (RPA).

"Musimy jako Unia Europejska znaleźć wspólny mianownik i pewien nasz wspólny pogląd na to, jak chcemy Unię reprezentować na tej konferencji" - powiedział. "Ta wspólna polityka nie jest łatwa. Tutaj trzeba pogodzić racje i temperamenty 27 państw" - podkreślił.

Kraszewski dodał, że podczas obrad nie będzie omawiane polskie stanowisko w sprawie redukcji emisji CO2. Wcześniej w rozmowie z PAP Kraszewski zaznaczył, że mimo objęcia przez Polskę prezydencji, polskie stanowisko w sprawie redukcji emisji CO2 nie zmieni się. Polska wywiąże sie z obecnie obowiązującego celu emisji - 20 proc. do 2020 r., ale nie zgadza się na jego podwyższenie.

Według ministra Polska rozumie ambicje, jednak "chodzi nie tylko o ochronę klimatu, ale też interesy poszczególnych krajów. "Musimy stawiać sprawy redukcji CO2 bardzo jasno. To nie jest tylko stanowisko Polski, to jest sprawa wielu państw, które myślą podobnie jak my" - mówił. "No cóż - tak się ta sprawa ułożyła, że tylko Polska zawetowała propozycję zwiększenia redukcji emisji CO2 do 2020 r. (do 25 proc. - PAP)" - dodał.

We wtorek w obradach bierze udział unijna komisarz ds. klimatu Connie Hedegaard. Hedegaard opowiada się za podwyższeniem unijnych zobowiązań do 30 proc., z czego 5 proc. pochodziłoby z inwestycji UE poza jej granicami. Polska, mimo własnych zastrzeżeń, będzie prezentować wspólne stanowisko UE m.in. w Durbanie.

To niezbity fakt, że Polska reprezentuje w tej chwili interes całej UE, ale w Sopocie nie będzie mowy o celach redukcyjnych - powiedział Kraszewski. "Będziemy mówili o tym, czy chcemy jako UE przedłużenia działania protokołu z Kioto w sprawie ochrony klimatu po zakończeniu jego obowiązywania" - poinformował.

W poniedziałek ministrowie rozmawiali m.in. o racjonalnym wykorzystaniu zasobów planety. Do października ma być gotowy unijny plan "mapy drogowej" unijnych działań dla efektywnego wykorzystania zasobów. Ministrowie chcą, by korzystając z zasobów planety przestać żyć "na ekologiczny kredyt".

Udział w spotkaniu biorą prawie wszyscy szefowie resortów środowiska krajów Unii, krajów Europejskiej Przestrzeni Gospodarczej: Norwegii, Szwajcarii oraz krajów kandydujących do UE: Chorwacji, Czarnogóry i Macedonii.

Nieformalne spotkanie ministrów środowiska UE w Sopocie, to trzecie tego typu spotkanie podczas polskiej prezydencji. Dwa poprzednie dotyczyły zdrowia i pracy. Takie spotkania są okazją do wymiany poglądów i dają możliwość przeprowadzenia politycznej debaty w sprawach, które kraj przewodniczący w Radzie UE wskazuje, jako najważniejsze.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!